Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister spraw zagranicznych w Sandomierzu uhonorował westerplatczyka

Red.
Na zdjęciu od lewej: Stefan Sendrowicz, współpomysłodawcy budowy pomnika, Maciej Skorupy, przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału Międzynarodowego Związku Zawodowego Policjantów IPA, radna Rady Powiatu Sandomierskiego Anna Glibowska, poseł Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Na zdjęciu od lewej: Stefan Sendrowicz, współpomysłodawcy budowy pomnika, Maciej Skorupy, przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału Międzynarodowego Związku Zawodowego Policjantów IPA, radna Rady Powiatu Sandomierskiego Anna Glibowska, poseł Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
W rocznicę poddania się Westerplatte, w poniedziałek po południu w Sandomierzu poseł Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Władysława Barana.

W ten sposób wiceminister, w towarzystwie Macieja Skorupy, przedstawiciela Świętokrzyskiego Oddziału Międzynarodowego Związku Zawodowego Policjantów IPA, radnej Rady Powiatu Sandomierskiego Anny Glibowskiej, jednocześnie przewodniczącej NSZZ „Solidarność” Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu i Stefana Sendrowicza, współpomysłodawcy budowy pomnika, uczcił pamięć żołnierzy, przez siedem dni broniących Westerplatte.

Parlamentarzysta powiedział, że obrona półwyspu była aktem niezwykłej odwagi.

- Trzeba pamiętać i pielęgnować pamięć – dodał wiceminister.

Z kolei Maciej Skorupa ze świętokrzyskich struktur Międzynarodowego Związku Zawodowego Policjantów IPA dodał, że cześć i chwała bohaterom, to hasło wciąż żywe i istotne w kształtowaniu młodych pokoleń patriotów.

- Należy je również odnieść do tamtych czasów, do dni, od pierwszego do siódmego września, kiedy garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte próbował odeprzeć niemiecki atak – wskazywał.

7 września major Sucharski, który już w poprzednich dniach domagał się kapitulacji, wydał rozkaz poddania się polskich żołnierzy, argumentując to stratami, beznadziejnym położeniem, wyczerpaniem żołnierzy, fatalnym stanem rannych.

W Sandomierzu, przy ulicy Mickiewicza, 7 września 2018 roku uroczyście odsłonięto pomnik Władysława Barana, uczestnika wojsk o Westerplatte.

Władysław Baran czynną służbę rozpoczął 17 października 1927 roku w 2. Pułku Piechoty Legionów w Pińczowie. 1 maja 1928 roku ukończył szkołę podoficerską w stopniu kaprala. Po roku awansował na plutonowego i pozostał w służbie wojskowej jako podoficer zawodowy. W 1930 roku trafił do jednostki wojskowej do Sandomierzu, skąd w marcu 1939 skierowano go – w stopniu plutonowego zawodowego – do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Służbę w WST pełnił od 31 marca. W czasie jej obrony był dowódcą karabinów maszynowych placówki „Prom”. Po zbombardowaniu wartowni numer 5. bronił placówek „Tor kolejowy”, „Fort”, a następnie wartowni numer 3. Po kapitulacji Westerplatte przebywał w niewoli niemieckiej. Po ucieczce z niewoli w 1943 roku powrócił do domu. Przystąpił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Uparty”. W listopadzie 1944 roku aresztowany i wywieziony do ZSRR, gdzie był więźniem łagrów: Borowicze, Świerdłowsk, Szybałtowo. Do Polski powrócił w listopadzie 1947 roku. Studiował zaocznie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Po ukończeniu studiów w 1952, rozpoczął pracę jako księgowy w Polskich Zakładach Zbożowych w Dwikozach, a następnie do emerytury był zatrudniony w Spółdzielni Inwalidów w Sandomierzu. Był także biegłym sądowym w dziedzinie księgowości. Miał status inwalidy wojennego. Zmarł 30 sierpnia 1976. W trakcie odsłonięcia pomnika upamiętniającego jego pamięć, przemawiała prawnuczka Paulina Szmolke.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie