Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto się uczyć - Polskie Koleje Państwowe dają pracę i atrakcyjne stypendia

BOL
O tym, że szkolnictwo zawodowe ma przyszłość, dziś nie trzeba nikogo przekonywać. Bo o ile bezrobotnego magistra filozofii czy marketingu znaleźć nietrudno, o tyle dobry mechanik, elektryk czy inny fachowiec pracę znajduje zwykle zaraz po ukończeniu szkoły.

Co ciekawe, duże firmy zaczynają poszukiwać pracowników “z fachem w ręku”, a nawet ich sobie wychowywać. Dowodem tego są stypendia, jakie uczniom Zespołu Szkół Transportowo - Mechatronicznych w Skarżysku - Kamiennej przyznają co roku Zakłady Metalowe Mesko i Polskie Koleje Państwowe. Niedawno kolejnych 15 pierwszoklasistów ZSTM, kształcących się na kierunkach technik dróg i mostów kolejowych, oraz technik transportu kolejowego, podpisało umowy stypendialne.

Dobra kasa, pewna praca
Zarządzający spółką PKP Polskie Linie Kolejowe wybrali uczniów z najlepszymi wynikami w nauce. Byli i tacy ze średnią na semestr 5,0. Zgodnie z umową przez cały okres nauki stypendyści będą dostawali pieniądze. W pierwszej klasie - 300złotych miesięcznie, w drugiej 350, w trzeciej 400, a w maturalnej aż 500 złotych! Oczywiście pod warunkiem utrzymania dobrych wyników w nauce. - Jeśli podejmą naukę na studiach związanych z kolejnictwem, mogą liczyć na przedłużenie stypendium - mówi Krzysztof Pióro, dyrektor skarżyskiego oddziału PKP - PLK. Co więcej, kolejarze swoim stypendystom gwarantują pracę w zawodzie! Pod warunkiem, że ci zdadzą egzaminy zawodowe. Jak się dowiedzieliśmy, pierwsi absolwenci - stypendyści ze skarżyskiego technikum już pracują w Polskich Kolejach Państwowych.

Będą fachowcami
- Już 21 naszych uczniów przystąpiło do programu stypendialnego PKP. To nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim przygotowanie do zawodu - mówi Joanna Żurawka, dyrektor ZSTM. Rafał Bajdel z Suchedniowa jest jednym z tegorocznych stypendystów. - Od dawna interesuję się koleją. Wiążę z nią przyszłość. Już w pierwszej klasie mamy ciekawe, zawodowe przedmioty, a i pieniądze się przydadzą - mówi. Krzysztof Pióro podkreśla, że jego firma oprócz pomocy finansowej oferuje swoich wykładowców, sprzęt do zajęć i praktyki zawodowe. - Kolej się dynamicznie rozwija, jest nowoczesna. Praca w naszym zawodzie wymaga dziś wysokich kwalifikacji - wyjaśnia.

Wspierają w 24 szkołach
Polskie Linie Kolejowe od pięciu lat współpracuje z 24 szkołami ponadgimnazjalnymi w całym kraju. Pod swoją opieką kolejarze mają obecnie 345 stypendystów. Liczą, że zostaną oni dobrymi pracownikami. Ci ze Skarżyska przede wszystkim - w końcu to Gród Kolejarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie