Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź sobie to do serca. Dzieci też mogą mieć nadciśnienie

Iza BEDNARZ [email protected]
Kardiolodzy i pediatrzy alarmują, że nadciśnienie tętnicze staje się chorobą społeczną, podobnie jak cukrzyca, czy alergia i coraz częściej dotyka dzieci. Dlatego o serce trzeba dbać od najmłodszych lat. Razem z ekspertami podpowiadamy, jak to robić
Weź sobie to do serca. Dzieci też mogą mieć nadciśnienie

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach Programu Polkard Media Junior koordynowanego przez Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w 2008, u 11 proc. polskich dzieci i młodzieży stwierdzono stan przednadciśnieniowy, a u 4,4 proc. zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze.

Co dolega naszym dzieciom?

11 proc. dzieci w Polsce ma stan przednadciśnieniowy
4 proc. dzieci ma nadciśnienie tętnicze
20 proc. dzieci w wieku przedszkolnym ma nadmierną masę ciała
12 proc. przedszkolaków ma nadwagę
7,5 proc. przedszkolaków jest otyłych
7 - 21 proc. dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę
8 proc. polskich 15 - latków ma przekroczoną normę poziomu cholesterolu we krwi.

Co to jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to przewlekła choroba układu krążenia charakteryzująca się ciśnieniem krwi trwale podwyższonym ponad poziom 140 mmHg podczas skurczu i 90 mmHg w czasie rozkurczu serca. U zdecydowanej większości pacjentów nadciśnienie ma charakter pierwotny, tj. nie udało się dotychczas zidentyfikować bezpośredniej przyczyny jego występowania. W pozostałych przypadkach (około 15 proc.) mówimy o nadciśnieniu wtórnym, wywołanym przewlekłymi chorobami nerek, gruczołów dokrewnych czy mózgu.

Choroba powoli i skutecznie niszczy poszczególne organy ciała, zwiększając ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, niewydolności krążeniowo-oddechowej, zaburzeń pracy nerek czy nieodwracalnych zmian w oku.

Co może niepokoić?

Początkowo nadciśnienie tętnicze przebiega niemal bezobjawowo - jedynie część chorych skarży się na poranne bóle z tyłu głowy, zawroty głowy, zmniejszoną tolerancję wysiłku fizycznego. Choroba wykrywana jest najczęściej przypadkowo w czasie rutynowego pomiaru ciśnienia krwi. Nieco częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, po 50-60-tym roku życia.

Bardzo trudne do wykrycia jest nadciśnienie tętnicze u dzieci. Rodzice nie zawsze łączą z zaburzeniami ciśnienia takie objawy, jak:
- częste bóle głowy,
- krwawienie z nosa bez konkretnej przyczyny,
- słaba tolerancja wysiłku.

Częściej kojarzą się one rodzicom z przemęczeniem, niewyspaniem dziecka niż z nieprawidłowym ciśnieniem krwi. Rzadko też mierzy się dzieciom ciśnienie podczas bilansowych badań, czy wizyty w przychodni, bo brakuje odpowiednich mankietów, dostosowanych do dziecięcych rączek. - Ale trzeba dzieciom mierzyć ciśnienie, przynajmniej 2-3 razy w roku podczas rutynowych wizyt i badań w przychodni. Szczególnie, jeśli wywiad rodzinny wskazuje, że na nadciśnienie cierpią dziadkowie czy rodzice - podpowiada doc. dr nauk medycznych Mieczysław Szalecki, specjalista chorób dziecięcych.

Jak się nie dać?

Walkę o zdrowe serce trzeba podjąć od najwcześniejszych lat życia.
- Mam takie powiedzenie: czym tętnica za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. To znaczy, że od tego, jak będziemy traktować swój organizm będzie zależało nasze zdrowie - tłumaczy dr Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog.

Profilaktykę nadciśnienia tętniczego trzeba zacząć już wśród dzieci, przede wszystkim poprzez:

- prawidłową dietę (codziennie produkty mleczne, pełnoziarniste, warzywa i owoce - marchewka, szpinak, zielona fasola, brokuły, jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, truskawki. Codziennie 100 - 200 gramów drobiu lub ryb, chudej wołowiny. Cztery razy w tygodniu do 30 gramów orzechów lub nasion słonecznika);

- ograniczenie spożycia tłuszczu u dzieci powyżej 2 roku życia (najwyżej 3 łyżeczki tygodniowo oleju roślinnego - oliwy, oleju rzepakowego, kukurydzianego);

- ograniczenie spożycia cukrów prostych;

- unikanie palenia papierosów i przebywania w pomieszczeniach, gdzie pali się tytoń;

- zwiększenie aktywności fizycznej (co najmniej 30 minut dziennie - szybki marsz, bieganie z psem, nordic walking, co najmniej 2-3 razy w tygodniu po 20 minut - ćwiczenia oporowe, skręty, rozciąganie, taniec, koszykówka, karate.

- ograniczenie przebywania przed komputerem, telewizorem do 2 godzin dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie