Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny jubileusz w parafii w Kielcach - Niewachlowie z biskupem ordynariuszem Janem Piotrowskim [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Mszy świętej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski
Mszy świętej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski Kamil Bielaszewski
Biskup Jan Piotrowski odprawił w sobotę uroczystą mszę święta w parafii Matki Bożej Częstochowskiej na kieleckim Niewachlowie. Okazja była podwójna - 35 rocznica powstania parafii oraz 5 rocznica konsekracji kościoła.

- Żyjąc teraźniejszością potrzebujemy łaski, aby pośród świata być solą ziemi i światłem świata. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli do wieczności z naszych rodzin, dobrodziejów tego kościoła i tych wszystkich, którzy kiedykolwiek modlili się w tej maryjnej świątyni - mówił na początku mszy świętej biskup kielecki Jan Piotrowski. Przewodniczył on mszy świętej, a razem z nim koncelebrowali ją między innymi proboszcz miejscowej parafii - ksiądz Leszek Leś, ksiądz Stefan Radziszewski - proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach Białogonie i ksiądz Edward Lisowski - proboszcz parafii Świętego Krzyża w Kielcach.

-Moi Drodzy, wspólnie dostrzegamy, że ten wyjątkowy czas łaski, którym jest jubileusz ubogaca Maryjny i różańcowy miesiąc październik. Przeżywamy więc ten czas pod czujnym okiem Maryi, Matki Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. Bijącym sercem waszej świątyni jest ten piękny ołtarz, konsekrowany pięć lat temu, na którym każdego dnia sprawowana jest msza święta. Ta najpiękniejsza ofiara Jezusa Chrystusa. Jak mówił święty Jan Paweł II, która jest darem wyjątkowym, bo jest darem z Jego osoby. To udział w Eucharystii powinien być dla każdego ochrzczonego sercem Dnia Pańskiego – niedzieli. Jest to powinność, której nie można pominąć, bowiem uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii jest znakiem świadomego i spójnego życia chrześcijańskiego - mówił w homilii biskup Jan Piotrowski.

Jak informuje strona Diecezji Kieleckiej rozbudowa tego kościoła przypadła na lata 1949–1952 – najtrudniejsze czasy reżimu stalinowskiego, toczącego walkę z Kościołem. Wydział Wyznań wszelkimi metodami utrudniał prace budowlane ówczesnemu budowniczemu – Śp. ks. Janowi Kantemu Zemanowi. Wszelkie prośby o pozwolenia na budowę czy zakup materiałów budowlanych odrzucano. Znane są również przypadki szykanowania parafian zaangażowanych w budowę. Parafianie zdali jednak egzamin z dojrzałości religijnej. Ksiądz Zeman za swoją działalność został zmuszony do opuszczenia Niewachlowa pod groźbą więzienia. Dekretem biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego z 21 stycznia 1986 roku obecna parafia Matki Bożej Częstochowskiej została wydzielona z parafii Świętego Krzyża. Dekret przekazywał parafię w wieczyste administrowanie księżom salezjanom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie