Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek Międzynarodowy Dzień Sushi. Czy Polacy pokochali to danie?

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Damian Smołuch z kieleckiego Sushi Nigiri podkreśla, że sushi jest nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe
Damian Smołuch z kieleckiego Sushi Nigiri podkreśla, że sushi jest nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe Dawid Łukasik
Gotowany ryż zaprawiony octem oraz najróżniejsze dodatki z owoców morza, wodorostów, ryb, warzyw i grzybów. Ma zarówno wielu fanów jak i przeciwników. Sushi, bo o tej potrawie mowa mowa, obchodzi swoje święto we wtorek, 18 czerwca.

Międzynarodowy Dzień Sushi przypada na 18 czerwca. Z tej okazji warto skusić się na spróbowanie tej egzotycznej potrawy. Zwłaszcza, że można wybierać spośród wielu smaków.

- Jest naprawdę wiele rodzajów sushi. Można zjeść na przykład nigiri-zushi, maki-zushi, chirashi-zushi, oshi-zushi, temaki-zushi i wiele innych. Dużą popularnością cieszą się te z łososiem surowym lub grillowanym, wędzonym. Nasi goście najczęściej zamawiają z łososiem surowym na wytrawnie, z warzywami i octem - mówi Daniel Smołuch z Sushi Nigiri w Kielcach.

Gotowany ryż i świeże ryby są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowie.

Biały ryż jest źródłem węglowodanów, które dostarczają nam energii. Znajdują się w nim witaminy z grupy B oraz składniki mineralne jak fosfor, magnes, wapń, mangan, kobalt, fluor czy cynk.

Ryby natomiast stanowią ważny składnik zdrowej diety. Warto zwrócić uwagę na zawartość wysoko strawnego białka w rybach. Również tłuszcze ryb są łatwo przyswajalne i mają mnóstwo cennych właściwości dietetycznych chociażby ze względu na zawartość kwasów n-3 i n-6. W tłuszczach ryb są także witaminy A,D,E i duże pokłady witamin z grupy B.

- Sushi jest bardzo zdrowe, jest bogate w Omega 3 dzięki rybie. Zawiera także owoce, warzywa, czyli same witaminy - podkreśla Daniel Smołuch z Sushi Nigiri.

Nie tylko z rybą
Chociaż na hasło “sushi” najczęściej mamy przed oczami rolkę ryżu z surową rybą lub owocami morza, to coraz częściej można spotkać wersje wegańskie.

Ryż skropiony octem i cukrem, z dodatkiem wasabi, świetnie komponuje się też z warzywami i... owocami. Najpopularniejszymi rodzajami jarskich sushi są te z awokado, papryką, ogórkiem i sałatą. Warto także spróbować robionego z kapusty sushi karashina, o-shinko z kiszoną rzepą, shiitake z grzybami czy chociażby yaki-akapiman z czerwoną papryką.

Tak naprawdę do białego ryżu pasuje mnóstwo dodatków. Świetnie będzie smakowało też sushi z tofu (naturalnym lub wędzonym), pieczonym burakiem.

Jak widać, w tym japońskim daniu panuje ogromna mnogość wersji smakowych i składnikowych. Czy Polacy pokochali sushi?

- Myślę, że tak. Jest to coś nowego, świeżego, czego raczej nie jadamy na co dzień. Stanowi też świetną odskocznie od tradycyjnej polskiej kuchni - mówi Daniel Smołuch z Sushi Nigri w Kielcach.

O miłości Polaków do sushi najlepiej świadczy też popularność lokali serwujących to danie. W samych Kielcach istnieje już 7 restauracji w której można zjeść wiele rodzajów pysznego sushi. W województwie świętokrzyskim to japońskie danie można zjeść także w Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Busku-Zdroju..

We wtorek, podczas Międzynarodowego Dnia Sushi warto nie tylko wybrać się do restauracji ale, przede wszystkim, spróbować wykonać je samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w ulubione składniki. Może nie wyjść od razu idealnie, zwłaszcza zwijanie, ale za to z pewnością dostarczy ogromnej satysfakcji.

Jak jeść?

Tradycyjnie sushi zjada się palcami lub pałeczkami. Do dania podaje się sos sojowy do maczania, zielony japoński chrzan wasabi a także marynowany imbir. Ten ostatni stosowany jest także dla oczyszczenia kubków smakowych. Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę.

Skąd się wzięło?

Sushi to oczywiście potrawa japońska. Pierwszy raz o sushi napisano w 718 roku w zbiorze praw nazywanym “Yorituryo”. Było ono tam przykładem podatku zapłaconego w naturze. Przez kolejne 800 lat japońska kuchnia zmieniała się, a sushi wraz z nią. Ryż zaczęto gotować w wodzie, a nie na parze i wynaleziono ocet ryżowy, dzięki czemu Japończycy nie musieli czekać, aż ryż podfermentuje. Już w XVIII wieku produkcję sushi doprowadzono do perfekcji. Można je było kupić w większości sklepów, chociaż trzeba było złożyć na nie zamówienie odpowiednio wcześniej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie