Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Marcin Horała w Kielcach: Powstaną nowe połączenia kolejowe w Świętokrzyskiem, ruszy przebudowa dworca kolejowego

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa dworca PKP w Kielcach - poinformował podczas konferencji prasowej, 20 października sekretarza stanu w ministerstwie Infrastruktury Marcin Horała. Zapowiedział też powstanie nowych linii kolejowych, więcej połączeń z Kielc do Warszawy, skrócenie czasu przejazdu, jak również uruchomienie nowych połączeń z wielu miast województwa świętokrzyskiego.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa dworca PKP w Kielcach - poinformował podczas konferencji prasowej, 20 października sekretarza stanu w ministerstwie Infrastruktury Marcin Horała. Zapowiedział też powstanie nowych linii kolejowych, więcej połączeń z Kielc do Warszawy, skrócenie czasu przejazdu, jak również uruchomienie nowych połączeń z wielu miast województwa świętokrzyskiego. Mikołaj Opatowski
Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa dworca PKP w Kielcach - poinformował podczas konferencji prasowej w Kielcach, 20 października sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marcin Horała. Zapowiedział też powstanie nowych linii kolejowych, więcej połączeń z Kielc do Warszawy, skrócenie czasu przejazdu, jak również uruchomienie nowych połączeń z wielu miast województwa świętokrzyskiego.

Minister mówił w Kielcach przed dworcem kolejowym o planowanych inwestycjach w ramach Centralnego Portu Komunikacyjny. - Ten program to nie tylko budowa portu lotniczego ale program inwestycyjny, który obejmuje przede wszystkim budowę linii kolejowych. Mamy za mało połączeń, za mało infrastruktury kolejowej i całe obszar są wykluczone komunikacyjnie, mieszkańcy nie mogą realizować swoich potrzeb, rozwijać się. Do takich obszarów należy województwo świętokrzyskie – mówił w Kielcach. - Realizacja tego programu to będzie przełom, jeśli chodzi o jakość i częstotliwość połączeń z całym krajem a przez lotnisko z całym światem. W ramach programu powstanie 70 km nowych linii kolejowych i 200 km modernizowanych. Da to poprawę czasu przejazdu i częstotliwości połączeń na przykład z Kielc do Warszawy będzie można dojechać w 1 godzinę 20 minut, czyli o połowę szybciej niż obecnie, a takich połączeń będzie 16 w ciągu doby, czyli co godzinę.

Zyska nie tylko stolica województwa, ale także mniejsze miejscowości zostaną włączone do tej sieci, jak Końskie, Busko-Zdrój, czy Skarżysko. Otrzymają one nowe połączenia albo tam, gdzie już są, będzie ich więcej. - Na niektórych kierunkach będzie to prawdziwy przełom, na przykład na trasie Kielce - Tarnów pojawi się kilka połączeń z przejazdem poniżej godziny. Codzienne życie zmieni się na plus. Program ma zlikwidować braki i zaszłości, które są często jeszcze wynikiem zaborów, zniszczeń wojennych czy działań likwidacyjnych z lat 90. To wszystko odwrócimy, aby województwo miało system połączeń kolejowych na światowym poziomie w miarę oddawania - dodał.

Zapewnił, że niebawem rozpocznie się wyczekiwany remont budynku dworca PKP. - Wkrótce teren przekażemy wykonawcy i prace rozpoczną się w tym roku - poinformował.

Przypomnijmy, że na przetarg wpłynęło 12 ofert, najtańsza opiewa na nieco ponad 44 miliony złotych a najdroższa prawie 65,5 miliona złotych brutto. Wszystkie przekraczają założony budżet, ponieważ zakładano, że koszt przebudowy wyniesie 30 milinów złotych.

Minister zapytany, czy rząd dołoży brakującą kwotę tak odpowiedział:

Problem już jest albo będzie rozwiązany. W wyniku rozgrzania gospodarki ceny materiałów budowlanych wzrastają i wydatki na inwestycje trzeba korygować ale są na to pieniądze w budżecie.

Dziennikarze pytali także, jak zamrożenie funduszy unijnych wpłynie na inwestycje związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Jestem przekonany, że fundusze zostaną przekazane, ponieważ Polska spełnia warunki do otrzymania tych pieniędzy. Teraz jest etap przeciągania liny, wywierania nacisków i negocjacji, ale to się skończy. Uważam, że nie ma sytuacji, że nie dostaniem tych pieniędzy na część kolejową inwestycji. A na lotnisko nie przewidujemy pozyskiwania unijnych funduszy. Będzie to komercyjne przedsięwzięcie.

Proponowany przebieg nowych tras kolejowych, które połączą region z Centralnym Portem Komunikacyjnym poznamy pod koniec 2022 roku a decyzję środowiskową, która ostatecznie je potwierdzi w 2023 roku. Linie kolejowe w ramach programu będą budowane w województwie w latach 2027-34.

- Dzięki zaangażowaniu miliarda złotych w modernizację i rozbudowę kolei województwo świętokrzyskie przestanie być regionem wykluczonym komunikacyjnie. Dzisiaj byliśmy też świadkami ważnej deklaracji, że faktem staje się remont dworca kolejowego w Kielcach – podsumował poseł Krzysztof Lipiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie