Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większe dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców w Ostrowcu. Ile można dostać? (ZDJĘCIA, WIDEO)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Więcej pieniędzy niż dotychczas, przewiduje samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego dla mieszkańców, decydujących się na wymianę pieców na ekologiczne lub montaż pomp ciepła. Decyzję w tej sprawie podjęła w piątek na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta

Ostrowieccy radni wprowadzili nowe zasady dofinansowania prywatnych inwestycji, których efektem będzie ograniczanie niskiej emisji i zanieczyszczania powietrza.

Na przyłączenie nieruchomości do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej mieszkańcy Ostrowca mogą uzyskać do 4 tysięcy złotych, zmienia się jednak wysokość kosztów kwalifikowanych z 50 procent do 80 procent. Na zakup ekologicznego urządzenia grzewczego dofinansowanie wynosi do 3,5 tysiąca złotych (było 3 tysiące złotych). Dotacja na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wynosi nadal do 5 tysięcy złotych, jednak wydłużono do 15 maja termin przyjmowania wniosków, uproszczono procedurę, między innymi likwidując wymóg określonej mocy przyłączeniowej. Jako nowość wprowadzono możliwość dofinansowania zakupu pomp ciepła do 5 tysięcy złotych. W dwóch ostatnich przypadkach wprowadzono możliwość uzyskania dofinansowania dla nowo powstających domów, w których nie zostało zainstalowane urządzenie opalane węglem.
- Ostrowiecki program likwidowania niskiej emisji funkcjonuje od 2016 roku, wtedy z pomocy skorzystali właściciele tylko 32 nieruchomości. W roku 2020 było ich już 134- mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.- Systematycznie zwiększamy też ilość pieniędzy przeznaczanych na ten program. W roku 2016 było to 65 tysięcy złotych, a rok 2020 zamknęliśmy kwotą 553 tysięcy złotych. Na ten rok mamy zabezpieczoną kwotę aż 700 tysięcy złotych.

Tak jak w poprzednich latach mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mają być namawiani do wymiany źródeł ogrzewania. Miasto nie przewiduje wprowadzenia zakazu używania pieców węglowych. Jak mówi Jarosław Górczyński, nacisk kładziony jest przede wszystkim na edukację. Potwierdzeniem jej efektywności ma być fakt, że do tej pory ponad 1500 prywatnych domów zostało podłączonych do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej.
- Do końca ubiegłego roku podłączyliśmy udało nam się podłączyć około 1500 domów jednorodzinnych w rożnych dzielnicach miasta, ale też budynki wielorodzinnych, między innymi przy ulicach Poniatowskiego, Parkowej, Denkowskiej czy Staszica, gdzie funkcjonowały jeszcze piece węglowe- mówi Dariusz Wojtas, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Ostrowcu.

Miejski program dofinansowania ma być alternatywą dla rządowego programu „Czyste Powietrze” o tyle lepszą, że dużo prostszą pod względem formalnym.
- Dobrze, że ten program istnieje, mieszkańcy mają możliwość wyboru, z której formy pomocy chcą skorzystać- wyjaśnia Jarosław Górczyński.- Cel jest jeden, a mianowicie maksymalne ograniczenie przedostawania się do powietrza trujących substancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto