Wielka awantura o służbę zdrowia w gminie Brody

Kazimierz CuchZaktualizowano 
Marzena Bernat, wójt Brodów, z mikrofonem w ręce stoi przed doktorem Markiem Maciujkaciem (pierwszy z prawej). Kazimierz Cuch
Dwie godziny, bardzo ostro, dyskutowano o przyszłym kształcie opieki zdrowotnej w gminie Brody.
Radny Piotr Kosmala mocno wspierał panią wójt. Zagroził doktorowi Markowi Maciujkaciowi procesem sądowym. Kazimierz Cuch

Radny Piotr Kosmala mocno wspierał panią wójt. Zagroził doktorowi Markowi Maciujkaciowi procesem sądowym.
(fot. Kazimierz Cuch)

Marzena Bernat, wójt gminy Brody, z dniem 30 czerwca wymówiła Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej PANACEUM w Brodach, umowę dzierżawy budynków ośrodków zdrowia w Brodach, Stykowie i Lubieni.

Według pani wójt, powodem wymówienia jest zbyt niska stawka czynszu, który płaciło PANACEUM. Miesięcznie dawało to około 300 złotych wpływów do kasy gminy. Gmina proponuje stawkę 9 złotych za 1 metr kwadratowy, jaką płacą wszystkie podmioty, prowadzące działalność gospodarczą na majątku gminy. Dałoby to 16 tysięcy złotych na miesiąc. PANACEUM nie godzi się na taką stawkę, proponując około 3 tysięcy złotych miesięcznie.

Rada Gminy Brody, na ostatniej sesji, podjęła rezolucję, sprzeciwiającą się tej decyzji pani wójt. Pod rezolucją podpisało się 12 na 15 wszystkich radnych gminy, w tym ci, których tu uważa się za zwolenników nowej władzy w Brodach. Nie podpisali rezolucji radni: Wojciech Janiec - wiceprzewodniczący rady, Piotr Kosmala - radny z Lipia i Andrzej Jagieła - radny z Rudnika.

Radni napisali między innymi: "… Rada Gminy wyraża stanowczy protest przeciwko wypowiedzeniu umowy dzierżawy nieruchomości Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej PANACEUM- jedynemu podmiotowi świadczącemu usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej(…) oczekuje od Wójta Gminy podpisania najpóźniej do dnia 15 września 2015 roku umowy dzierżawy, obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku, na preferencyjnych warunkach, uwzględniając poziom finansowania świadczeń medycznych przez NFZ…"

Burzliwa dyskusja

Pierwszy zabrał głos doktor Marek Maciujkać, jeden z trzech współwłaścicieli PANACEUM. Ocenił, że decyzja pani wójt nie była zaskoczeniem, a jej propozycje czynszu są nie do przyjęcia. Wtedy PANACEUM z dniem 31 grudnia 2015 roku będzie musiało zaprzestać działalności.

Stwierdził między innymi: "… myślimy, że stawka czynszu jest tylko pretekstem, żeby pozbyć się nas z budynków gminnych, w celu utworzenia tu Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej (…) podczas zebrań wiejskich grupa klakierów i to obcych, niezapisanych do PANACEUM, krytykuje naszą działalność w niewybredny sposób(…) potwierdzeniem tego były słowa radnego Kosmali, w styczniu tego roku, kiedy oprowadzał żonę po Ośrodku Zdrowia w Stykowie >>Kochanie to będzie nasze królestwo<<.
Radny Kosmala za ten cytat zagroził doktorowi sądem. Pani Marzena Bernat, wójt Brodów, prowadziła dyskusję z radnymi i innymi uczestnikami sesji, chodząc z mikrofonem po sali. Wspomniany radny Lipia, podczas dyskusji, był najbardziej zagorzałym zwolennikiem decyzji pani wójt. Popierała go Danuta Głowacka, sołtys Lipia. Jak poinformował nas doktor Maciujkać, obydwoje nie leczą się w PANACEUM, ale w Starachowicach.

Inne głosy

Pani wójt, jej zastępca, skarbnik gminy podkreślali, że dzierżawiony majątek, wraz z wyposażeniem trzech ośrodków zdrowia jest wart ponad 2 miliony złotych. Tylko odpisy amortyzacyjne od tego majątku wynoszą 3,5 tysiąca złotych miesięcznie, a czynsz tylko 300 złotych. Jako materialnie odpowiedzialni za gospodarowanie majątkiem gminy, mogą być posądzeni o niegospodarność.

Dariusz Krzewski, kandydat na wójta Brodów w ostatnich wyborach samorządowych, opowiedział się za referendum w gminie, w sprawie służby zdrowia. Uznał, że dwie sfery społeczne, służba zdrowia i oświata są bardzo ważne w gminie.

Podczas dwugodzinnej dyskusji, w której głos zabierało kilkanaście osób, najbardziej rozsądny, wyważony był głos Leszka Lisa, przedsiębiorcy, mieszkańca Bud Brodzkich, kandydata na wójta Brodów w jesiennych wyborach samorządowych.

Stwierdził między innymi: "… Nie wiem, o co Wam chodzi. Czy macie menadżerów do prowadzenia Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, policzone koszty po nowemu, czy będzie taniej? (…) o 16 tysięcy złotych miesięcznie ryzykujecie pogorszenie obsługi zdrowotnej mieszkańców całej gminy. Jak ma być gorzej dla obywatela to, po co to robić?...".

Ostatecznie stanęło na tym, że wójt gminy odniesie się do rezolucji w późniejszym terminie, po uzyskaniu opinii prawnej i po odbyciu zebrań wiejskich we wszystkich wsiach gminy. Na tych zebraniach jest podnoszona zmiana w służbie zdrowia i podobno stanowisko pani wójt spotyka się ze zrozumieniem mieszkańców.

Chociaż Artur Jaromijn, sołtys Krynek, podkreślił, że na zebraniu w jego wsi nie padło pytanie: czy mieszkańcy chcą być leczeni przez lekarzy z PANACEUM, czy przez Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Jarosław Samela, burmistrz Wąchocka, gdzie od lat jest Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, powiedział nam, że w każdej chwili sprywatyzowałby podstawową opiekę zdrowotną, ale nie ma chętnego inwestora, bo gmina jest mała.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Materiał oryginalny: Wielka awantura o służbę zdrowia w gminie Brody - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 421

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
W dniu 18.10.2015 o 13:55, Gość napisał:

DrogiGosciu daj namiary na tych kompetentnych fachowców co projektowali te rowy na osiedlu i chodniczki w parku -podeslemy ich innej gminie niech i tam cos spieprzą


Te informacje bez problemu uzyskasz w UG w dziale inwestycji
zgłoś
p
pytanie

Dlaczego na siłę musimy coś zmienić, jeśli ogromna większość nie chce zmian?

zgłoś
G
Gość

WALE CYTATA / z bloga/

 

Jeszcze tylko niewiele ponad miesiąc ma pani wójt na przedłożenie Radzie Gminy projektu budżetu na rok 2016. Czekam z niecierpliwością na ten obiecany "Drugi Bałtów",tak często cytowany przez pana przewodniczącego komitetu wsparcia. Za miesiąc mija rok od wyborów samorządowych, rok zmian....najczęściej personalnych. Teraz to już musi ruszyć "z kopyta" Emotikon smile . Trzymam kciuki?

 

Z KOPYTA TO RUSZYMY MY I KOPYTEM W D......Ę!

 

 

zgłoś
G
Gość

Panie Darku Krzewski--prosimy bardzo-ZABIERZ PAN TO ZDJĘCIE ZE SWOJEGO BLOGU. NIE DA SIĘ NA TO PATRZEĆ!!! NA WYMIOTY ZBIERA.CHODZI O TE CZERWONE..........LITOŚCI, RATUJ CZŁOWIEKU, OSZCZĘDZ NAM TEGO  WIDOKU.

 

zgłoś
G
Gość
W dniu 02.10.2015 o 18:19, Gość napisał:

Ja wspominam miło, bo to dobra nauczycielka.Ty nie, bo pewnie byłeś zakutym łbem.

Pewnie myslimy o różnych osobach

zgłoś
G
Gość
W dniu 02.10.2015 o 15:46, UCZNIOWIE napisał:

A którz te bzdety będzie czytał ? Musi jakaś polonistka pisali -chyba wiem -to ta co zwykle ;=) Pozdro dla pani Zofii-Niemile wspominajacy uczniowie z Rudy.

Ja wspominam miło, bo to dobra nauczycielka.
Ty nie, bo pewnie byłeś zakutym łbem.
zgłoś
G
Gość
W dniu 30.09.2015 o 20:56, SOS dla gminy napisał:

Miarka sie przebrala ,czas wyjechac zPania Wojt na taczkach !!!! Ludzie zrobmy referendum za jej odwolaniem !!! 

to zaczynaj ktoś musi 

zgłoś
G
Gość

CYTATA!

 

38 lat żyję w tej gminie, ale takich cudów jak od 10 miesięcy to nigdy wcześniej się nie naoglądałem. Wąchock przy nas to pikuś Emotikon smile . Fajnie, bo gdzie tam jeszcze do końca. Tam na jednym z forów widzę wpis że ludzie byłego wójta mnie zniszczyli i że komuś jest mnie szkoda.W imię obecnych wydarzeń rodem z serialowych Wilkowyj oświadczam, że się nie gniewam na " ludzi" byłego wójta Emotikon smile. Fakt, różnie bywało. Należało się spodziewać kiedy około 6 lat wszedłem w świat miejscowej polityczki, że nie będzie łatwo trwać w opozycji wobec władzy. Przyznaję, nie było, bo polityczka to wciągająca , ale i niebezpieczna dyscyplina sportu. Dziś jest 6 lat potem i jeśli mam odnieść się do ubiegłej kadencji Rady, to powiem tak: Mogliśmy się różnić poglądami na różne tematy, mogliśmy się ostro spierać na komisjach, bywało tak, przyznaję, ale na sesję zawsze wchodziliśmy z podniesionymi głowami by razem sprostać potrzebom mieszkańców. Na sali była polityczka, ale nie przypominam sobie chamstwa. Każdy znał swoje miejsce w szeregu, a sesję prowadził przewodniczący, do którego nawet ja, ten niepokorny miałem szacunek wynikający z pełnionego przez niego urzędu. Bywało tak ,że ponad podziałami i żeby było jasne , za własne pieniądze wsiadaliśmy wszyscy w autokar i jechaliśmy na dwudniową wycieczkę, a tam w ogóle zapominaliśmy o dwóch stronach barykady.Gdzieś to teraz wszystko się pogmatwało i jedno słowo ciśnie mi się na usta...chaos. Szkoda, bo nie tak to miało być. Dobrej nocy.

 

Panie Darku!! Szacunek dla Pana za tą wypowiedz. Ma Pan racje chaos i niekompetencja ogarnia wszystko.Dziś dyskusja jest o zdrowiu i to przyćmiewa to co dzieje się w oświacie-tam są dopiero perełki jakich świat nie widział. To ujrzy światło dzienne i wyjdzie jak kurz po sprawie Panaceum opadnie. Oświata ginie w oczach-dno. Porozmawia Pan z dziewczynami z ZOEAS jeśli strach ich nie sparaliżuje.Jest czego słuchać i "podziwiać"

zgłoś
o
obserwatoro
W dniu 01.10.2015 o 08:01, Gość napisał:

Biedny Andrzejek;)

nie biedny Andrzejek tylko Soltysik cham i to towarzystwa ktore chamstwem sie podpiera nie majac innych argumentow
zgłoś
G
Gość
W dniu 30.09.2015 o 23:25, Jolanta napisał:

Ublizal doktorowi Pawłowskiemu

Biedny Andrzejek;)

zgłoś
G
Gość
W dniu 01.10.2015 o 07:39, Gość napisał:

Szanowne BYŁE PIERWSZE LEWACKIE DAMY ;czy wam sie nie znudziły te same hasła ''taczki i referendum''.Wasza zawzietość i upór jest jak islam -po trupach do celu .Musicie koniecznie odwiedzic dobrego psychiatrę.

Pani Zofia stoi przed warzywniakiem i drze jape''Przygoda akbar''

zgłoś
J
Jolanta
W dniu 30.09.2015 o 21:30, udjs napisał:

czyli co mówił? może ktoś napisać?


Ublizal doktorowi Pawłowskiemu
zgłoś
u
udjs
W dniu 30.09.2015 o 21:06, gosc napisał:

Nijaki Soltysik odwalil taka szopke ze szkoda gadac.No strasznie nierozgarnietych a wrecz idiotow ma w swoim otoczeniu Pani Wojt

czyli co mówił? może ktoś napisać?

zgłoś
g
gosc
W dniu 30.09.2015 o 16:21, Gość napisał:

No i co? A nie pisałam?!! Uwaga, uwaga!. Ponoć " Jutro o 19.30 w UG Brody odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Brody poświęcona "Panaceum". Pani wójt ma przedłożyć projekty uchwał w tej sprawie. Mimo iż nadzwyczajna to jawna, więc śmiało można uczestniczyć" !!!Tak można wyczytać na blogu byłej ważnej persony w gminie. Ale nie o to chodzi ludziska!. Na tej sesji -jeśli to prawda będziecie mogli popatrzeć i posłuchać tych którzy Wam służyć mają bo przez Was zostali wybrani. Popatrzycie, posłuchacie albo i nie posłuchacie bo większość stuli uszy i podwinie ogonki aby nie podpaść komu??? UWAGA!!! tym którzy również zostali wybrani by spełniać Wasze marzenia-jak raczyli opowiadać. / NIE IRONIA?/  No to sobie teraz zweryfikujecie co fałszem jest i w jakim kierunku to wszystko idzie. A po sesji pójdziecie sobie do domków i zdacie sobie sprawę jacy to byliśmy i jesteśmy GŁUPI. Nikt tu nie jest dla kogoś i nie służy innym!!!---każdy jest tylko dla siebie i dla własnej kieszonki! TO SOBIE ZAPAMIĘTAJCIE!!!  No ale jest postęp!! Radni trzeźwieją poza tymi z kapuścianym wsadem mózgowym.

Nijaki Soltysik odwalil taka szopke ze szkoda gadac.No strasznie nierozgarnietych a wrecz idiotow ma w swoim otoczeniu Pani Wojt

zgłoś
S
SOS dla gminy

Miarka sie przebrala ,czas wyjechac zPania Wojt na taczkach !!!! Ludzie zrobmy referendum za jej odwolaniem !!! 

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3