Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wege – zdrowa dieta i styl życia. Jak wygląda w Kielcach? (WIDEO)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
We wtorek, 1 października, obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. To święto ustanowione 22 listopada 1977 roku przez Międzynarodową Unię Wegetariańską nie jest już domeną i fanaberią celebrytów, lecz z roku na rok coraz popularniejszą codzienną dietą rzeszy zwykłych ludzi, którzy widzą w niej receptę na zdrowie i sposób na ekologiczne życie.

Pomysłodawcą święta było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie, które ustanowiło je, aby promować żywienie bez mięsa oraz informować o korzyściach zdrowotnych, które zdaniem wegetarian są z tym związane.
Wegetarianizm to nie tylko dieta eliminująca mięso, to także zdrowy styl życia, który opiera się na swoistej filozofii, moralności i poglądach dotyczących żywienia. Dieta wegetariańska jest zdrowa, pod warunkiem jednak, że wiemy, jak prawidłowo komponować jadłospis.

Jeszcze kilka lat temu ludzie niejedzący mięsa byli postrzegani jako dziwacy. Obecnie sytuacja się zmieniła - życie bez mięsa zyskuje wciąż nowych zwolenników. Nawet dotychczasowi sceptycy zaczynają dostrzegać wiele plusów, płynących z takiego stylu życia. Stawiają na zdrowie i na świat wolny od okrucieństwa - decydują się na wegetarianizm.

Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegetarian i liczba ta stale rośnie. Ogromną grupę stanowią ludzie młodzi.

Zalety diety wegetariańskiej
Zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców dostarcza do organizmu większą ilość błonnika pokarmowego, witaminy C i innych składników, takich jak: flawonoidy, tokoferole czy karotenoidy, które przeciwdziałają chorobom nowotworowym, dolegliwościom układu krążenia, a także zwiększają odporność organizmu na infekcje. Zaletą diety wegetariańskiej jest menu oparte o nieprzetworzone produkty roślinne i zwiększona ilość potasu, magnezu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wybór diety roślinnej wiąże się często z poprawą stylu życia na bardziej zdrowy: unikaniem używek czy zwiększeniem aktywności fizycznej. Urozmaicona dieta o dużej zawartości owoców i warzyw, orzechów, a także produktów zbożowych z pełnego przemiału, uzupełniona nabiałem i jajami lub ich pozbawiona, w wersji wegańskiej, pozwala na utrzymanie dobrego zdrowia i może opóźniać procesy starzenia się organizmu.

Nie tylko dieta
Wegetarianizm to dla wielu osób jest sposobem na życie. Bycie wegetarianinem wiąże się często z działaniem na rzecz obrony praw zwierząt, wspieraniem walki z problemem głodu na świecie czy wspieraniem organizacji ekologicznych. To także stosowanie ekologicznych kosmetyków, również domowego wyrobu.

Minusy diety wegetariańskiej
Naukowcy potwierdzają, że prawidłowo zbilansowaną dietę wegetariańską i wegańską mogą stosować dorośli i dzieci. Natomiast restrykcyjna i źle zbilansowana dieta może doprowadzić do niedoborów białka i potrzebnych aminokwasów, których nasz organizm nie wytwarza, składników mineralnych, takich jak wapń czy żelazo, oraz witaminy B12. Długotrwałe niedobory witamin i minerałów mogą spowodować szkody w organizmie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Rodzaje diet wegetariańskich
Dieta wegetariańska ma kilka odmian. Są to: weganizm - oparty wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Zakłada on całkowite wykluczenie z użycia produktów pochodzenia zwierzęcego, poczynając od produktów spożywczych, a kończąc na odzieży ze skóry, jedwabiu czy wełnie. Jest też laktowegetarianizm - poza produktami roślinnymi do diety włącza się również mleko i jego przetwory. Laktoowowegetaianizm to dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego, mleku i jajach. Jest tez semiwegetarianizm – który z diety wyklucza jedynie czerwone gatunki mięsa, oprócz produktów roślinnych spożywane są: ryby, drób, jaja i mleko.

Jesteś wegetarianinem, co powinieneś jeść?
Aby zostać prawdziwym wegetarianinem, nie wystarczy wyeliminować mięso z diety. Trzeba również nauczyć się nowego stylu życia. Pomoże w tym przestrzeganie poniższych zasad.

Urozmaicaj posiłki
Oprócz owoców i warzyw jedz produkty zbożowe, mleczne i wysokobiałkowe. Urozmaicając dietę, zmniejszysz niebezpieczeństwo, że eliminując mięso z diety, czegoś ci zabraknie.

Sięgaj po pieczywo z grubego przemiału
Wybieraj razowe pieczywo z dodatkiem soi, orzechów lub słonecznika, ciemny ryż, kaszę jaglaną i gryczaną, białą mąkę zastąp tą z grubego przemiału. Dodawaj do potraw kiełki, zarodki i otręby pszenne.

Codziennie jedz warzywa i owoceWarzywa i owoce najlepsze są na surowo. Pij świeże soki, bo obróbka termiczna niszczy witaminy. Warzywa i owoce gotuj najlepiej w skórce, na parze albo w małej ilości wody i jak najkrócej.

Jedz rośliny strączkowe
Bób, groch, ciecierzyca (czyli cieciorka, zwana także włoskim grochem), soja, soczewica i wszystkie odmiany fasoli zawierają dużo białka oraz niezbędne składniki mineralne, witaminy z grupy B, a także cenny błonnik.

Jedz pestki i orzechy
Ziarna słonecznika, dyni, sezamu, orzechy i migdały są źródłem witamin, w tym z grupy B, oraz mikroelementów, np. cynku, wapnia, żelaza. Orzechy włoskie dostarczają też dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Używaj tłuszczów roślinnych
Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i prowitaminę A. Wybieraj oleje tłoczone na zimno. Smaż na oleju rzepakowym i oliwie. Wszystkich używaj na surowo.

Jedz nabiał
Pij mleko. Jest ono doskonałym źródłem wapnia, a jego przefermentowane produkty także przyjaznych dla przewodu pokarmowego pałeczek kwasu mlekowego. Zjadaj przynajmniej 4 jajka w tygodniu, pod warunkiem że nie masz podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.

Pij ziołowe herbatki
Przygotuj je z liści malin, poziomek, jeżyn, czarnej porzeczki, kwiatów czarnego bzu, akacji, owoców dzikiej róży, czarnej jagody i jarzębiny, odpowiednio ususzonych i połączonych w ulubione kompozycje.

Pij wodę
Jest potrzebna do wszystkich przemian metabolicznych, rozpuszcza sole mineralne i witaminy, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje temperaturę. Nawilża skórę, zapobiegając jej starzeniu.

Zrezygnuj z soli i cukru
Sól występuje w większości produktów.Używaj ziół, warzyw przyprawowych, wodorostów. A jeśli nie możesz się obyć bez słonego smaku, wybierz sól ziołową lub morską. Zamiast cukru wykorzystuj miód, syrop klonowy, melasę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie