Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wały wiślane w Sandomierzu już wyremontowane

Małgorzata Płaza
W środę odbył się odbiór dwóch wyremontowanych odcinków wałów - od mostu drogowego do portu (na zdjęciu) oraz za hutą szkła.
W środę odbył się odbiór dwóch wyremontowanych odcinków wałów - od mostu drogowego do portu (na zdjęciu) oraz za hutą szkła. M. Płaza
Sandomierz zabezpieczony przed powodzią w stu procentach. W ciągu dziesięciu lat wzmocniono 5 kilometrów obwałowań na Wiśle, za 13 milionów złotych

Sandomierzanie mogą być spokojni: miasto jest zabezpieczone przed powodzią. Zakończył się właśnie remont dwóch ostatnich odcinków wałów przeciwpowodziowych na terenie Sandomierza.

Wyremontowane zostały dwa odcinki o łącznej długości prawie kilometra: jeden za hutą szkła, o długości 680 metrów, drugi - 150-metrowy - obok portu. W środe odbył się odbiór inwestycji.

SZCZELNE I MOCNE

W podstawę wału wbita została ścianka szczelna na głębokość 5,5 metra. Korpus został wyłożony bentomatą. Dodatkowo, w ramach inwestycji, wyremontowane zostały drogi dojazdowe.

Inwestorem był Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, wykonawcą - Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Melioracyjnych w Sandomierzu. Prace pochłonęły 2,2 miliona złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa.

To ważna inwestycja dla miasta. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy pracowali przy umacnianiu wałów workami z piaskiem podczas powodzi w 1997 i 2001 roku.
Z remontu cieszy się także kierownictwo huty. W lipcu 2001 roku Wisła poważnie zagrała zakładowi, od zabezpieczenia obwałowań koncern Pilkington uzależnił swoje następne inwestycje w Sandomierzu.

10 LAT REMONTÓW

W sumie na terenie Sandomierza wyremontowano prawie 5 kilometrów wałów na Wiśle, za 13 milionów złotych. Wzmocniony został również prawie 900-metrowy odcinek na Trześniówce, wartość tych prac to 4 miliony złotych.
Remont wałów rozpoczął się po powodzi w 1997 roku. Wysoka fala nadwerężyła wtedy słabe już konstrukcje. Nikt nie miał wątpliwości, że póki wały nie zostaną wzmocnione, miasto nie będzie bezpieczne.

- Zajęło nam to 10 lat. Najtrudniejszym zadaniem było zabezpieczenie wału w rejonie ogródków działkowych. Musieliśmy dojść do porozumienia z zarządcą ogródków, wykupić teren, również od osób prywatnych. Tam wał został podwyższony - mówi Jacenty Czajka, kierownik sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

ODBIÓR W GRUDNIU

Na grudzień zaplanowane jest zakończenie innej inwestycji przeciwpowodziowej - remontu odcinka wału Kamień - Szczytniki w gminie Dwikozy. Ma on długość 5,2 kilometra, wartość zadania sięga aż 12 milionów złotych.
Wał jest zabezpieczany w podobny sposób jak sandomierskie odcinki - poprzez wbicie ścianki szczelnej. Przy wale powstaje droga, która ma ułatwiać prowadzenie akcji przeciwpowodziowych.

Wykonawcą tej inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie