Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o władzę w Nowej Słupi i... sceny jak z filmów Barei. Burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior kontra organizatorzy referendum

Paulina Baran
Paulina Baran
Burmistrz Andrzej Gąsior jest oburzony faktem, że organizatorzy referendum napisali treść sprostowania białymi literami na szarym tle.
Burmistrz Andrzej Gąsior jest oburzony faktem, że organizatorzy referendum napisali treść sprostowania białymi literami na szarym tle.
Już za nieco ponad tydzień, w niedzielę 19 lipca odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza miasta i gminy Nowa Słupia, Andrzeja Gąsiora. Włodarz oburzony zarzutami organizatorów całego przedsięwzięcia poszedł do sądu, który nakazał przeproszenie wnioskodawcy oraz zamieszczenie sprostowania nieprawdziwych informacji między innymi na bannerach. Organizatorzy zalecenie wykonali, tyle że sprostowanie napisali białym kolorem na szarym tle. - To skandal! Tego, co jest tam napisane nie da się przeczytać - grzmi burmistrz i zapowiada zaskarżenie wykonania wyroku do sądu. - Nakaz sądu wykonaliśmy. Nigdzie nie było informacji, w jakim kolorze ma być napis - odpowiadają organizatorzy referendum.

Burmistrz Andrzej Gąsior tym razem przedstawił nam bardzo obszerny komentarz do sprawy organizacji referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska.

- Kiedy otrzymałem informację o zamiarze zorganizowania referendum i spojrzałem na listę inicjatorów już wiedziałem, że w czasie kampanii referendalnej rzeczowa argumentacja oraz obiektywna ocena moich działań i pracy na rzecz Gminy Nowa Słupia nie będzie grała istotnej roli. I tak też się stało - w czasie tej kampanii oskarżano mnie bezpodstawnie o zadłużanie Gminy czy próby wyprzedawania majątku. I chociaż Sąd zobowiązał inicjatorów referendum do sprostowania nieprawdziwych informacji, to umocniło mnie to w przekonaniu, że inicjatywa referendalna jest motywowana politycznie. Argumenty, którymi posługiwali się inicjatorzy referendum nie mają nic wspólnego z racjonalną i odpowiedzialną krytyką . Jednocześnie wśród osób stojących za tą inicjatywą stoją ludzie, którzy ewidentnie nie mogą się pogodzić z przegraną w wyborach samorządowych 2018 roku. Podobnie nie dziwi fakt, że wśród osób, które pragną mojego odejścia z Urzędu jest mąż odwołanej skarbnik gminy. Zarzuty stawiane mi przez inicjatorów referendum są nieprawdziwe i gołosłowne. Odczuwam, iż korzystne zmiany, które zachodzą w naszej Gminie nie wszystkim środowiskom są na rękę - komentował burmistrz.

Włodarz początkowo cieszył się z wyroku sądu nakazującego sprostowanie nieprawdziwych informacji przekazywanych przez komitet referendalny i oficjalne przeprosiny. Kiedy jednak zobaczył, że treść sprostowania napisano białą czcionką na szarym tle był oburzony i zapowiedział, że sprawy tak nie zostawi.

Organizatorzy referendum komentują
Członkowie inicjatywy referendalnej przekazali naszej redakcji oświadczenie w sprawie wyroku Sądu:
- Pragniemy odnieś się do wyroku sądu w sprawie napisu umieszczonego na banerze referendalnym. Sąd uznał, że nieprawdą jest jakoby „największym dorobkiem Burmistrza jest 40 milionów długu w ciągu 6 lat”. Sąd uznał że obecny Burmistrz zastał Gminę z długiem ponad 12 milionów, więc 40 milionów nie jest jedynie jego dorobkiem.
Natomiast zgodnie z zapisami Wieloletniej Prognozy Finansowej przyjętej Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 13 maja 2020 roku wynika, że na koniec 2020 roku zadłużenie Miasta i Gminy Nowa Słupia wyniesie 37 991 813,87 złotych, a do końca obecnej kadencji planowane zadłużenie ma wynieść 46 998 849,80 złotych co w konsekwencji może doprowadzić do osiągnięcia w 2023 roku przez Gminę zadłużenia w wysokości 90,04 procent dochodów ogółem Gminy i może skutkować zapaścią finansową oraz brakiem możliwości wykonywania zadań inwestycyjnych.
Inicjatywa Referendalna pisząc, że Burmistrz próbował zbyć działki pod kamieniołom w Skałach po zaniżonych cenach, co sąd uznał za nieprawdziwe sugerowała się podobnymi działkami w sąsiedniej Gminie Łagów, gdzie średnia roczna wysokość czynszu z tytułu dzierżawy 1 hektara gruntu (otrzymane w informacji publicznej Gminy Łagów tuż po wyroku sądu w dniu 6 lipca) wynosi tam około 390 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że Gmina Nowa Słupia planowała zbyć około 10 hektarów za około 508 tysięcy złotych. Sąd uznał, że decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Miejska, jednak to Burmistrz na podstawie artykułu 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym przygotowuje projekty uchwał Rady Miejskiej. Na szczęście do sprzedaży nie dopuściła Rada Miasta i Gminy Nowa Słupia.
Trzecim aspektem wyroku sądu było, iż Inicjatywa zamieściła informację jakoby zastępca Burmistrza nie poddał się lustracji. Burmistrz jednakowoż poddał się lustracji w 2007 roku. Lecz do chwili obecnej nie pokazał Inicjatywie ani mieszkańcom oświadczenia lustracyjnego, celem rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących jego przeszłości" - oświadczyli organizatorzy referendum.

Co konkretnie zalecił sąd?
Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał uczestnikom przeproszenie wnioskodawcy, czyli burmistrza oraz sprostowanie następujących nieprawdziwych informacji:
a) zawartych na banerach umieszczonych na budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 10 w Nowej Słupi oraz na ogrodzeniu w Bartoszowinach, iż „największym dorobkiem Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia jest 40 milionów długu w 6 lat”,
b) umieszczonych na profilu „Referendum Nowa Słupia 2020” na Facebooku, o próbach zbycia przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia kamieniołomu w Skałach po zaniżonych cenach
c) umieszczonych na profilu „Referendum Nowa Słupia 2020” na Facebooku, iż Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Włodzimierz Zaręba nie poddał się lustracji
poprzez:
- publikację na profilu „Referendum Nowa Słupia 2020” na Facebooku oświadczenia o następującej treści: „Inicjatorzy referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia przepraszają Burmistrza Andrzeja Gąsiora za szerzenie w ramach
kampanii referendalnej nieprawdziwych informacji, jakoby doprowadził on do zadłużenia Gminy Nowa Słupia na kwotę 40 milionów złotych, próbował zbyć kamieniołom w Skałach po zaniżonych cenach oraz iż Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Włodzimierz Zaręba nie poddał się lustracji”,
- umieszczenie banerów o treści „Inicjatorzy referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia przepraszają Burmistrza Andrzeja Gąsiora za szerzenie w ramach kampanii referendalnej nieprawdziwych informacji, jakoby doprowadził on do zadłużenia Gminy Nowa Słupia na kwotę 40 milionów złotych”, w tych samych miejscach i w tej samej wielkości, jak banery, o których mowa powyżej.
Wniosek burmistrza w pozostałym zakresie został oddalony. Pełną treść wyroku zamieszczamy w załączniku.

Załączone pliki:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie