Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widowiskowe lądowanie robota w kieleckiej szkole. Pierwszy taki w kraju

Paulina Baran
Ogromne emocje przeżywali w środę uczniowie Szkoły Podstawowej numer 24 przy ulicy Kujawskiej w Kielcach. Wszystko dlatego, że na szkolne boisko przyleciał zawieszony na dronie robot Photon. Tym sposobem kielecka placówka stała się symboliczną, pierwszą szkołą w Polsce, w której razem z dziećmi uczyć się będzie maszyna. Widowiskowe lądowanie jest efektem podpisania umowy przez Grupę Mac z Kielc, lidera wśród firm edukacyjnych w Polsce z z firmą Photon Entertainment z Białegostoku, twórcą inteligentnego robota dla dzieci. Według śmiałych planów robot ma dotrzeć do uczniów w całym kraju.

Uczniowie zachwyceni
Dzieci, które zebrały się na szkolnym boisku, żeby zobaczyć niezwykłe lądowanie Photona nie ukrywały swojej ekscytacji. Kiedy dron podchodził do lądowania głośno krzyczały „zapraszamy” i machały mu na przywitanie. Na nasze pytanie, czy podoba im się robot i czy chciałyby, żeby był razem z nimi w szkole, wszyscy głośno odpowiedzieli: ”Tak”. Na pytanie, czy chciałyby, żeby robot uczył je razem z nauczycielem czy woleliby, żeby po prostu zastąpił belfra, zgodnie wybrali tę drugą odpowiedź, czym wywołali salwy śmiechu.

Rozwija się z dzieckiem
Jak wyjaśnił Jarosław „Foka” Bukowski, który poprowadził zabawę na boisku kieleckiej szkoły, Spółka Mac przekazała robota Szkole Podstawowej numer 24, ponieważ placówka w tym roku obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Robot nie zastąpi nauczyciela, ale na pewno mu pomoże. Urządzenie widzi, słyszy, czuje, odróżnia ciemność od światła, mierzy odległość oraz samo rozwiązuje matematyczne zadania i językowe ćwiczenia, głośno cieszy się też z delikatnych pieszczot. Photon to pierwszy interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem, ucząc je programowania. Wymyśliło go i opracowało czterech młodych absolwentów Politechniki Białostockiej, którzy ze swoim wykładowcą przez dwa lata prowadzili nad nim prace.

- Ten robot wyznacza nowy etap w edukacji i naszej firmie. Chcemy pokazać w ten sposób, nauczycielom i rodzicom, że stawiamy na cyfrową edukację, czyli te kompetencje, które w przyszłości będą bardzo ważne na rynku pracy – mówił Grzegorz Kowalski, prezes zarządu Grupy Mac, spółki która poprzez wiele nowatorskich produktów wyznacza nowe trendy w edukacji.

Już można go kupić
Robot, który trafił do kieleckiej szkoły nie wymaga od nauczyciela dodatkowych umiejętności. Dzięki specjalnym scenariuszom lekcji przygotowanych przez Grupę Mac Edukacja z wykorzystaniem Photona ma służyć nauce odbywającej się z pasją. Urządzenie ma sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć i odczuwać, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległość. Język robota opanować mogą nawet trzylatki, co pokazały badania. Każdy użytkownik Photona dostaje dostęp do specjalnej aplikacji dostępnej na smartfony i tablety, Aplikacja zachęca dzieci do zdrowej rywalizacji i współpracy oraz codziennych wyzwań. Program ma trzy wersje dopasowane do wieku użytkownika, jest opcja dla dzieci w wieku 3-6 lat, 5-7 oraz 7-12. Każda wersja uczy programowania w sposób dopasowany do możliwości intelektualnych użytkownika.

Szkoły i przedszkola mogą już zamawiać robota, który kosztuje 990 złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto