Wiele wątpliwości co do działalności Pawła Gągorowskiego,...

  Wiele wątpliwości co do działalności Pawła Gągorowskiego, pełnomocnika prezydenta Kielc. Co zrobi Bogdan Wenta?

  Zdjęcie autora materiału

  Paweł Więcek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wiele wątpliwości co do działalności Pawła Gągorowskiego, pełnomocnika prezydenta Kielc. Co zrobi Bogdan Wenta?
  Wielka awantura w sprawie dyrektora Domu Środowisk Twórczych w Kielcach, Ryszarda Pomorskiego - jego niby zwolnienie a potem zmiana decyzji przez władze miasta Kielce wywołała falę komentarzy i otwartą krytykę niektórych współpracowników prezydenta Bogdana Wenty.
  Wiele wątpliwości co do działalności Pawła Gągorowskiego, pełnomocnika prezydenta Kielc. Co zrobi Bogdan Wenta?
  Padają ostre sformułowania, że wprowadzają w błąd prezydenta, prowadzą do kompromitujących działań. Pojawiły się też głosy wzywające prezydenta do decyzji o dymisji niektórych osób.

  Przypomnijmy - zdaniem władz Kielc szef Domu Środowisk Twórczych, popularnego Pałacyku Zielińskiego Ryszard Pomorski naraził na szwank życie i zdrowie pracowników Pałacyku oraz uczestników organizowanych tam imprez. Chodziło o nie wykonanie zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie zabezpieczenia pęknięć na jednej ze ścian działowych w obiekcie. Ryszard Pomorski odpierał zarzuty mówiąc, że stan budynku nie zagraża nikomu.

  W czwartek 14 lutego władze miasta Kielce poinformowały, że dyscyplinarnie zwalniają Ryszarda Pomorskiego.

  W poniedziałek prezydent Kielc Bogdan Wenta zwołał konferencję prasową na której wspólnie z pełnomocnikami Pawłem Gągorowskim i Danutą Papaj tłumaczyli dlaczego zdecydowano się na dyscyplinarne pożegnanie dyrektora Pomorskiego. Paweł Gągorowski , pełnomocnik prezydenta, z zawodu prawnik jasno poinformował , że Pomorskiego zwolniono choć nie potrafił do końca wyjaśnić w jaki sposób to wykonano.

  Wcześniej, gdy wieść o wyrzuceniu dyrektora z pracy rozeszła się, w niedzielę zebrano około 200 podpisów pod listem do prezydenta w obronie Pomorskiego. Za dyrektorem ujęło się nawet pięcioro radnych prezydenckiego klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny, w tym przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański,który w oświadczeniu stwierdził, że w tym przypadku „zastosowano opcję atomową, cięcie piłą bez znieczulenia”.

  W poniedziałek na biurko prezydenta Kielc Bogdana Wenty - z kilkumiesięcznym poślizgiem - trafiła ekspertyza dotycząca stanu konstrukcji obiektu jako odpowiedź na zalecenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obie strony znów siadły do rozmów na temat przyszłości dyrektora Pałacyku.

  Ostatecznie we wtorek prezydent Wenta wycofał się z pomysłu zwolnienia dyscyplinarnego i Ryszard Pomorski pozostał szefem Pałacyku Zielińskiego.

  Niestety, w formule wtorkowego briefingu nie przewidziano pytań od przedstawicieli mediów.

  Tymczasem Czytelnicy „Echa Dnia” dzwonią do redakcji dzieląc się swoimi wątpliwościami na temat mecenasa Pawła Gągorowskiego, pełnomocnika prezydenta Kielc do spraw prawnych i nadzoru właścicielskiego, który odgrywał podczas informowania o dyscyplinarnym zwolnieniu Pomorskiego główną rolę. Już w czwartek i podczas poniedziałkowej konferencji dokładnie wyjaśniał przyczyny takiej decyzji.

  W poniedziałek podczas konferencji prasowej Paweł Gągorowski poinformował, iż Ryszard Pomorski od czwartku nie jest dyrektorem Domy Środowisk Twórczych. Jak przyznał, informację o zwolnieniu dyscyplinarnym przekazał szefowi Pałacyku ustnie. Nie chciał jednak powiedzieć, czy w ślad za oświadczeniem werbalnym poszedł formalny dokument. Naciskany przez dziennikarzy Paweł Gągorowski wydusił wreszcie, że pismo o zwolnieniu dyrektora w trybie dyscyplinarnym zostało wysłane pocztą. A chwilę później przyznał, iż... jeszcze nie wyszło z Urzędu!

  „Czy jako mecenas postępował w tej sprawie na podstawie i w granicach prawa? Czy nie mijał się z prawdą przez kilkadziesiąt minut podczas konferencji prasowej? Czy poda się do dymisji”? - takie pytania padały z ust Czytelników.

  - Rezygnacja Pawła Gągorowskiego to oczywistość – słyszymy nieoficjalnie w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. A oficjalnie? - To wewnętrzna sprawa pana prezydenta – mówi Jarosław Karyś, wiceprzewodniczący Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości.

  - Działania pełnomocnika spowodowały spore zamieszanie. W odbiorze medialnym nie wpłynęło to na budowanie pozytywnego wizerunku prezydenta – komentuje Agata Wojda, przewodnicząca klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

  - Otrzymałem w tej sprawie wiele negatywnych sygnałów od kielczan. Według mieszkańców wydarzenia ostatnich dni kładą się cieniem na wizerunku prezydenta Wenty, jego doradców, Urzędu oraz, niestety, radnych naszego klubu. Mam nadzieję, że pan prezydent będzie na przyszłość mocniej weryfikował informacje otrzymywane od swoich współpracowników, zwłaszcza w sytuacji, gdy na tej podstawie podejmuje ważne decyzje – mówi Kamil Suchański.

  Co na to mecenas Paweł Gągorowski? - Dokument był przygotowany z dyspozycją do wysyłki, ale ponieważ w międzyczasie okazało się, że dochodzimy do porozumienia, to nie miałem na konferencji wiedzy, czy wyszedł z Urzędu czy nie. Sprawa została wstrzymana ze względu na fakt, że negocjowaliśmy. Po drugie nie mogłem o pewnych rzeczach powiedzieć z uwagi na ryzyko sądowe i konieczność ewentualnej obrony stanowiska miasta w sądzie – mówi Paweł Gągorowski.

  - Gdyby nic się nie stało, to nikt by się nie zgodził na skrócenie kontraktu i udzielenie upomnienia – dodaje pełnomocnik.

  Czy poda się do dymisji? - Nie, bo nie podejmowałem żadnych decyzji. Decyzję podejmował pan prezydent. Jestem zawsze w jego dyspozycji – odpowiada Paweł Gągorowski.

  Sprawa Pomorskiego. Nadal będzie dyrektorem! ZAPIS TRANSMISJI


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?  Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (100)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (100) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone