Wielka awantura w Węgleszynie. Spór parafian o proboszcza....

  Wielka awantura w Węgleszynie. Spór parafian o proboszcza. Kuria próbuje mediacji [ZDJĘCIA]

  sem

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wielka awantura w Węgleszynie. Spór parafian o proboszcza. Kuria próbuje mediacji [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Dawid Łukasik

  Zaostrza się konflikt w parafii pod wezwaniem świętego apostoła Andrzeja w Węgleszynie w powiecie jędrzejowskim. Tamtejsi parafianie podzieleni są na dwie grupy. Jedna z nich domaga się natychmiastowego odejścia proboszcza, z kolei druga zdecydowanie opowiada się za tym, aby ksiądz pozostał na swoim stanowisku. W niedzielę po mszy doszło do ostrej konfrontacji a sytuację próbował łagodzić rzecznik prasowy kurii ksiądz Mirosław Cisowski.


  CZYTAJ WIĘCEJ: Proboszcz podzielił parafian w Węgleszynie. Część wiernych domaga się jego odejścia. Mocna odpowiedź kurii  W niedzielę o godzinie 12 w węgleszyńskim kościele odprawiono mszę świętą.
  Koncelebrowali ją ksiądz proboszcz Andrzej Żuber, rzecznik kurii ksiądz Mirosław Cisowski oraz ksiądz wikary. Jednak to nie proboszcz, a wikary odpowiedzialny był za większość czytań oraz niedzielną homilię. Podczas nabożeństwa żaden z księży nie odniósł się ani też nie nawiązał do konfliktu.

  Jednak tuż po zakończeniu sumy przed kościołem w Węgleszynie doszło do konfrontacji zwolenników oraz przeciwników proboszcza. Konflikt próbował łagodzić rzecznik prasowy kieleckiej kurii ksiądz Mirosław Cisowski. Przed kościołem pojawili się też ubrani po cywilnemu funkcjonariusze policji. Okolice wokół kościoła w Węgleszynie patrolowały oznakowany i dwa nieoznakowane radiowozy.

  W merytorycznej dyskusji głos zdecydowała się zabrać jedynie niewielka część z obecnych. Najpierw grupa parafian przeciwna miejscowemu proboszczowi starała się przekonać rzecznika diecezji kieleckiej do swoich racji. Następnie dołączyli do nich zwolennicy proboszcza, którzy sprawiali wrażenie stanowić większość.

  Chociaż na początku obie strony starały się na spokojnie argumentować swoje stanowisko, to jednak dyskusja szybko przerodziła się w krzyki. W samym środku całej sytuacji znalazł się rzecznik prasowy kurii ksiądz Mirosław Cisowski, który żeby uspokoić mieszkańców zaproponował, aby każda ze stron wybrała spośród siebie po trzech przedstawicieli w celu udania się na spotkanie na plebanii z proboszczem w celu wypracowania jakiegoś wyjścia, które zadowoliłoby wszystkich.

  - Proszę po dwie, trzy osoby z każdej z grupy i idziemy rozmawiać na plebanię - mówił ksiądz Mirosław Cisowski. Niestety zaproszenie spotkało się ze znikomym odzewem i ostatecznie do spotkania nie doszło.

  - Zostaliśmy zakrzyczeni - mówił po wszystkim jeden z przeciwników proboszcza. - 99,5 procent osób jest za księdzem- kontrargumentowała jedna parafianek biorąca udział w proteście. - Proszę państwa wy tu jesteście w jednej parafii, powinniście stanowić jedność i żyć w zgodzie - tonował nastroje ksiądz Mirosław Cisowski.

  Co ciekawe podczas protestu nawet na chwilę do parafian nie wyszedł ksiądz proboszcz.

  Konfrontacja obu stron zakończyła się zapewnieniem ze strony przedstawiciela kurii, że sytuacja będzie monitorowana. W kwestii remontu zabytkowego kościoła również zapowiedziano, że zostanie on zakończony.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (96)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (96) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce