Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wesele" w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie

Dorota Pietrus
Gospodarz, gospodyni, pan młody, panna, młoda, poeta, dziennikarz, żyd, stańczyk, czy wreszcie chochoł - to tylko kilka z wszystkich postaci, które występują w dramacie Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem “Wesele”. Tę lekturę szkolną, czyta w tym roku cała Polska w ramach akcji “Narodowe Czytanie”. Nie inaczej mogło być w I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

- Postawiliśmy wystawić “Wesele” Wyspiańskiego w dzień faktycznego wesela - wyjaśnia Barbara Ciesek, polonistka I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

Chodzi oczywiście o wesele z 20 listopada 1900 roku, które odbyło się w Bronowicach, a na którym to wzorował się Wyspiański tworząc swój dramat.

Wtedy też poeta Lucjan Rydel pojął za żonę Jadwigę Mikołajczykównę, córkę chłopa z podkrakowskiej wsi Bronowice, najmłodszą siostrę żony Włodzimierza Tetmajera. Podczas uroczystości świadkami ślubu byli Błażej Czepiec, wuj panny młodej i nie kto inny tylko właśnie Stanisław Wyspiański, zaprzyjaźniony z panem młodym i całą jego rodziną.

Licealiści z “Reja” postanowili uczcić tę datę, od której wszystko się zaczęło i 117 lat później, w poniedziałek 20 listopada w swojej szkole wystawili “Wesele”.

Po raz pierwszy młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Jędrzejowie sztukę zaprezentowała 7 listopada dla rodziców młodzieży licealnej.

- Mieliśmy na tym poprzestać, ale z drugiej strony młodzież świetnie się przygotowała do czytania “Wesela” i chciała to pokazać również rówieśnikom. Wtedy zrodził się pomysł wystawienia przedstawienia jeszcze raz, właśnie 20 listopada - dodaje nauczycielka polskiego.

W kolejnej odsłonie czytania ,,Wesela” uczestniczyli już sami licealiści.

- Uczniowie doskonale wcielili się w role bohaterów dramatu Wyspiańskiego. Klimat tamtych czasów dodatkowo podkreśliły kostiumy i odpowiednia charakteryzacja młodych aktorów - mówi Barbara Ciesek.

W przedstawieniu na szczególną uwagę zasługują dialogi, w których młodzież starała się wiernie oddać język typowy dla ówczesnych warstw społecznych.

Gdyby tego było mało - całość wzbogacona została multimedialną prezentacją zawierającą kadry z filmu Andrzeja Wajdy oraz muzyką Marka Grechuty i Czesława Niemena.

W sumie w czytaniu “Wesela” wzięło udział trzydziestu uczniów klas 1a,2a, 2b i 2c.

W ten sposób szkoła aktywnie włączyła się w narodową akcję, którą zapoczątkował w 2012 roku Prezydent Polski.

Nad przygotowaniem młodzieży, scenografii i przebiegiem inscenizacji czuwały polonistki I Liceum Ogólnokształcącego w Jędrzejowie - Aleksandra Gołąb i Barbara Ciesek.

Wszystkim uczestnikom taka forma zajęć bardzo się podobała.

- To z pewnością ciekawy sposób na obycie młodzieży z obowiązującą lekturą szkolną, którą klasy będą omawiać w trzeciej klasie liceum, a dla maturzystów - idealna powtórka przed maturą - wyjaśnia wicedyrektor szkoły, Ewa Stachura.

ZOBACZ TAKŻE:
TELEMAGAZYN - Premiera spektaklu "Boxality" Agustina Egurroli w Palladium

(Źródło: telemagazyn.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie