Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie na wysypisku śmieci Kępny Ług zostanie wybudowana nowoczesna hala za prawie 11 milionów złotych

red
Na wysypisku śmieci Kępny Ług we Włoszczowie powstanie nowoczesna hala za prawie 11 milionów złotych.
Na wysypisku śmieci Kępny Ług we Włoszczowie powstanie nowoczesna hala za prawie 11 milionów złotych. UG Włoszczowa
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie jeszcze przed świętami wielkanocnymi ogłosiło przetarg na "Budowę hali rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych wraz z wytwarzaniem paliwa alternatywnego" na terenie włoszczowskiego wysypiska śmieci Kępny Ług. Budowa potrwa osiem miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Termin składania ofert upływa 30 kwietnia - poinformowała Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Przypomnijmy: projekt został przygotowany przez gminną spółkę - Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Wartość inwestycji to prawie 11 milionów złotych. Pieniądze unijne stanowią 6,8 miliona złotych. Budowa ma rozpocząć się wiosną tego roku, a zakończyć pod koniec marca 2020 roku. Jak mówił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, pozytywnych efektów budowy hali będzie bardzo wiele. Powstanie przede wszystkim płyta kompostowa czy system produkcji paliwa do ogrzewania hali, co zdecydowanie poprawi gospodarkę odpadami. Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne.

- Będą między innymi zasilały w energię miejsca pracy w sortowni – mówił o samym projekcie burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Wiktor Fatyga, prezes spółki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie niezmiennie przekonuje, że ta inwestycja poprawi funkcjonowanie składowiska.

Przedmiotem projektu jest modernizacja instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów oraz rozbudowa instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów. Modernizacja polegać będzie na: budowie hali rozładunku i przetwarzania odpadów komunalnych wraz z wytwarzaniem paliwa alternatywnego; wprowadzeniu do budynku projektowanej hali instalacji do biologicznego przetwarzania frakcji podsitowej, wykorzystanie istniejącej linii sortowniczej i zamontowanie jej w nowej hali; wykorzystaniu istniejącej hali sortowni do produkcji paliwa alternatywnego; wykonaniu instalacji odgazowania złoża odpadów i gospodarczego wykorzystania biogazu do produkcji energii elektrycznej; budowie płyty kompostowej; zakupie maszyn i urządzeń do obsługi składowiska.

Proponowana technologia produkcja paliw z odpadowych tworzyw sztucznych jest proekologiczna i charakteryzuje się wysokim stopniem przetworzenia odpadów - od 95 do 98 procent masy wsadowej odpadów zostanie przetworzonych na produkty nadające się powtórnego wykorzystania. Pozostały odpad - tak zwany koksik, który stanowi od 2 do 5 procent masy wsadowej, może również zostać przekazany do dalszego wykorzystania zainteresowanym odbiorcom.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie