Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Piotr Gliński gościł w Wiślicy. O czym rozmawiał z mieszkańcami?

Adam Ligiecki
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (obok wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek) gościł w Wiślicy.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (obok wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek) gościł w Wiślicy. Adam Ligiecki
Kolejna tura otwartych spotkań przedstawicieli rządu oraz Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości odbywa się w ten weekend w regionie świętokrzyskim. Do Wiślicy przyjechał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński. Gościł w najmniejszym mieście w Polsce krótko, lecz program jego wizyty był bogaty i urozmaicony.

Na początek Piotr Gliński wziął udział w spotkaniu pod hasłem "Pogotowie konserwatorskie dla Wiślicy", w zabytkowym Domu Długosza. Firmowanym przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Temat wiodący - funkcjonowanie mobilnego pogotowia konserwatorskiego. To nowocześnie wyposażone laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych. Znajdują się w nim także lasery, przy których użyciu - precyzyjnie i bezpiecznie - można prowadzić procesy czyszczenia dzieł sztuki.

Jak to działa, pokazał nam w Wiślicy... profesor Piotr Gliński. Bez wahania - w eleganckim garniturze - wspiął się... na rusztowanie ustawione przy bocznym wejściu do bazyliki kolegiackiej i rozpoczął czyszczenie laserem zabytkowej tablicy. Podziwiali z dołu, towarzyszący premierowi: poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego Andrzej Pruś, profesor Jerzy Bogusławski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz gospodarze - burmistrz Wiślicy Stanisław Krzak i proboszcz wiślickiej parafii, ksiądz Wiesław Stępień.

Z bazyliki profesor Piotr Gliński przeszedł na rynek. Tu - w blasku pięknego, wiosennego słońca - odbyło się spotkanie otwarte z mieszkańcami.

- Wiślica jest przykładem dobrego działania. W ciągu ostatnich dwóch lat przywrócono jej należne miejsce na mapie dziedzictwa kulturowego Polski - podkreślił wicepremier, dodając, że należy spodziewać się kolejnych działań na rzecz "historycznej perły Ponidzia".

Wiślica, która 1 stycznia 2018 roku odzyskała prawa miejskie, ma zostać niebawem wpisana na listę Pomników Historii. To prestiż, ale także łatwiejszy dostęp do dotacji i funduszy zewnętrznych.

- Chcemy rozmawiać z ludźmi - tymi słowami Piotr Gliński rozpoczął swoje wystąpienie dotyczące działań rządu Prawa i Sprawiedliwości. Mówił o tym, co udało się zrobić przez pierwsze dwa lata oraz o planach na przyszłość. W tym zamierzeniach zawartych w "Piątce Morawieckiego". Wiele miejsca poświęcił polityce prorodzinnej, ulgom dla przedsiębiorców (mniejsza składka ZUS, obniżenie podatku), projektom ma rzecz rozwoju gospodarki.

Był także czas na wypowiedzi mieszkańców. Poruszali oni, między innymi, problemy związane z budową kanalizacji, gazownictwa, oświetlenia ulicznego, wiślickiego grodziska czy działalności supermarketów, które - padły takie słowa - "niszczą polskiego rolnika".

- Miasto macie, Muzeum Narodowe macie, granty europejskie macie, teraz Pomnik Historii. Małe miasto - wielka historia - mówił wicepremier Piotr Gliński, opuszczając Wiślicę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie