Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze stresem podczas poszukiwania pracy

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Długotrwałe poszukiwania pracy i rozmowa kwalifikacyjna są stresujące dla każdego. Jednak to zdenerwowanie da się opanować.

Mamy świetne wykształcenie, CV świadczące o dużym doświadczeniu, a jednak boimy się rozmowy kwalifikacyjnej i tego, że nie dostaniemy pracy. Te lęki są normalne i można z nimi walczyć, tak, aby zdenerwowanie nie przyćmiło w trakcie rekrutacji naszych umiejętności.

Odporność na stres jest bardzo ważną i cenioną przez pracodawców cechą, dlatego warto nad nią pracować. Sam stres w wielu sytuacjach dopinguje do działania, ale staje się problemem, gdy trwa zbyt długo i powoduje paraliż przed rozmową kwalifikacyjną.

TRENING CZYNI MISTRZA
Paraliżujący strach powinien minąć po odbyciu kilku rozmów kwalifikacyjnych. Warto więc na nie chodzić, gdyż obycie z trudnymi sytuacjami sprawia, że łatwiej nam się z nimi zmierzyć. Dlatego dobrym ćwiczeniem pozwalającym zapanować nad stresem jest wyobrażenie sobie czekającej nas rozmowy i przygotowanie do niej. Można też poprosić kogoś o przeprowadzenie symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.

Edyta Wrona, doradca zawodowy: - Trzeba pamiętać o tym, że już samo wezwanie na rozmowę kwalifikacyjną świadczy o zainteresowaniu pracodawcy naszą aplikacją. Takie nastawienie i dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej pomogą opanować stres, który jest w takich sytuacjach naturalny.

Na samo spotkanie opłaca się przyjść kilka minut wcześniej, aby oswoić się z otoczeniem. Koniecznie trzeba zadbać o to, aby niepotrzebnie nie przysporzyć sobie nerwów tuż przed rozmową: nie ryzykować spóźnienia na spotkanie, zadbać o komfort związany z adekwatnym ubiorem i ze świadomością przygotowania się do trudnych pytań, jakie mogą paść podczas rekrutacji.

MYŚL POZYTYWNIE
Stres pomoże rozładować pozytywne myślenie. Dobrym ćwiczeniem jest zapisywanie naszych lęków i szczere zastanowienie się, czy rzeczywiście mają one racjonalne podstawy. Z pewnością większość rzeczy, których się boimy, nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.

Skuteczną metodą jest przeciwstawianie stresowi pozytywnych afirmacji. Dzięki temu zwiększa się pewność siebie. Warto więc powtarzać sobie: jestem wartościowym człowiekiem, pracując intensywnie potrafię osiągnąć swój cel, czerpię naukę ze swoich błędów. Jednak trzeba pamiętać, że aby pozytywne myślenie przyniosło efekt, należy realistycznie określić swoje cele i stworzyć staranny plan działań.

Dużo może dać także rozmowa z przyjacielem - kimś, kto naprawdę ma ochotę słuchać, komu opowiemy o swoich obawach, lękach i najbardziej stresujących sytuacjach w trakcie naszego poszukiwania pracy.

ĆWICZ UMYSŁ I CIAŁO
Doskonałym sposobem na stres jest wysiłek fizyczny. O ile bieganie czy pływanie przed rozmową kwalifikacyjną nie jest najlepszym pomysłem, o tyle spacer na miejsce spotkania może nam pomóc opanować rosnące zdenerwowanie. Podczas przyjemnego wysiłku fizycznego organizm wytwarza endorfiny - substancje, które wyzwalają uczucie przyjemności i odprężenia.

Kiedy czujemy, że strach dosłownie dusi nas za gardło, pomóc mogą proste ćwiczenia oddechowe - kilka głębokich wdechów nosem i powolnych wydechów ustami pozwoli opanować szybszy oddech i spokojniej rozmawiać. Gdy czujemy suchość w ustach wystarczy lekko przygryźć bok języka, co spowoduje napływ śliny. W momencie zdenerwowania możemy oblać się rumieńcem lub mogą pojawić się widoczne zaczerwienienia na dekolcie. Jeśli te problemy nas dotyczą załóżmy golf lub korespondującą ze strojem apaszkę.

Zapominanie zdarza się nawet idealnie przygotowanym kandydatom. Jeśli poczujemy nagle pustkę w głowie nie patrzmy przez moment na naszego rozmówcę, ale odwróćmy na chwilę wzrok, starając się jednocześnie zebrać myśli. Możemy powtórzyć ostatnie zdanie, aby powrócić do przerwanego wątku. Nie wpadajmy w panikę - to tylko nam się wydaje, że przerwa była tak długa.
Co jeszcze może pomóc? Warto pamiętać, że tak jak nam zależy na otrzymaniu pracy, tak samo osobie rekrutującej zależy na znalezieniu odpowiedniego kandydata. I ona też jest w stresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie