Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie walczą ze skoliozą

Rafał Banaszek
Gimnastyka korekcyjna będzie się odbywać w tej lustrzanej sali fitness dwa razy w tygodniu po 45 minut. Koszt miesięcznych zajęć to 70 złotych.
Gimnastyka korekcyjna będzie się odbywać w tej lustrzanej sali fitness dwa razy w tygodniu po 45 minut. Koszt miesięcznych zajęć to 70 złotych. R. Banaszek
We Włoszczowie wypowiadają wojnę wadom postawy u dzieci. To pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym powiecie.

Czym jest skolioza ?

Czym jest skolioza ?

Jedną z najpoważniejszych wad postawy jest skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest gwałtowny procentowy przyrost dzieci dotkniętych tą wadą w porównaniu z latami wcześniejszymi. Obecnie wyniki badań przesiewowych mówią nawet o 80 procentach dzieci ze skoliozą.

Najczęściej występuje ona w dwóch okresach przyspieszonego wzrostu dziecka: okres wczesnoszkolny 7 - 8 lat oraz w okresie dojrzewania 12 - 14 lat. Dlaczego skoliozy są tak niebezpieczne? Dlatego, że skrzywiają one kręgosłup w trzech płaszczyznach, zniekształcają żebra i całą klatkę piersiową, co prowadzi do uciskania narządów wewnętrznych (głównie serca i płuc), zmniejszając sprawność fizyczną. Skręcający się kręgosłup tworzy garby żebrowe, wały lędźwiowe, co może dodatkowo prowadzić do powstawania kompleksów psychicznych. Istotnym czynnikiem w walce z wadami postawy jest ich wczesne wykrycie, gdyż im mniejsze skrzywienie, tym łatwiej je wyprostować.

Popołudniowe zajęcia korekcyjno - kompensacyjne dla dzieci z wadami postawy chce zorganizować Powiatowe Centrum Kulturalno - Rekreacyjne we Włoszczowie. Pierwsze bezpłatne badania odbędą się w najbliższą środę 3 grudnia.
Pozostałe zajęcia będą płatne. Włoszczowscy pediatrzy podpisują się pod tym pomysłem dwoma rękami, bo - jak mówią - problem jest poważny.

URATOWAĆ CHOĆBY JEDNO DZIECKO

Ciekawą metodę, przynoszącą ponoć duże sukcesy w walce ze skoliozą proponuje Tomasz Szurmik, rehabilitant i właściciel Ośrodków Korekcji Wad Postawy ORTO-MED znajdujących się na południu Polski. Jest to tak zwana "asymetryczna koncepcja zachowawczego leczenia skolioz z użyciem specjalistycznych urządzeń". - Dzieci z nie leczoną skoliozą skazane zostają na długoletnie zabiegi terapeutyczne, a źle leczone, często na kalectwo.

W pamięć zapadły mi powtarzane przez pana Szurmika słowa: "wszystkim dzieciom nie jesteśmy w stanie pomóc, ale jeżeli choć jedno dziecko uratujemy przed operacją, bądź kalectwem, to wiemy że warto było czynić starania aby prowadzić gimnastykę korekcyjną" - opowiada Jolanta Tyjas.

Dlatego dbając o dobro włoszczowskich dzieci Powiatowe Centrum Kulturalno - Rekreacyjne wychodzi z nową ofertą popołudniowych zajęć gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. - Mamy u siebie odpowiednie miejsce - salę lustrzaną o wymiarach 10 na 5 metrów, kadrę do prowadzenia również, a o specjalistyczny sprzęt ubiegamy się w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych Start w Warszawie. Zajęcia prowadzone będą dwa razy w tygodniu (środa, sobota) po 45 minut w grupach 12-osobowych pod okiem Waldemara Możdżonka. Koszt miesięcznych zajęć wynosi 70 złotych - informuje dyrektor Powiatowego Centrum.
PEDIATRZY CHWALĄ AKCJĘ

Włoszczowscy lekarze dziecięcy popierają inicjatywę Jolanty Tyjas. Elżbieta Polczyk-Breczko z włoszczowskiego ośrodka Caritas mówi tak: - W szkołach dzieci nie ćwiczą jak należy. Noszą ciężkie plecaki, siedzą w niedostosowanych ławkach, spędzają godziny przed telewizorem bądź komputerem w złych fotelach. Trudno jest wymóc na siedmiolatku, żeby siedział wyprostowany, skoro nawet dorosłemu nie chce się tego robić. Podstawową metodą leczenia jest tutaj wzmocnienie układu mięśniowo-więzadłowego poprzez odpowiednie ćwiczenia, wysiłek fizyczny. Ćwiczenia dobiera się do rodzajów wad kręgosłupa. Trzeba ćwiczyć kilka lat pod okiem fachowców i w domu, żeby wyleczyć się z wad postawy.

- We Włoszczowie nie ma pływalni, odpowiednich fachowców od gimnastyki korekcyjnej, którzy zajęliby się dziećmi z wadami postawy, a młodzież unika dzisiaj zajęć wychowania fizycznego i ćwiczeń, stąd te wady - dodaje Dariusz Młodawski z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej NOVOMED we Włoszczowie. - Nauczyciele wychowania fizycznego nie są przeszkoleni do ćwiczeń korekcyjnych postawy. A problem jest spory. Przychodzą do mnie 16-latki bardzo pokrzywione. Opowiadają, że jeżdżą do Buska na rehabilitację.

Dziecko powinno przechodzić gimnastykę korekcyjną najpóźniej w wieku 8-9 lat, a nie kilkunastu, bo wtedy jest już za późno. Często wysyłam młodzież z wadami kręgosłupa na ćwiczenia karate. Dzieci, które systematycznie chodzą na te zajęcia, mają efekty, wady kręgosłupa się zmniejszają - twierdzi doktor Młodawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie