Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022. Sprawdź, co zmieniło się w składaniu wniosków o dopłaty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od 15 marca aplikacja eWniosekPlus ponownie pozwala wysłać wniosek i ubiegać się o dopłaty bezpośrednie
Od 15 marca aplikacja eWniosekPlus ponownie pozwala wysłać wniosek i ubiegać się o dopłaty bezpośrednie pixabay.com
Od połowy marca ARiMR uruchomiła możliwość składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok. W naborze pojawiły się 4 istotne zmiany. Wśród nich jest wprowadzenie wymogu posiadania przez rolnika prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności. Przez pierwsze 2 dni naboru wnioski w aplikacji eWniosekPlus złożyło kilka tysięcy rolników.

Kolejny nabór wniosków o płatności bezpośrednie rozpoczął się 15 marca i potrwa - po wydłuzeinu terminu -do 31 maja, a jednocześnie ARiMR wypłaca jeszcze ostatnie pieniądze z ubiegłorocznych dopłat. Przypominamy, że ma na to czas do końca czerwca.

Są zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022

- Jeśli chodzi o kampanię dopłat na 2022 rok, analogicznie do roku 2021, rolnik ubiegający się o przyznanie płatności dobrostanowej i realizujący ten sam wariant co w roku poprzednim, będzie mógł złożyć Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt - informacje naszą redakcję biuro prasowe ARiMR.

Najważniejsze zmiany w kampanii płatności znalazły się:

  • Przyznawane w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
  • Zmiana miejsca i sposobu logowania do aplikacji eWniosekPlus.
  • Wymóg posiadania prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.
  • Przelew części płatności do zakładu ubezpieczeń.

Nowości w eWniosekPlus zaczynają się od sposobu logowania

O pierwszej ze zmian większość rolników już sporo słyszała. Będzie to przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej, przyznawanej w ramach przejściowego wsparcia krajowego. Warunki jej otrzymania będą analogiczne do zasad obowiązujących w 2013 roku.

UPP przysługuje rolnikowi do powierzchni upraw niektórych rodzajów roślin oraz gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. W obu przypadkach tych, do których została przyznana jednolita płatność obszarowa. Wykaz roślin, do których będzie przysługiwać UPP, określony został w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego.

Drugą ze zmian w dopłatach bezpośrednich 2022 jest zmiana miejsca i sposobu logowania do aplikacji eWniosekPlus. Rolnik będzie mógł złożyć wniosek po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie internetowej ARiMR. Więcej:

Kolejną nowością jest wprowadzenie wymogu posiadania przez rolnika ubiegającego się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.

Składki w KRUS opłacone z dopłat bezpośrednich

I ostatnia z najistotniejszych zmian, które dotyczą płatności bezpośrednich, odnosi się do ich wypłaty. Pojawia sie możliwość "dokonania przelewu części płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń, który zawarł stosowną umowę z MRiRW, w celu uiszczenia należnych składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych. Aby taki dyspozycja została zrealizowana, rolnik musi do 30 września 2022 r. złożyć za pośrednictwem strony internetowej ARiMR żądanie przekazania tychże składek na konto ubezpieczyciela", podaje ARiMR.

Środki trafią na jego rachunek jedynie wówczas, gdy znajdą pokrycie w kwocie przyznanych przez ARiMR płatności, po odliczeniu ewentualnych potrąceń.

Kilka tysięcy rolników już złożyło wnioski o dopłaty 2022 w aplikacji eWniosekPlus

- W ciągu 2 pierwszych dni do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ok. 7 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych PROW w ramach kampanii za 2022 r. - informuje nas biuro prasowe ARiMR. Pytaliśmy też, czy pojawiły się jakieś trudności sygnalizowane przez rolników. - Rolnicy nie zgłaszają ARiMR problemów związanych z wypełnianiem dokumentów - padła odpowiedź.

"W ramach kampanii płatności końcowe dopłat bezpośrednich 2021 zostały zrealizowane dotychczas w przypadku ok. 1,2 mln rolników", czyli zdecydowana większość z 1,3 mln złożonych wniosków. Do 9 maja 2022 do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły 642 152 wnioski.

Niezawodny telefon do pracy i rozrywki

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022. Sprawdź, co zmieniło się w składaniu wniosków o dopłaty - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie