Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waldemar Bartosz stał 4 czerwca 1989 na czele Komitetu Obywatelskiego "S" w Jędrzejowie. Oto jego niezwykłe wspomnienia

Stanisław Wróbel
Waldemar Bartosz był w 1989 roku, w czasie pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Solidarność w powiecie jędrzejowskim. Od lat jest szefem Solidarności w województwie świętokrzyskim. Jak wspomina czas sprzed 30 lat?

Czy ludzie w 1989 roku chętnie angażowali się w organizację Komitetu Obywatelskiego Solidarność w naszym powiecie?
W Jędrzejowie była szczególna sytuacja – w 1983 roku założyliśmy legalne Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które do 1989 roku grupowało około 130 członków, w przeważającej większości członków zdelegalizowanego związku „|Solidarność”. Towarzystwo organizowało prelekcje, wykłady, spotkania. Stąd też na wiosnę 1989 roku. Oddział jędrzejowski Towarzystwa przekształcił się w Komitet Obywatelski „S”. Po ogłoszeniu tego faktu komitet wydawał gazetkę „Okno”. Zgłaszały się kolejne osoby, które włączały się do pracy. Komitet w momencie wyborów czerwcowych liczył około 150 osób.

Kto odgrywał główne role?Jak potoczyły się losy tych ludzi i co robią dziś?
Przewodniczącym w Jędrzejowie do stycznia 1990 roku byłem ja, następnie po wyborze mnie na funkcję Przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego „Solidarność” przewodniczącym został mecenas Marek Banasik. Większość z działaczy w 1990 roku, kandydowało do Rady Miasta i Gminy w Jędrzejowie, bądź angażowało się w szerszą działalność społeczną i polityczną. Pierwszym burmistrzem Jędrzejowa został właśnie mecenas Marek Banasik, nadal zresztą aktywny zawodowo. 100 % radnych I kadencji stanowili członkowie Komitetu Obywatelskiego. Wśród nich byli sędziowie, nauczyciele, lekarze a także robotnicy. Niestety duża część już nie żyje.

Jaka była atmosfera w maju, czerwcu 1989 - tuż przed wyborami?
Najprościej mówiąc – było to zaangażowanie graniczące z euforią. Rozprowadzanie plakatów, ulotek, spotkania w gminie naszej - na terenie obecnego powiatu jędrzejowskiego – to zajęcia codzienne. Spotkania Komitetu odbywały się wówczas cotygodniowo, najpierw w salkach katechetycznych na parafii Matki Bożej Łaskawej, później w Miejskim Domu Kultury.

Czy ówczesna władza utrudniała prowadzenie kampanii wyborczej?
W okresie 1988 – 89 nie spotkaliśmy się z żadnymi represjami ze strony ówczesnych władz. Lokalne władze - naczelnik miasta i gminy - byli raczej zasypywani monitami i zapytaniami z naszej strony.

Jak wtedy przekonywaliście ludzi, żeby zagłosowali na Komitet Obywatelski?
Akcja wyborcza przebiegała według ustalonego planu. Były to spotkania z mieszkańcami zarówno miasta jak i miejscowości w obszarze obecnego powiatu jędrzejowskiego. W tym czasie zresztą powstawały gminne Komitety Obywatelskie, które nawiązywały kontakt z jędrzejowskim komitetem. Oprócz spotkań rozprowadzane były ulotki i plakaty,

Jak Pan ocenia Polskę po 30 latach od odzyskania wolności - czy udało się zdobyć to o co Pan i Pana koledzy walczyliście...
Chciałoby się więcej, bardziej sprawiedliwie i transparentnie. Cel jednak został w pełni zrealizowany – wolny, niepodległy kraj. Cała reszta zależy przecież od nas.

Jak ocenia Pan z perspektywy 30 lat odbudowę samorządów i czy Pana zdaniem spełniły swoją rolę?
Samorządna rzeczpospolita – to przecież zasadniczy program „Solidarności”. Samorządność, zarówno terytorialna, branżowa i zakładowa to jest cel i nadal marzenie moje i mojego środowiska. Samorządy terytorialne, mówiąc generalnie – sprawdziły się. Jest kilka kwestii do uregulowania, ale to też zależy od nas!

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie