Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędkarze z Ostrowca Świętokrzyskiego ratowali ryby przed przyduchą (ZDJĘCIA, WIDEO)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W niewielkim zbiorniku Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim rybom groziło uduszenie. Na ratunek ruszyli wędkarze. Problem może się powtarzać, bo do stawu nie dopływa woda. Polski Związek Wędkarski chce to zmienić. Zobacz, jakie okazy pływają w tym łowisku.

Czterohektarowy zbiornik Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim dzięki wprowadzeniu na nim zakazu zabierania złowionych ryb, stał się popularnym i cenionym łowiskiem. Choć jest niewielki, żyją w nim dorodne szczupaki, karpie i wiele innych gatunków ryb. Problemem jest… brak wody. Staw nie ma naturalnego dopływu, wypełniają go wody gruntowe, opadowe, co jakiś czas braki uzupełnia woda z pobliskiej przepompowni.

Sytuacja stała się groźna tej zimy. Taflę pokrył lód i śnieg. W najgłębszym miejscu zbiornika było nieco ponad metr wody. Zdaniem wędkarzy rybom groziła przyducha, czyli uduszenie z powodu braku tlenu. W ostatni weekend grupa ostrowieckich amatorów wędkowania ruszyła na ratunek. W lodzie piłą motorową wycięto przeręble, do których włożono słomę – to utrudni zamarznięcie i pozwoli na dotlenienie wody, choć w ograniczonym stopniu. Wędkarze liczą, że ryby przetrwają do wiosny.

Michał Bień, dyrektor biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach i ichtiolog zalecił odśnieżenie lodu na zbiorniku. - To najlepszy sposób na dostarczenie tlenu. Jeśli tylko lód nie jest mętny, przedostanie się światła do wody umożliwi roślinom fotosyntezę i produkcję tlenu. Wycinanie przerębli i wsadzanie do nich wiązek słomy też jest dobrym rozwiązaniem – mówi. Na przyduchę najbardziej narażone są niewielkie zbiorniki, pozbawione przepływu wody.

Co ciekawe, zima zagraża najbardziej uznawanym za odporne karpiom. To obcy gatunek w naszych wodach i choć te ryby żyją w Polsce od kilkuset lat, nie wytworzyły mechanizmu obronnego. Przy niskich temperaturach wody zapadają w letarg i unoszą się w toni, blisko powierzchni. Jeśli przyjdzie ostry mróz dość często zdarza się, że wmarzają w lód i giną. Rodzime karasie i liny, krewni karpi, radzą sobie lepiej. Na zimę zagrzebują się w mule i potrafią przeżyć nawet wówczas, kiedy wody pod lodem zostanie mało i jest uboga w tlen.

Polski Związek Wędkarski zamierza wystąpić do ostrowieckiego magistratu o dopompowanie wody do zalewu Częstocice wiosną. Planuje też doprowadzić do zbiornika wodę z płynącej w pobliżu strugi, trzeba będzie jednak wybudować przepływ pod istniejącą drogą, co będzie dość kosztowne.

Film z akcji wędkarzy na zbiorniku Częstocice można zobaczyć tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie