Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek Międzynarodowy Dzień Szpinaku. Zobacz dlaczego warto jeść go przez cały rok (WIDEO)

Paula Goszczyńska
Monika Strząbała z kieleckiego bistro „Wegemania” przyznaje, że szpinak staje się coraz bardziej popularny.
Monika Strząbała z kieleckiego bistro „Wegemania” przyznaje, że szpinak staje się coraz bardziej popularny.
Choć niektórzy podchodzą do niego z dystansem to nie można mu odmówić właściwości zdrowotnych, a podany w odpowiedni sposób zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy - dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szpinaku. Dlaczego powinniśmy go jeść?

Szpinak prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Chinach do dziś nazywany jest „perskim warzywem”, co wskazywałoby na Iran jako kraj jego pochodzenia. Do Europy szpinak przywieźli już w XI wieku Arabowie. W Polsce pierwsze wzmianki o szpinaku notujemy od końca XVIII wieku. Szpinak warzywny jest rośliną hodowlaną, raczej nie rośnie samodzielnie.

Bogaty w witaminy

Szpinak na swą popularność zasłużył sobie bogactwem witamin A, C i E, błonnika, soli mineralnych, żelaza, fosforu, potasu i kwasu foliowego. Jego przewaga nad warzywną konkurencją polega na stosunkowo dużej, jak na warzywo, zawartości białka - około 2,6 gramów w porcji 100 gramów świeżego szpinaku. Dużą zaletą jest również niska kaloryczność - 100 gramów świeżego szpinaku to jedynie 16 kalorii oraz wysoka zawartość przeciwutleniaczy oraz beta-karotenu.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeśli pozwolimy mu czekać w lodowce zbyt długo, traci część swoich właściwości odżywczych. Nie traci ich za to szpinak mrożony, więc śmiało możemy kupować go w tej formie. Co ważne, szpinak najlepiej jeść w towarzystwie jajka lub mleka, aby zawarty w nim kwas szczawiowy nie naruszał naszych zasobów wapnia.

Ciekawa anegdota na temat szpinaku wiąże się z zawartością żelaza - owszem, jest go w zielonym warzywie całkiem sporo, bo 2,8 miligramów w 100 gramach, ale przed laty badacze sądzili, że ta zawartość jest w szpinaku znacznie wyższa. Okazało się, że źle postawili oni przecinek podczas obliczeń, w wyniku czego porcja 100 gramów szpinaku według ich mniemania przekraczała dzie-nne zapotrzebowanie na żelazo.

Świeży czy mrożony?

Szpinak ma przyjemny, lekko kwaskowaty smak. Na półkach sklepowych możemy znaleźć świeży szpinak również jesienią i zimą, a w razie jego braku zawsze łatwo dostępny jest on w postaci mrożonej (zazwyczaj występuje pod trzema postaciami: liście w całości, szpinak tarty lub posiekany).

Liście świeżego szpinaku najczęściej spożywamy po obróbce termicznej, ale równie dobrze smakują świeże. Nadają się świetnie do sałatek na zimno i dań na ciepło.

Jak obchodzić się ze szpinakiem?
Młode listki szpinaku nadają się do jedzenia w całości, natomiast przy dużych, grubszych liściach lepiej usunąć łodyżkę, która może być już zdrewniała i zamoczyć liście na kilka chwil w wodzie, ponieważ opłukanie pod bieżącą wodą może nie wystarczyć.

* Pamiętajmy, aby do sałatek dodawać liście dokładnie opłukane i osączone.

* Nie przechowujemy świeżego szpinaku w lodówce dłużej niż jeden dzień. Przed włożeniem do lodówki, można zawinąć go w mokry papier - wtedy dłużej zachowa świeżość.

* Jeśli chcemy podtrzymać na dłużej piękny zielony kolor liści, należy zamocz je na kilka chwil w wodzie z lodem.

* Szpinak lubi się z czosnkiem, dlatego przygotowując na przykład farsz staraj się o tym pamiętać.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie