Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka na Ślężę - Śląski Olimp (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Widok ze Ślęży na Nizinę Śląską
Widok ze Ślęży na Nizinę Śląską Marzena Kądziela
Góra była siedzibą słowiańskich bóstw, średniowiecznych rozbójników i miejscem wypadowym dla XIX-wiecznych wrocławskich studentów. Dziś Ślęża to przede wszystkim ukochana góra wrocławian, ale także turystów z innych regionów Polski.

Wędrówka na Ślężę

Na Ślężę, górę widoczną z wielu miejsc Wrocławia, wznoszącą się na wysokość 718 m n.p.m. widzie kilka szlaków. Cięższy ze względu na strome w wielu miejscach i bardzo kamieniste podejście, wiedze od Sobótki. Bardzo łatwy - od Przełęczy Tąpadła.

PO KAMIENIACH W WYGODNYCH BUTACH

Aby bez szwanku dotrzeć na szczyt szlakiem od Sobótki oddalonej od Wrocławia nieco ponad 30 kilometrów, nieodzowne są wygodne buty. Na szlaku wśród starych drzew znajdziemy mnóstwo głazów, które podobno mają moc przywracania siły wędrującym turystom.

Znajdziemy tu rzeźby kultowe przypominające o tym, że Ślęża była kiedyś miejscem kultu religijnego, a okoliczna ludność czciła przede wszystkim bóstwo słoneczne. Tu odbywało się święto kupały - starosłowiańskie święto radości i pojednania obchodzone pod koniec czerwca, w okresie gdy dni są najdłuższe.

Na trasie napotkamy też wieżę widokową na Wieżycy zbudowaną na początku XX wieku. Za drobną opłatą można wejść po stromych schodach na jej szczyt, by w pogodny dzień popatrzeć na Równinę Śląską, Wrocław czy Karkonosze.

PANORAMA, KOŚCIÓŁ, SCHORNISKO

Rozległą panoramę obejrzymy też ze szczytu Ślęży, zwanej też Śląskim Olimpem. Oprócz widoku na Sudety czy Nizinę Śląską z jeziorem Mietkowskim na szczycie czekają na nas kolejne rzeźby kultowe, a także kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany w połowie XIX wieku na miejscu, gdzie 300 lat wcześniej już stała kaplica. A jeszcze wcześniej wznosił się zamek, który zamieszkiwali rycerze - rozbójnicy grabiący kupców przemierzających pobliskie szlaki handlowe.

Aby odpocząć, napić się czy zjeść drobną przekąskę w bufecie, warto wejść do budynku schroniska z początku XX wieku. To trzecie schronisko stojące na tym miejscu. Niestety, część hotelowa schroniska jest w tym roku nieczynna do odwołania.

W XIX wieku chętnie i gromadnie przybywali tu wrocławscy studenci na tak zwane komersy - huczne kilkudniowe zabawy.
Teraz przybywają tu nie tylko studenci, ale i amatorzy pieszych wędrówek z całego kraju.

Szlak wiodący do Przełęczy Tąpadła, którym można zejść ze Ślęży to ścieżka spacerowa, na której spotykaliśmy nawet rodziców z dziećmi wożonymi w wózeczkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie