Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzę o regionie poszerzamy - wirusowi podołamy. Laureaci konkursu organizowanego w gminie Skalbmierz - nagrodzeni

KW
Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Wręczono nagrody laureatom organizowanego w gminie Skalbmierz internetowego konkursu „Wiedzę o regionie poszerzamy - wirusowi podołamy”. Jak już informowaliśmy, zwyciężył Piotr Dębowski.

Konkurs zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy Skalbmierz trwał 9 dni. Rozpoczął się 1 kwietnia i polegał na jak najlepszym i jak najszybszym udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące historii regionu. Codziennie o godzinie 12 na stronie internetowej urzędu miasta pojawiało się jedno zagadnienie, a najszybsza poprawna odpowiedź była nagradzana.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z następującymi pytaniami: 1. Przełomowym momentem w historii Skalbmierza było otrzymanie dokumentu lokacyjnego. Kiedy, gdzie i z rąk jakiego króla, Skalbmierz otrzymał ów ważny dokument? 2. „Była ozdobą kleru, rosą dla biednego, kolumnom kościoła, łaskawością dla dostojników, czułą opiekunką obywateli, matką biednych, ucieczką nędzarzy, obrończynią sierot, kotwicą słabych, opiekunką wszystkich poddanych” - to fragment jednego z kazań Stanisława ze Skalbmierza. O kim mówił nasz słynny rodak? 3. Komu i jakiemu wydarzeniu poświęcona jest pamiątkowa tablica, która znajduje się na budynku przy ulicy Republiki Partyzanckiej 3 w Skalbmierzu? 4. „Sam Skalbmierz leży jak zając w kotlinie, uciskany od północy i południa przez dwa pasma wzgórz; na wschód zaś i zachód wyzwalają go z tych objęć swobodą tchnące, rozległe a zielone łąki, daleko pomykające za śladem rzeki Nidzicy” - podaj tytuł noweli i autora, z której pochodzi przytoczony fragment? 5. Podaj imiona i nazwiska trzech kolejnych burmistrzów Skalbmierza w kolejności od pierwszego - wybranego burmistrzem przez Radę Miejską 24 lipca 1927 roku. 6. Jakie tragiczne wydarzenie upamiętnia pomnik zwieńczony rzeźbą czarnego orła stojący w Topoli? 7. Częścią którego skalbmierskiego sołectwa jest tak zwana Krzysztoforia? 8. W jakich latach i okolicznościach przebywała w Skalbmierzu Maria Skłodowska-Curie? 9. Podaj liczbę ołtarzy bocznych w skalbmierskim kościele i wymień trzech z krótką informacją komu bądź jakiemu wydarzeniu są poświęcone?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie