Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wał opaskowy zabezpieczający przed powodzią Hutę Szkła i prawobrzeżną części Sandomierza. Zobacz jak będzie wyglądał "mur berliński" [WIDEO]

Klaudia Tajs
Budowany mur, w zależności od miejsca, tak by możliwie najskuteczniej chronił przed powodzią, będzie miał wysokość od 2 do 5 metrów.
Budowany mur, w zależności od miejsca, tak by możliwie najskuteczniej chronił przed powodzią, będzie miał wysokość od 2 do 5 metrów. Klaudia Tajs
Mur z elementami grafiti, porośnięty z jednej strony zielenią, nowe oświetlenie i nawierzchnia drogi oraz szklane elementy przy murze, to tylko część ostatecznego wyglądu muru betonowego jaki powstaje w prawobrzeżnej części Sandomierza, w ramach ochrony przeciwpowodziowej. Przygotowana przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - Wody Polskie wizualizacja jest odpowiedzią na zarzuty mieszkańców, że nie chcą mieć przed domami obiektu , który już nazywają "mur berliński".

Przypominamy, że w ramach zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego w Sandomierzu i okolicy prowadzone są kompleksowe prace na różnych odcinkach wałów tak, aby możliwie najskuteczniej ochronić mieszkańców gmin Sandomierz, Samborzec i Koprzywnica przed ewentualnymi skutkami powodzi. Wartość tych inwestycji wynosi ponad 200 milionów złotych.

Od Koćmierzowa, czyli miejsca w którym w maju 2010 roku doszło do przerwania wału i tragicznego w skutkach dla mieszkańców zalania prawobrzeżnej części miasta, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje jedno z sześciu zadań w ramach projektu Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza. Zadanie to polega między innymi na budowie muru, jako elementu modernizowanego wału opaskowego, który ma spełniać funkcję przeciwpowodziową i chronić prawobrzeżną część miasta Sandomierz, w tym Hutę Szkła. To właśnie prawobrzeżna część miasta poniosła największe straty w czasie powodzi w 2010 roku.
Budowany mur, w zależności od miejsca, tak by możliwie najskuteczniej chronił przed powodzią, będzie miał wysokość od 2 do 5 metrów. W miejscach zabudowy mieszkaniowej będzie obniżony do poziomu nasypu, to znaczy będzie równy z gruntem i nadbudowany elementami szklanymi oraz pomalowany.

Andrzej Bolewski, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz" i radny miejski od kilku miesięcy tłumaczył, że mur, jaki ma zabezpieczać od wysokich stanów wody, ewentualnie zagrożeń powodziowych od strony rzeki San i Trześniówki, budzi wiele wątpliwości, które będą rzutować na życie mieszkańców których domy stoją na odcinku, przy którym powstaje mur. Swoje wątpliwości, wspólnie z radnymi i władzami miasta powtórzył na ostatnim spotkaniu z przedstawicielami spółki Wody Polskie w Sandomierzu. Na tym samym spotkaniu Radosław Radoń zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - Wody Polskie zapowiedział, że prace trwają, dlatego z oceną estetyki budowanej muru należy wstrzymać się do zakończenia robót. - Prace trwają, jesteśmy w trakcie inwestycji - mówił Radosław Radoń. - Zakończą się w połowie przyszłego roku i proponuję abyśmy się spotkali po zakończeniu prac i wtedy ocenili estetykę. To będzie wykończone, estetycznie i wydaje mi się, że końcowy etap będzie wyglądał znacznie lepiej niż obecny.

W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące ostatecznego wyglądu prowadzonej inwestycji Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - Wody Polskie przygotował i udostępnił wizualizację zadania „Rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi hutę szkła i osiedle mieszkaniowe w m. Sandomierz wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie