Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wesele" w skalbmierskim "Mechaniku" - ku czci 100 lat Niepodległej [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Szykowna bryczka zaprzężona w kare rumaki przed skalbmierskim "Mechanikiem" - to wstęp do "Wesela", wystawionego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Szykowna bryczka zaprzężona w kare rumaki przed skalbmierskim "Mechanikiem" - to wstęp do "Wesela", wystawionego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Archiwum szkoły
Cóż tam panie w polityce... Trza być w butach na weselu... A to Polska właśnie... Te i inne cytaty z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego uświetniły obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Zespole Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. Uczniowie popularnego "Mechanika" - pod okiem nauczycielek Ilony Lipki i Doroty Bijak - wystawili w tym tygodniu kultowy spektakl teatralny. Dramat, który dotyka najtrudniejszych spraw narodowych.

- Dlaczego "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego? Bo spełnia rolę dramatu narodowego i dramatu społecznego. Bo przesłanie utwory dotyczy marzeń Polaków o niepodległości i wolności - podkreśla Beata Malinowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. - Bo ziścił się wizjonerski sen poety o wolnej ojczyźnie, choć sam, niestety, nie doczekał tej chwili.

Tego dnia skalbmierski "Mechanik" zamienił się w prawdziwą chatę bronowicką. Huczał weselną muzyką, a para młoda podjechała przed budynek szkoły piękną, białą bryczką zaprzężoną w kare rumaki.

Gości witano w progach po staropolsku, chlebem i solą. Zaproszonych "weselników", czyli przedstawicieli różnych środowisk - władze powiatu kazimierskiego, miasta Skalbmierz, emerytowanych pedagogów, a także uczniów okolicznych szkół, wraz ze swoimi dyrektorami i nauczycielami - powitała dyrektor Beata Malinowska.

Wrażenie autentyczności chłopskiego wesela z początku XX wieku wywołała nie tylko scenografia, lecz także stroje uczniów (aktorów), którzy wcielili się w postacie dramatu Wyspiańskiego. Na scenie - w szkolnej sali gimnastycznej - widzieliśmy chatę weselną, a w niej połączonych radością i prowadzących dysputy przedstawicieli dwóch warstw społecznych - chłopów i inteligencji.

Po zakończeniu spektaklu rozległy się głośne brawa, które przeszły... w nie kończącą się owację na stojąco. Nagrodzono młodych aktorów - za wysokie umiejętności artystyczne, zaangażowanie i oprawę muzyczną. Mnóstwo gratulacji otrzymały także Ilona Lipka i Dorota Bijak, które zrealizowały tak duże przedsięwzięcie kulturalne.

Wszyscy zostali też ugoszczeni wybornym chlebem ze smalcem oraz kiszonymi ogórkami. Na deser, coś słodkiego - pyszne biało-czerwone ciasteczka, upieczone przez uczniów "Mechanika".

Ponadto na placu szkolnym został posadzony dąb, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nosi dumną nazwę "Drzewo Wolności 1918-2018".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie