Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty z "Harrym Potterem" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach wywołały oburzenie. Nie uwierzycie, dlaczego?

Redakcja
Katarzyna Czyż, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wyjaśnia, że poprzez warsztaty chciała pobudzić wyobraźnię dzieci, zachęcić je do czytania książek.
Katarzyna Czyż, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wyjaśnia, że poprzez warsztaty chciała pobudzić wyobraźnię dzieci, zachęcić je do czytania książek. Aleksander Piekarski
Grupa rodziców uczniów kieleckich szkół nie zgadza się z tym, aby ich dzieci uczestniczyły w warsztatach „Szkoły Magii”, które odbywają się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach na podstawie książek o Harrym Potterze. Proszą w tej sprawie o wyjaśnienie i interwencję. Czy słusznie?

- Jako matka uczennicy czwartej klasy jestem zbulwersowana tym, że bez mojej wiedzy moja córka brała udział w warsztatach o Harrym Potterze organizowanych w bibliotece przy ulicy Ściegiennego – informuje nas jedna z kielczanek. - Pomijam fakt, że nie jest to lektura w młodszych klasach, ale nawet gdybym została o tym poinformowana, jako katoliczka nie puściłabym dziecka na lekcję magii i okultyzmu, które są przeciwko pierwszemu przykazaniu.

Zdaniem kolejnego rodzica, pani prowadząca warsztaty zachęcała dzieci do latania na miotle, prosiła o przyrządzenie eliksiru szczęścia, a przecież w realnym świecie czegoś takiego nie ma. - To powrót do średniowiecza - oburza się.

Następna matka była zbulwersowana tym, że w czasie zajęć w bibliotece dzieci były uczone po łacinie różnych zaklęć, tworzyły rozświetlającą kulę.

- Autorka książek, pani Rowling sama się chwali, że para się białą magią i że treści zawarte w jej książkach są używane przez dorosłych – przytacza argumenty rodzic. - Za czyje pieniądze moje dziecko jest uczone takich bzdur, zamiast zdobywać wiedzę, to uczy się machać różdżką. Tam mówi się, że różdżka wyczaruje dobrą pracę, a to nieprawda - dodaje.

Okazuje się, że takie warsztaty są faktycznie od jakiegoś czasu prowadzone w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Zarówno Jadwiga Zielińska, główny bibliotekarz placówki jak i Katarzyna Czyż, która je wymyśliła, są zszokowane pretensjami rodziców.

- To wszystko jest utrzymane w konwencji zabawy i i oparte całkowicie na książce ’”Harry Potter i Filozoficzny Kamień” – mówi Katarzyna Czyż, pracownik dział informacji i bibliografii regionalnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. To przecież szkolna lektura. Dzieci są nimi zachwycone, doskonale wiedzą, że to świat baśni, a nie rzeczywisty. Nikt nikogo do niczego nie przymusza, nauczyciele przyprowadzają na nie dzieci z różnych szkół.

Katarzyna Czyż, która pisała pracę magisterską na temat fenomenu książek o Harrym Potterze, prowadząc warsztaty ma na celu rozwijanie wyobraźni dzieci i zachęcania je do czytania. - Wszystko robimy w ramach książki – tłumaczy. - Dzieci dostają peleryny, kapelusze, różdżki, przyrządzają różne eliksiry i świetnie się bawią. Podobnie przedstawiamy inne książki. Uczymy dzieci kultury żydowskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, nauczamy tolerancji i otwartości. Tego, żeby uszanować poglądy każdego człowieka, choćby były inne, niż nasze własne.

Jadwiga Zielińska, główny bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach: -Magia z książek ma tylko pobudzać wyobraźnię u młodego czytelnika, a nie uczyć go przywoływać sługi Ciemności. Jednak najważniejszy i pomijany fakt jest taki, że w całej serii mamy pełno odwołań do chrześcijańskich wartości. Pokazywany jest świat dobrych uczynków, pomagania drugim, słabszym, przekaz miłości do innego człowieka. Dowiadujemy się, że biedny nie znaczy gorszy, uczymy się z nich odwagi i motywacji.

Warto dodać, że książka J.K. Rowling, "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jest w Polsce obowiązkową lekturą w klasie szóstej szkoły podstawowej.

Mimo to, zdarzały się w Polsce przypadki, między innymi w kilku parafiach w Gdańsku, że książki o przygodach Harry'ego Pottera były palone razem z kilkoma innymi z racji tego, że zdaniem księży, propagowały magię, wróżbiarstwo, numerologię i satanizm, co jest sprzeczne z naukami kościoła.

Przypomnijmy, że "Harry Potter" to seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki Joanne Rowling, wydawanych od 1997 do 2007 roku. Cykl przedstawia Świat Magii, czyli społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Najważniejszym wątkiem powieści jest walka czarodziejów, w szczególności Harry’ego, z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, dążącym do zyskania nieśmiertelności i przejęcia władzy w Świecie Magii. Na podstawie tych książek powstało osiem filmów. Choć książki i filmy maja swoich zwolenników i przeciwników - fakty są jednak takie,że filmy z serii Harry Potter, podobnie jak książki, odniosły gigantyczny sukces komercyjny i są znane na całym świecie.

POLECAMY: EDUKACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto