Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna słoneczna witamina D - miliard ludzi cierpi na jej niedobór. Zobacz dlaczego?

Opr. /KAK/
sxc.hu
Deficyt witaminy D to problem całej populacji - blisko miliard osób cierpi na jej niedobór. Jednak najbardziej dotyczy maluchów. Rozsądna ekspozycja na słońce nie jest niezdrowa, wręcz przeciwnie poprawia humor i dostarcza energii. Pod wpływem słońca w skórze wytwarza się także cenna witamina D.

Jednak w naszej strefie klimatycznej słoneczne promienie umożliwiają skuteczną syntezę tylko w miesiącach letnich. Szczególnie brakuje jej najmłodszym.

Coraz więcej wiosennych promieni słońca w ciągu dnia powinno niezmiernie nas cieszyć. Pod wpływem promieni UV w naszej skórze zachodzi synteza witaminy D. Niestety, niewielka ilość słonecznego światła, którą możemy cieszyć się w Polsce i stosunkowo coraz krótszy czas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu nie pozwalają naszemu organizmowi wytworzyć odpowiednich ilości tej cennej witaminy. Troskliwie chronimy też przed słońcem skórę, szczególnie małych dzieci, aby uniknąć szkodliwego wpływu promieni UV. W ten sposób pozbawiamy się jednak również dobroczynnego działania promieni słonecznych, które są naszemu organizmowi niezbędne do samodzielnego syntetyzowania witaminy D. Według szacunków naukowców z Oksfordu, około miliard osób na świecie cierpi na niedobór witaminy D, głównie z powodu niedostatecznej ekspozycji ciała na słońce. Osoby te powinny stosować suplementy.

Dzieci potrzebują więcej

Słoneczna witamina charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem w organizmie człowieka. Wpływa między innymi na prawidłowe przyswajanie wapnia, dzięki temu wspiera budowę mocnych kości i zębów, a także wspomaga działanie układu odpornościowego organizmu. - To właśnie maluchom "słoneczna witamina" jest bardzo potrzebna do prawidłowego wzrostu i rozwoju, który intensywnie następuje we wczesnym okresie życia - wyjaśniają pediatrzy. - Do momentu ukończenia 3. roku życia dzieci potrzebują jej aż 18 razy więcej niż osoby dorosłe w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Tymczasem badania pokazują, że ponad 50 procent niemowląt ma niedobór witaminy D we krwi, a dieta aż 80 procent dzieci w wieku 1-3 zawiera zbyt mało tego cennego składnika.

Szkodliwy niedobór

W okresie pierwszych 1000 dni życia dziecka zachodzi proces tak zwanego programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Nawyki żywieniowe przyswajane przez dziecko w tym okresie, mają największe szanse na przetrwanie w przyszłości. Mimo zalecanej przez pediatrów suplementacji, niedobory "słonecznej witaminy" występują również w tym najwcześniejszym okresie rozwoju dzieci, dla których jej odpowiednia ilość jest szczególnie ważna. Jej niedobór u niemowląt i małych dzieci prowadzi do nieprawidłowości w ich rozwoju: może powodować między innymi krzywicę, wady postawy i nieodpowiednią mineralizację kości i zębów.

Warto też jednak zwrócić uwagę na dostarczanie witaminy D w kontekście korzyści, które może ona przynieść w przyszłości. Niedobory tej cennej witaminy mogą powodować z dużym prawdopodobieństwem tak poważne schorzenia w przyszłości jak: osteoporoza czy osteomalacja (rozmiękanie kości). Braki słonecznej witaminy to także zwiększone ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów oraz cukrzycy. Witamina D odgrywa też dużą rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych w ciągu całego życia.

Gdzie szukać witaminy D?

- Dostarczanie witaminy D wraz z pokarmem też wcale nie jest łatwe. Niektóre produkty, które ją zawierają, nie są zalecane dla małych dzieci (między innymi grzyby) - wyjaśnia Angelika Drozd, specjalista ds. żywienia. - Inne produkty trzeba spożyć w ilościach trudnych do wyobrażenia, by dostarczyć właściwej dawki witaminy D - dziecko musiałoby na przykład wypić około 10 litrów mleka matki dziennie lub kilkanaście litrów mleka krowiego, ewentualnie zjeść 21 jajek! W diecie całej rodziny warto zadbać o obecność produktów z dużą zawartością słonecznej witaminy. Sporo zawiera jej śledź w oleju i porcja gotowanego lub pieczonego łososia oraz żółtko kurze. Dobrej jakości produkty dla najmłodszych są o ten cenny składnik specjalnie wzbogacane - warto wiec sprawdzać etykiety produktów. Należy też porozmawiać z lekarzem i uzgodnić potrzebę ewentualnej suplementacji. Cenna jest też aktywność na świeżym powietrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie