Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedza i umiejętności w cenie. Młodzi walczą o olimpijskie laury w Cudzynowicach

Adam Ligiecki
Uczniowie z różnych stron kraju przyjechali do Cudzynowic na finał regionalny 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Uczniowie z różnych stron kraju przyjechali do Cudzynowic na finał regionalny 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Adam Ligiecki
Ponad 150 uczniów 57 szkół z różnych stron kraju bierze udział w finale regionalnym 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, który w piątek rozpoczął się w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach koło Kazimierzy Wielkiej. Młodzi walczą o kwalifikacje do finału centralnego, a nazwiska laureatów poznamy w sobotę.

Uroczysta inauguracja olimpijskich zmagań miała miejsce w piątkowe przedpołudnie, w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Współgospodarzem finału regionalnego jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

- To jeden z najstarszych, najbardziej prestiżowych konkursów dla młodzieży w Polsce. Mam nadzieję, że pobyt w Cudzynowicach upłynie Państwu w miłej, a jednocześnie naukowej atmosferze - powiedział, witając gości, Jacek Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych.

Głos zabrał również Jerzy Trzepatowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. Oficjalnego otwarcia finału dokonał profesor Andrzej Lepiarczyk, dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego w Krakowie.

Po przemowach - procedury. W finale regionalnym bierze udział ponad 150 uczniów 57 szkół z ośmiu województw - od Podkarpacia i Śląska, po Mazowsze i Małopolskę. Rywalizują w dziewięciu blokach programowych: gastronomia, architektura krajobrazu, ochrona i inżynieria środowiska, agrobiznes, produkcja zwierzęca, leśnictwo, produkcja roślinna, ogrodnictwo, mechanizacja rolnictwa. Funkcję przewodniczącego jury pełni profesor Norbert Marks.

Odpowiedzialni za poszczególne bloki otrzymali zalakowane koperty z pytaniami i zadaniami dla uczniów. W finale regionalnym trzeba zaliczyć egzamin testowy oraz egzamin praktyczny. Każdy z uczestników otrzymał specjalny, trzycyfrowy "numer olimpijski" - jest on jedyną formą identyfikacji w czasie trwania konkursu. Obowiązuje również zakaz korzystania z telefonów komórkowych, smartfonów i innych urządzeń służących do "komunikacji ze światem".

Barw gospodarzy olimpiady bronią: Barbara Sendek, Angelika Biel i Mateusz Karasiński z Cudzynowic, Piotr Grabosz, Piotr Wąsala, Piotr Szostak, Agnieszka Krzak i Aleksandra Gajos z Chrobrza. W finale startują też uczniowie szkół, między innymi: z Warszawy, Biłgoraja, Tarnowa, Krakowa, Nowego Targu, Nakła, Oświęcimia, Nawojowej.

W Cudzynowicach odbywa się rywalizacja w pięciu blokach tematycznych, w Chrobrzu - w czterech. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test pisemny - należało odpowiedzieć w ciągu 60 minut na 60 pytań. Po obiedzie, w drugiej, popołudniowej części - egzamin praktyczny, a młodzi wykonywali zadania zarówno "pod dachem", jak i w plenerze. Dla opiekunów i nauczycieli gospodarze przygotowali atrakcyjną wycieczkę po Ponidziu. Na trasie znalazły się: Kazimierza Mała, Wiślica i Michałów ze stadniną koni arabskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie