Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Bartosz Marczuk spotkał się z samorządowcami w sprawie programu Rodzina 500+

Paweł Więcek
Od lewej: wiceminister Bartosz Marczuk, wojewoda Agata Wojtyszek od dyrektor Anna Gromska
Od lewej: wiceminister Bartosz Marczuk, wojewoda Agata Wojtyszek od dyrektor Anna Gromska ŚUW
Przygotowania do wdrożenia rządowego programu wypłat 500 złotych na dziecko na ostatniej prostej. W piątek w Kielcach odbyły się finalne konsultacje z władzami samorządowymi. Z prezydentami i burmistrzami największych miast w regionie rozmawiał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Podczas roboczego spotkania w Kielcach wiceminister Marczuk przedstawił samorządowcom raport z działań rządu w zakresie wdrożenia, promocji i upowszechnienia programu „Rodzina 500 plus+. W rozmowach uczestniczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach Anna Gromska.

Bartosz Marczuk podkreślił, że realizacja programu „Rodzina 500 plus” jest pierwszym krokiem do poprawy sytuacji demograficznej w kraju. - Ponad 50 procent rodzin w Polsce ma tylko jedno dziecko, a jkolejne 30 procent - dwoje. Tymczasem w badaniach Polacy deklarują, że chcą mieć więcej dzieci. Dlatego trzeba zrobić wszytko, by model „2+1” stał się przynajmniej modelem „2+2”. Polacy przyznają, że boją się o swoją ekonomiczną egzystencję, aczkolwiek nie jest to jedyna rzecz, którą trzeba usprawnić, by Polacy decydowali się na większą liczbę potomstwa. Zdajemy sobie z tego sprawę. Program „Rodzina 500 plus” to bardzo solidny fundament. Dalszy etap to identyfikacja barier, które Polaków zniechęcają do posiadania potomstwa oraz likwidacja tych przeszkód - mówił wiceminister Bartosz Marczuk.

Podsekretrz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokoił kobiety, które obawiają się, że po wejściu w życie programu „Rodzina 500 plus” ojcowie ich dzieci zwrócą się do sądów o zmniejszenie alimentów. - Logika podpowiada, że sąd powinien brać pod uwagę interes dziecka oraz sytuację materialną ojca. Płacenie świadczeń alimentacyjnych to bezwzględny obowiązek. Osoby, które się z tego nie wywiązują, są, w moim odczuciu, zaprzeczeniem ludzkiej natury, która nakazuje utrzymywać własne dzieci. Duża część ekspertów mówi jednoznacznie: sąd przy ustalaniu wysokości alimentów nie powinien brać pod uwagę tego, że państwo wspiera dziecko. Tu chodzi przecież o dobro i interes każdego dziecka. Zdajemy sobie sparwę z ewentualnego problemu i będziemy to monitorować. Jest też oświadczenia Ministerstwa Sprawiedliwości, które także będzie przyglądać się tej sprawie - zapewnił Bartosz Marczuk.

1 kwietnia Rusza Program Rodzina 500 +.

Program „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 złotych netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - mówi wojewoda Agata Wojtyszek.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie