Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Morawiecki zdradza plan na wielkie Świętokrzyskie

Paweł Więcek
Wicepremier Mateusz Morawiecki w Kielcach.
Wicepremier Mateusz Morawiecki w Kielcach. Krzysztof Krogulec
O budowie lotniska i dróg, wsparciu dla gospodarki oraz związkach z województwem - rozmowa z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim.

Jaki jest Pański stosunek do projektu stworzenia Centralnego Portu Lotniczego w podkieleckich Obicach?
Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości proponował rozwój portu centralnego dla zwiększenia możliwości logistycznych kraju. Później pomysł został zarzucony, ale Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wrócił do niego. Koncepcja jest w fazie analiz, więc za wcześnie mówić, jaka lokalizacja lotniska będzie optymalna. Fachowcy określą, gdzie jest największa zasadność umiejscowienia portu z punktu widzenia natężenia ruchu. Polska powinna mieć port lotniczy, który będzie liczył się na światowej mapie, np. w transporcie Europa-Azja.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki: Województwa na uboczu mogą się rozwijać szybciej
Wicepremier Morawiecki w Kielcach. Zaprezentował plan, a potem... grad pytań o inwestycje drogowe
Morawiecki pochodzi ze Świętokrzyskiego! Wicepremier zdradził tajemnicę

Jakie konkretne instrumenty zostaną wdrożone w ramach planu Morawieckiego w celu rozruszania świętokrzyskiej gospodarki? Podległa mi Agencja Rozwoju Przemysłu uratowała dawne Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych. Jest to cały czas trudny proces rekonwalescencji, ale przekuwamy nasze słowa w czyny. To jest poważny konkret, bo uratowano prawie 300 miejsc pracy i mam nadzieję, że w przyszłości ten duży zakład będzie tworzył pozytywny impuls dla całego regionu. Obecnie tworzymy możliwości wykorzystania lokalnego kruszywa dla budowy dróg, bo program ten wkrótce ruszy. Po drugie - zaangażowanie przemysłu obronnego w ramach różnych projektów. To dotyczy na przykład firmy Mesko. Patrzymy też dalej w przyszłość - z rektorami Politechniki Świętokrzyskiej rozmawialiśmy o budowie dronów oraz pocisków średniego zasięgu. Rozmowy te będą kontynuowane. Stawiamy na industrializację, na produkcję i na innowacje, bo to tworzy trwałe miejsca pracy. Przedsiębiorcy skorzystają też z ponad stu bardzo konkretnych i od dawna wyczekiwanych zmian w przepisach, które zaprezentowaliśmy w czerwcu w ramach pakietu proprzedsiębiorczego.

Samorządowcy podczas spotkania urządzili koncert życzeń w zakresie inwestycji drogowych. To pokazuje, gdzie dziś jako region się znajdujemy, jaka jest skala zapóźnień.Paradoksalnie to wielkie zapóźnienie stanowi jednocześnie wielką szansę. Dzisiejsze spotkanie z samorządowcami było dla mnie pierwszym z tak wieloma pytaniami o infrastrukturę. Dziękuję samorządowcom, że tak jednoznacznie podkreślają ten temat. Chcemy przesunąć środki na budowę większej ilości dróg oraz połączeń kolejowych w takich regionach jak Świętokrzyskie. To stworzy dodatkowe perspektywy rozwojowe. Chcemy skończyć z podziałem na Polskę A, B czy, jak ktoś powiedział, C, którą ma być województwo świętokrzyskie. Zaczyna się to od lepszej infrastruktury. Pojawił się w Kielcach pomysł utworzenia Technopolis, czyli regionalnego centrum usług IT dla sektora publicznego i prywatnego wraz z budową tanich mieszkań dla młodych specjalistów, którzy tu, w Kielcach, będą pracować, szkolić się i mieszkać, co zahamuje emigrację i przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarczej regionu.

Czy ta idea może liczyć na wsparcie ze strony Ministerstwa Rozwoju?Rozmawiałem z prezydentem Lubawskim, który mówił, że już poprzez towarzystwo budownictwa społecznego buduje mieszkania za niecałe trzy tysiące złotych za metr kwadratowy. Tak tworzy się łańcuszek powiązań wewnątrzgospodarczych. Są tanie mieszkania, więc inżynierowie, szczególnie młodzi, którzy nie zarabiają dużo mają impuls, by pozostać w mieście. A to właśnie ludzie budują firmy, które potem tworzą wartość dodaną, czyli potencjał eksportowy i produkcyjny. Inżynierowie zarabiają więcej, więc i podatków zostaje więcej w mieście. Moim zdaniem w Kielcach i województwie jest potencjał, żeby Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego zasilały rynek pracy w zasoby bardzo nasycone technologicznie.

Jakie są Pańskie związki z ziemią świętokrzyską?
Ogromne! Sięgają XV wieku. Ziemia świętokrzyska jest moją rodzinną ziemią. Jak Pan pojedzie na kilka cmentarzy w okolicznych wioskach, znajdzie Pan moich przodków i praprzodków. To ziemia przepiękna, znam te krajobrazy. Ten teren trzeba docenić, jak to było w XIX wieku. Trzeba do tego potencjału wrócić. Musimy zrobić ogromny postęp w zakresie dróg oraz kolei, by nadrobić zapóźnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie