Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wehikuł czasu, wspomnień czar" w Brzezinach. Podczas festynu zakończono ciekawy projekt łączący pokolenia [ZDJĘCIA]

Piotr Walczak, oprac. ach
Festyn w Brzezinach, 7 września - "Wehikuł czasu, wspomnień czar".
Festyn w Brzezinach, 7 września - "Wehikuł czasu, wspomnień czar". Piotr Walczak, UMiG Szydłów
"Wehikuł czasu, wspomnień czar" to nazwa ciekawego projektu zrealizowanego w Brzezinach, gmina Szydłów i zakończonego podczas festynu 7 września. W ramach inicjatywy dzieci i młodzież dowiedziała się od najstarszych mieszkańców wsi jak dawniej się tam żyło. Zorganizowano też wystawę przedmiotów, których niegdyś używano. Najciekawszym znaleziskiem jest wysoki kosz wiklinowy, który okazał się być koszem wojskowym służącym niegdyś do transportu pocisków artyleryjskich.

Brzeziny to jedna z miejscowości w której realizowane były działania w ramach programu Inicjatywy Lokalne+ dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. W dn. 7 września 2019 r. odbył się tu festyn podsumowujący projekt Wehikuł czasu, wspomnień czar.

– Inicjatywa miała na celu przekazanie dzieciom i młodzieży z naszej wsi wiadomości na temat życia wiejskiego 50. lat temu i więcej oraz uhonorowanie osób starszych za trudy życia codziennego jakie niegdyś ponosili. Dzieci spisując wspomnienia z osobami starszymi dowiedziały się jak to było kiedyś, ile trudu i wysiłku wkładano, aby młodszym pokoleniom żyło się lepiej. Wspomnienia te i zebrane fotografie zostały skopiowane i zachowane w fotoksiążkach, albumach i kronikach, które pozostaną dla przyszłych pokoleń - powiedziała Agnieszka Opozda, jedna z organizatorek festynu.

Impreza, którą prowadziła Sylwia Ziółkowska, rozpoczęła się od przywitania zaproszonych gości oraz podziękowań dla sponsorów.
Po oficjalnym otwarciu miała miejsce część artystyczna. Dzieci i młodzież z Brzezin zaprezentowały przedstawienie nawiązujące do dawnych czasów. W podziękowaniu za piękny występ, otrzymały one medale i nagrody rzeczowe.

Medalami nagrodzono także starszych mieszkańców Brzezin, którzy w ramach inicjatywy przekazywali dzieciom swoje wspomnienia oraz udostępnili stare zdjęcia z rodzinnych albumów. Wielu seniorów było bardzo wzruszonych podczas wręczania tych symbolicznych podziękowań.

Ciekawe znalezisko - wojskowy kosz wiklinowy

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą, tradycyjną ozdobę do wiejskiej zagrody. Odbył się także interesujący konkurs „Wiejskie życie” dla dzieci, który polegał na sprawdzaniu wiedzy o dawnych sprzętach domowych i gospodarskich, które zgromadzono na wystawie w scenografii imprezy. Były tam między innymi: kanka na mleko, maselnica, dzieża do wyrabiania chleba, łopata do chleba, waga, młynek do pieprzu, końskie homonto, cep, orczyk, kołowrotek, praska do sera, tarka do prania, stare żelazka, moździerz, syfon do wody gazowanej oraz pies do zdejmowania butów.

– Najciekawszym przedmiotem, który udało nam się odnaleźć u naszych mieszkańców był wysoki i wąski kosz wiklinowy, doskonale zachowany. Nikt nie potrafił powiedzieć, do czego ten kosz służył, nawet starsi uczestnicy festynu. Okazało się, że był to kosz wojskowy do transportu pocisków artyleryjskich, prawdopodobnie niemiecki - powiedziała Agnieszka Ziółkowska, jedna z organizatorek przedsięwzięcia.

Nowa świetlica w Brzezinach

Podczas festynu uroczyście przecięto wstęgę do wyremontowanej przez mieszkańców świetlicy wiejskiej. Tutaj uczestnicy wspominali dawne czasy oglądając prezentację multimedialną i albumy ze starymi zdjęciami. Wspomnienia umilały przygrywki lokalnego artysty Ryszarda Zarzyckiego i pyszne domowe ciasto.

Projekt łączący pokolenia

– Ta inicjatywa ma ogromną wagę w łączeniu pokoleń i rozwijaniu kultury w Brzezinach – podkreśliła Agnieszka Opozda. – Dzięki temu wydarzeniu najmłodsi mieszkańcy naszej wsi nawiązali relacje z najstarszymi. Młodzi dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o warunkach życia pół wieku temu, a starsi mieli okazję zobaczyć swoich młodszych sąsiadów w roli aktorów na scenie. To na pewno przyczyni się do wzmocnienia społecznych więzi w naszej miejscowości. Zdecydowana większość środków na inicjatywę pochodziła z NCK i naszego centrum kultury, chciałabym jednak podziękować także lokalnym firmom, które wsparły nasze działania - dodała pani Agnieszka.

Z przedsięwzięcia zadowolona była dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, które pozyskało z Narodowego Centrum Kultury środki na realizację siedmiu inicjatyw lokalnych w Gminie Szydłów.

– Serdecznie gratuluję pomysłodawcom inicjatywy: Agnieszce Opoździe, Ewie Stolarskiej oraz Katarzynie Mrówce, które potrafiły swoim zapałem zarazić mieszkańców Brzezin do wspólnego działania i zorganizować tak piękne wydarzenie kulturalne – podsumowała Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie