Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[WIDEO] Przyśpiewki, oczepiny i pokładziny na Wiejskim Weselu w Osadzie Średniowiecznej

Łukasz Zarzycki [email protected]
Łuksz Zarzycki
"Jużeś się wydała, jużeś jest po ślubie, wpuść ptaszka do gniazdka, niechaj se podziubie" - tę i inne przyśpiewki można było usłyszeć w niedzielę w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej podczas Wiejskiego Wesela. Mania i Jonek zaprosili na swoje święto gości, którzy zwiedzali osadę. Przyszły tłumy.

[galeria_glowna]

Goście poznali dużo weselnych ciekawostek, przesądów i zwyczajów. Było powitanie chlebem i solą, bitwa na przyśpiewki i prezentacja tańca chodzonego, którego już nikt nie tańczy na współczesnych weselach. Były oczepiny, a po nich goście weselni w korowodzie zaprowadzili nowożeńców do specjalnie urządzonej izby na... pokładziny, czyli noc poślubną. Do izby na pokładziny co prawda gości nie wpuszczono - młodzi byli pilnowani przez druhny - ale zdradzono, że pod poduszkę - dawnym zwyczajem - włożono szmacianą lalkę, aby zostało poczęte dziecko.

Pierwsza dama świętokrzyskiego folkloru Ewa Kot z Bielin, która od 60 lat prezentuje i utrwala świętokrzyski folklor opowiedziała jak dawniej bawiono się na weselach, a szczególnie o roli drużby. Na weselu przygrywała Kapela Bielińska.

Wójt Bielin Sławomir Kopacz i dyrektor Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich Anna Łubek podkreślali, że inicjatorami wydarzenia byli młodzi ludzie. - To ich inicjatywa. Fenomenem jest to, że naszej tradycji uczą młodzi ludzie. Dziś jest okazja, żeby przypomnieć skąd się wywodzimy - powiedział Sławomir Kopacz. - Pomysł powstał spontanicznie, przy herbacie - żartują Anna Łebek i Emilia Kopacz, które wpadły na pomysł pokazania wiejskiego wesela turystom w Osadzie Średniowiecznej.

- Przyśpiewki i weselne zwyczaje zbierałyśmy od starszych osób - babć, cioć, sąsiadek, a wiele przyśpiewek wymyśliłyśmy same - powiedziały.

Odtwórcy głównych ról Mani i Jonka, czyli Elżbieta Banowska i Karol Majcher byli zadowoleni, że udało się pokazać dawne weselne zwyczaje.

- To jest nasza tradycja, wiele osób zobaczyło jak dawniej urządzano wesele - powiedzieli państwo młodzi.

- Super wesele, warto pokazywać dawne zwyczaje. Takie ludowe elementy, na przykład przyśpiewki, powinny być na każdym weselu - powiedzieli Aneta i Szczepan Majcher z Suchedniowa. Zaproponowali także, aby za dziewięć miesięcy pokazać w Osadzie Średniowiecznej jak dawniej świętowano chrzciny.

Wiejskie Wesele zakończyła potańcówka z udziałem Mani i Jonka, którzy - jak każe tradycja - po pokładzinach dołączyli do swoich gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie