Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja policji. Grupa handlarzy bronią rozbita! Prawie sto sztuk broni, tysiące sztuk amunicji [ZDJĘCIA]

Sylwia Bławat
Sylwia Bławat
96 sztuk broni różnego rodzaju, kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji, 12 osób zatrzymanych, z czego osiem aresztowanych – taki jest bilans akcji policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, wspieranych przez kolegów z innych służb i województw.

Śledztwo w sprawie handlarzy bronią, prowadzone przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach trwało wiele miesięcy. Policjanci przyglądali się ludziom podejrzanym o udział w tym procederze i zbierali materiał dowodowy.

W niedzielę policjanci wkroczyli do akcji. Działali w dwóch województwach: świętokrzyskim i łódzkim. Kryminalnych z kieleckiej komendy wojewódzkiej wspierali funkcjonariusze lubelskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Komendy Głównej Policji (dawne Biuro Operacji Antyterryrystycznych) oraz pododdziałów z Kielc, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa i Katowic.

- W tym samym czasie policjanci weszli do kilkunastu miejsc w Świętokrzyskiem i Łódzkiem. Podczas przeszukań znaleźli 96 jednostek broni długiej i krótkiej, różnego kalibru, także samoróbek i broni historycznej. Przejęli też tysiące sztuk amunicji – informuje nadkomisarz Kamil Tokarski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach. – Funkcjonariusze zabezpieczyli również 170 tysięcy złotych i kilkanaście tysięcy euro.

Znaleźli też drobne ilości narkotyków. Zabezpieczyli telefony i nośniki pamięci. Podczas działań zatrzymali 12 mężczyzn w wieku od 32 do 60 lat.

- Jeden podejrzany usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw. Siedem osób zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w takiej grupie. Wszystkim podejrzanym zarzucono ponadto handel bronią palną i amunicją bez zezwolenia. Za zarzucone czyny przestępne grozi podejrzanym kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, jedna osoba usłyszała zarzut udziału w obrocie środkami odurzającymi, w znacznej ilości – wylicza Prokuratura Regionalna w Lublinie, nadzorująca śledztwo. Wyjaśnia, jak wyglądał proceder: - Przestępczy proceder, w okresie od dnia 1 grudnia 2016 roku do dnia 1 czerwca 2021 roku, polegał na nabyciu wielu egzemplarzy broni palnej oraz amunicji w celu zbycia ich bez wymaganego zezwolenia oraz bez dopełnienia wymaganych prawem procedur rejestracyjnych. Jak ustalono obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, dokonali wielokrotnego nabycia broni palnej od podmiotów działających na terytorium Słowacji. Pomimo dokonanych zakupów znacznej ilości jednostek broni palnej różnego rodzaju, nabywcy nie dopełnili obowiązku rejestracji zakupionej broni, zgodnie z ustawą o broni i amunicji. Nie uzyskali również wymaganej zgody przewozowej, na transport broni ze Słowacji do Polski. Następnie sprowadzona do Polski broń była przerabiana i pozbawiana cech identyfikacyjnych, po czym sprzedawano ją na rzecz osób nieuprawnionych do dysponowania bronią – informuje prokuratura.

Decyzją lubelskiego sądu ośmiu z 12 podejrzanych zostało aresztowanych na trzy miesiące. Pozostali objęci zostali dozorem policji, muszą też wpłacić poręczenia majątkowe. Śledztwo wciąż trwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie