Widowiskowe pokazy w Ciekotach i Lesie Wolskim zakończyły ferie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej

Anna Bilska
Anna Bilska
Udostępnij:
Pokazami na zbiorniku wodnym w Ciekotach oraz w Lesie Wolskim nad zalewem Cedzyna zakończyła się zimowa akcja feryjna zorganizowana przez druhów z jednostek OSP z terenu gminy Masłów.

W drugim tygodniu ferii wiele atrakcji dla uczniów szkół podstawowych z gminy Masłów przygotowali strażacy ochotnicy z OSP Ciekoty, OSP Brzezinki, OSP Masłów, OSP Mąchocice Kapitulne i OSP Wola Kopcowa. Druhowie spotkali się w strażnicach z dzieciakami, żeby opowiedzieć o swojej pracy, ale również przekazać niezbędną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa.

Druhowie prezentowali dzieciom sprzęt, jakim dysponują, oprowadzili po wnętrzu strażnic oraz wozów ratowniczo-gaśniczych. Były też prelekcje o działaniach, jakie podejmują oraz zasadach działania systemów alarmowania. Strażacy przypomnieli numery alarmowe oraz przestrzegli przed niebezpieczeństwami, na jakie mogą być narażeni młodzi ludzie. Poinstruowali również, jak zachować się w trakcie ewentualnego zagrożenia. Bardzo ważne były zajęcia dotyczące tego, jak prawidłowo i skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy przygotowane przez strażaków, tory przeszkód oraz możliwość skompletowania i przymierzenia stroju druhów!

Jak przyznaje Jarosław Papież, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Masłowie organizacja akcji zimowej spotkała się z bardzo dobrym odbiorem wśród młodych mieszkańców gminy Masłów. – Cieszy nas frekwencja podczas zajęć oraz zainteresowanie pracą wykonywaną przez druhów strażaków. Na pewno będziemy chcieli powtarzać takie spotkania i zachęcać młodych do wstępowania w szeregi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – dodaje prezes.

Finałem akcji było spotkanie nad dwoma zbiornikami wodnymi, gdzie druhowie zaprezentowali pokazy ratownictwa wodno-lodowego. Można było obserwować akcję ratowania, ale również cięcia lodu. W Ciekotach na terenie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” z dziećmi spotkali się druhowie z OSP Ciekoty i OSP Mąchocice Kapitulne, a w Lesie Wolskim w Woli Kopcowej na zalewem Cedzyna druhowie z OSP Masłów i OSP Wola Kopcowa. W spotkaniach udział wzięli: Jarosław Papież, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Masłowie, Sylwester Dudzik, komendant gminny OSP, Andrzej Bawół, prezes OSP Ciekoty, Piotr Zegadło, prezes OSP Masłów, Grzegorz Mazur, prezes OSP Wola Kopcowa oraz druhowie z wspomnianych jednostek. OSP z terenu gminy Masłów.

Na zakończenie na wszystkich czekało ognisko ze smażeniem kiełbasek, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

- Bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo młodych mieszkańców gminy. Zajęcia organizowane przez druhów w remizach oraz akcja plenerowa były dla dzieciaków szansą na przekonanie się, jak wygląda ich praca na co dzień zarówno w teorii jak i praktyce, czego przykładem jest pokaz ratownictwa, ale też nauka dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dziękuję wszystkim jednostkom OSP zaangażowanym w feryjną akcję i zapewniam, że już wkrótce zaprosimy dzieci na kolejne ważne wydarzenia edukacyjne – mówi wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk, która uczestniczyła w wydarzeniach w Ciekotach oraz w Lesie Wolskim w Woli Kopcowej.

Spotkania uczniów z druhami w trakcie ferii były inicjatywą Zarządu Gminnego OSP oraz Wójta Gminy Masłów. Do akcji włączyły się szkoły podstawowe z terenu naszej gminy oraz Świetlica Wsparcia Dziennego Promyczek, Świetlica Samorządowa w Ciekotach, Centrum Usług Wspólnych Gminy Masłów oraz Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie