Widzew ma komplet. Podsumowanie weekendu w T-Mobile Ekstraklasie

Sławomir STACHURA /ARKA/
Polonia Warszawa Piotra Stokowca ograła w Krakowie Wisłę 3:1. Korona wciąż bez bramki i punktu. Nie było goli w Poznaniu i w Białymstoku. Cetnarski dał punkty Śląskowi

Nasi w ekstraklasie

Piotr Brożek (wychowanek Polonii Białogon, obecnie Lechia) - nie grał z Koroną, Mateusz Cetnarski (Kolbuszowianka Kolbuszowa, Śląsk) - od 81 minuty i gol z Ruchem, Dominik Furman (Szydłowianka Szydłowiec, Legia), Rafał Wolski (Jastrząb Głowaczów, Legia), Bartosz Żurek (Ponidzie Nida Pińczów, Legia) - mecz z Podbeskidziem dzisiaj, Rafał Grzyb (Wierna Małogoszcz, Jagiellonia) - 90 minut z Zagłębiem, Kamil Kosowski (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Bełchatów) - 75 minut z Widzewem, Tomasz Kupisz (Junior Radom, Jagiellonia) - 90 minut, Sebastian Przyrowski (Pilica Białobrzegi, Polonia) - nie bronił z Wisłą, Paweł Tarnowski (Beniaminek Radom, Jagiellonia) - od 72 minuty, Patryk Wolski (Junior Radom, Lech) - nie grał z Górnikiem.

Były niespodzianki w trzeciej kolejce ekstraklasy. Za takie można uznać zwycięstwo Polonii Warszawa z Wisłą w Krakowie 3:1 i przegraną Korony w Kielcach z Lechią Gdańsk 0:1. Trzecie spotkanie wygrał natomiast Widzew, który pokonał w Łodzi Bełchatów 1:0, ma na koncie komplet punktów i prowadzi w tabeli.

Widzew w derbach regionu pokonał w sobotę GKS Bełchatów 1:0. Gola na wagę trzech punktów uzyskał w 27. minucie Brazylijczyk Alex Bruno. To pierwsze trafienie tego 18-latka w polskiej ekstraklasie.

PO 21 LATACH

Komplet zwycięstw w pierwszych trzech meczach sezonu widzewiacy ostatnio zanotowali... 21 lat temu. Wtedy ich licznik zatrzymał się na czterech.

Zupełnie inne nastroje niż w Łodzi panują w Bełchatowie. Choć szkoleniowiec GKS Kamil Kiereś powiedział, że w sobotę jego zespół był lepszy, to jednak fakty są takie, że była to trzecia porażka w sezonie i po stronie punktowych zdobyczy wciąż widnieje zero.

Widzew Łódź - PGE GKS Bełchatów 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Bruno 27 min.
Widzew: Mielcarz - Broź, Phibel, Abbes, Bartkowski - Bruno (55. Pietrowski), Bartoszewicz, Dudek (75. Rybicki), Okachi, Kaczmarek - Ben Dhifallah (62. Stępiński).
Bełchatów: Stachowiak - Basta, Szmatiuk, Lacic, Wilusz - Wróbel, Baran, Bozok, Wacławczyk, Kosowski (75. Mak) - Buzała (70. Wroński).
Kartki: żółte: Dudek (Widzew), Buzała (Bełchatów).
Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów: 4 000.

KORONA BEZ GOLA

W podobnej sytuacji są piłkarze Korony Kielce, którzy w dodatku w trzech występach nie zdobyli gola. W 3. kolejce ulegli na własnym stadionie Lechii Gdańsk 0:1, a bramkę w 9. minucie zdobył Brazylijczyk Ricardinho, który podobnie jak jego rodak z Widzewa, po raz pierwszy wpisał się na listę strzelców w polskiej ekstraklasie. Kielczanie odpowiedzieli jedynie strzałem głową w poprzeczkę Marcina Żewłakowa.

Sukces gości jest tym większy, że od 26. minuty grali w dziesiątkę po tym, jak czerwoną kartką został ukarany Marcin Pietrowski. Lechia wygrała drugie z rzędu spotkanie na obcym terenie i ma już sześć punktów.

Korona Kielce - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Bramka: 0:1 Ricardinho 9 min.
Korona: Szłakotin - Golański, Stano, Malarczyk, Kijanskas - Jovanović (55. Lech), Vuković (39. Zieliński) - Foszmańczyk (73. Szekely), Lenartowski, Sobolewski - Żewłakow.
Lechia: Buchalik - Janicki, Madera, Bieniuk, Andriuskevicius - Ricardinho, Pietrowski, Machaj (76. Nowak), Hajrapetjan (65. Bąk) - Traore - Rasiak (30. Surma).
Kartki: czerwona Marcin Pietrowski (Lechia, 26 min -faul), żółte: Jovanović, Malarczyk (Korona) Traore, Janicki (Lechia). Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 6 607.

WYJAZDY POLONII

Lechia sąsiaduje w tabeli z Polonią Warszawa, która również ma sześć punktów i także wszystkie wywalczyła w roli gości. Trzy ostatnie w piątek wywiozła z Krakowa, gdzie pokonała Wisłę 3:1.

Podopieczni wywodzącego się z Kielc trenera Piotra Stokowca już do przerwy prowadzili 2:0, po trafieniach Łukasza Teodorczyka i Gruzina Władimira Dwaliszwilego. Nadzieję w serca kibiców gospodarzy wlał Serb Ivica Iliew, ale siedem minut przed końcem gry wynik ustalił jeden z najlepszych na boisku - Paweł Wszołek.

Wisła Kraków - Polonia Warszawa 1:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Teodorczyk 17 min., 0:2 Dwaliszwili 43, 1:2 Iliev 62, 1:3 Wszołek 83.
Wisła:Pareiko - Burliga, Głowacki, Chavez, Frederiksen - Szewczyk (77. Quioto), Sobolewski, Wilk (46. Garguła), Iliev - Genkow, Kamiński (46. Chrapek).
Polonia: Pawełek - Todorovski (56. Isidoro), Baszczyński, Kokoszka, Pazio - Wszołek, Piątek, Yahiya (56. Injac), Brzyski - Dwaliszwili (82. Gołębiewski), Teodorczyk.
Kartki: czerwona: Romell Quioto (Wisła, 90 min +1-niesportowe zachowanie), żółte Głowacki, Chavez (Wisła), Brzyski, Pazio (Polonia). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 17 176.

PROBLEMY JAGIELLONII

Bezbramkowym remisem z Zagłębiem Lubin musiała zadowolić się w Białymstoku Jagiellonia. Gospodarze od 29. minuty grali w osłabieniu, gdyż czerwoną kartką został ukarany chorwacki stoper Luka Gusic. To kolejne osłabienie "Jagi" na tej pozycji. Wcześniej rękę złamał Nigeryjczyk Ugochukwu Ukah, kontuzji nabawił się Tomasz Porębski (obaj wrócą na boisko za kilka tygodni), a Brazylijczyk z polskim paszportem Thiago Cionek został sprzedany do włoskiego drugoligowca Padova.

Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 0:0
Jagiellonia: Skowron - Modelski, Pazdan, Gusic, Norambuena - Kupisz, Grzyb, Tymiński, Dżalamidze (72. Tarnowski), Plizga (68. Gajos) - Makuszewski (78. Pejovic).
Zagłębie: Gliwa - Rymaniak, Widanow, Reina, Nhamoinesu - Abwo (78. Małkowski), Bilek, Lira (46. Hanzel), Jeż, Pawłowski - Sernas (62. Woźniak).
Kartki: czerwona: Luka Gusic (Jagiellonia, 29 min. - faul), żółte: Pazdan (Jagiellonia), Widanow (Zagłębie). Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 3 097.

REMIS LECHA, KARNY ŚLĄSKA

W niedzielę okazję na dołączenie do Widzewa miał Lech Poznań, ale tylko zremisował bezbramkowo z Górnikiem Zabrze.

Lech Poznań - Górnik Zabrze 0:0
Lech: Buric - Ceesay, Wołąkiewicz, Arboleda, Henriquez - Lovrencsics (61. Bereszyński), Trałka, Murawski, Drewniak (46. Możdżeń), Tonew (82. Ubiparip) - Ślusarski.
Górnik: Skorupski - Bemben, Danch, Szeweluchin, Gancarczyk - Olkowski (70. Oziębała), Iwan (85. Łukasiewicz), Kwiek, Przybylski, Nakoulma - Milik.
Kartki: żółte: Ceesay (Lech), Milik, Kwiek (Górnik). Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 27 130.

Broniący tytułu Śląsk Wrocław - już bez zwolnionego w piątek trenera Oresta Lenczyka - podejmował wicemistrza kraju Ruch Chorzów. Wrocławianie zapewnili sobie trzy punkty tuż przed końcem po rzucie karnym, który udanie egzekwował Mateusz Cetnarski. W tym sezonie strzelił trzy gole i wszystkie z rzutów karnych.

Śląsk Wrocław - Ruch Chorzów 1:0 (0:0)
Bramka: 1:0 Cetnarski 88 min. z karnego.
Śląsk: Kelemen - Kowalczyk, Jodłowiec, Grodzicki, Spahic - Sobota, Elsner, Stevanovic (81. Cetnarski), Kaźmierczak, Patejuk (61. Ćwielong) - Omar Diaz (72. Voskamp).
Ruch: Peskovic - Kikut, Stawarczyk, Szyndrowski, Lewczuk - Zieńczuk, Malinowski, Starzyński, Sultes (71. Jankowski), Janoszka (89. Kuświk) - Niedzielan (51. Piech).
Kartki: żółte Patejuk, Grodzicki, Ćwielong (Śląsk), Piech, Lewczuk, Starzyński (Ruch). Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 15 000.

W innym meczu Piast Gliwice pokonał na własnym boisku Pogoń Szczecin.

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Kędziora 27 min. z karnego.
Piast: Trela - Zbozień, Klepczyński, Polak (75. Krzycki), Oleksy - Izvolt (83. Cicman), Jurado, Zganiacz, Jurado (58. Świerczok), Podgórski - Kędziora.
Pogoń: Janukiewicz - Hricko, Hernani, Dąbrowski, Pietruszka - Bonin, Rogalski, Edi Andradina, Golla (86. Frączczak), Kolendowicz (60. Lewandowski) - Traore (60. Djousse).
Kartki: żółte: Zbozień, Jurado, Izvolt (Piast). Rogalski, Edi Andradin (Pogoń). Sędziował:Marcin Borski (Warszawa).
Widzów: 4 219.

W poniedziałek kończy się trzecia kolejka - Legia podejmuje w Warszawie Podbeskidzie Bielsko-Biała. Czwarta kolejka zostanie rozegrana dopiero za dwa tygodnie, gdyż teraz będzie przerwa na mecze reprezentacji.

Najlepsi strzelcy: 3 - Ljuboja (Legia), Cetnarski (Śląsk), 2 - Milik (Górnik), Teodorczyk (Polonia), Wszołek (Polonia).

W następnej kolejce: 14.09: Podbeskidzie - Śląsk (18.), Pogoń - Wisła (20.30), 15.09: Polonia - Jagiellonia (13.30), Lechia - Piast (15.45), RUCH - KORONA (18.), 16.09: Zagłębie - Widzew (14.30), Górnik - Legia (17.), 17.09: Bełchatów - Lech (18.30).