Wielka debata o przyszłości Świętokrzyskiego. Liderzy...

  Wielka debata o przyszłości Świętokrzyskiego. Liderzy ugrupowań w Galerii Korona [TRANSMISJA]

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W sobotę 6 października o godzinie 17 w Galeria Korona w Kielcach miała miejsce druga z cyklu wielkich debat o przyszłości Kielc i regionu. Tym razem do walki na słowa stanęli liderzy list poszczególnych ugrupowań do Sejmiku Województwa. Zobaczcie odpowiedzi na pytania, także te z widowni. Padały deklaracje.
  Wielka debata o przyszłości Świętokrzyskiego. Liderzy ugrupowań w Galerii Korona [TRANSMISJA]
  1/64
  przejdź do galerii

  ©Dawid Łukasik
  W sobotę w prawdziwym ringu bokserskim stanęli do walki na słowa kandydaci do Sejmiku Województwa - naszego regionalnego parlamentu, który wybiera marszałka województwa, decyduje o podziale gigantycznych unijnych pieniędzy. Słowem jest dla naszego codziennego życia w regionie najważniejszą instytucją.

  Pierwsza runda pytań do kandydatów na radnych przebiegła w sobotni wieczór w spokojnej atmosferze. Wśród najciekawszych pytań i odpowiedzi, były takie oto.

  Renata Segiecińska, pytana o połączenie kolejowe z centralną magistralą kolejową, odpowiedziała, że dla regionu liczy się każda droga i każde połączenie z innymi regionami jest dla nas ważne.

  Piotr Żołądek na pytanie dotyczące planu wsparcia dla turystyki zdrowotnej na Ponidzia, odpowiedział, że kończy się projekt Live plus i zaczyna kolejny – polegający na renaturyzacji Ponidzia i to jest kierunek zmian które on popiera.

  Elżbieta Śreniawska zapytana o stałe połączenie Kielc z Buskiem, mówiła że należy zacząć od sprawdzenia potrzeb transportowych na tym kierunku i rozwiązać problem komunikacji z dworca kolejowego w Busku do centrum kurortu.

  Andrzej Pruś, pytany o Sejmik Młodzieżowy, był jak najbardziej za nim, bo jak mówił młodzież wkrótce przejmuje stery i dla ich zapału potrzeba wsparcia.

  Mateusz Żukowski pytany o wpływ unijnych pieniędzy na rozwój województwa, powiedział, że widzi go na każdym kroku, a dzięki nim region wypiękniał.

  Jan Maćkowiak otrzymał pytanie dotyczące lotniska w Masłowie. Przyznał, ze jest ono bardzo ważnym punktem na naszej mapie, ale obserwując przykład radomskiego aeroportu, widać, że o nasze lotnisko trzeba dbać, ale czekać na rozbudowę aż będzie odpowiednia okazja.

  Danuta Papaj odpowiadała na pytanie o zakres władzy samorządu. Przyznała, że opowiada się za powiększeniem jego kompetencji, gdyż samorząd to my, mieszkańcy i to my powinniśmy decydować o tym co dla nas ważne.

  Mariola Piasecka-Leydo pytana o Wojewódzki Szpital Zespolony i jego włączenie do struktury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przyznała, że popiera ten krok, ponieważ podniesie on rangę tej palcówki medycznej.

  Henryk Milcarz zapytany o skuteczność dotychczasowej promocji regionu, przyznał, że w zakresie związku ludzi i firm jest ona dobra, ale sposób wydatkowania pieniędzy na ten cel przez instytucje mógłby być lepszy.

  Andrzeja Szejnę pytano o wsparcie dla klubów sportowych. Przyznał, że sport trzeba promować, zwłaszcza inwestować w aktywność ludzi młodych.

  Druga tura przyniosła więcej emocji. Kandydacie zadawali sobie w niej pytania nawzajem. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.

  Renata Segiecińska pytała Andrzeja Szejnę o politykę senioralną. - To fundament Lewicy Razem – odpowiedział polityk.

  Jak skrócić kolejki do lekarzy specjalistów – pytał Edward Zbroszczyk Renatę Ekielską-Rudeńską. Odpowiedziała, że według niej to dość prosta sprawa. Główną zasadą jest urealnienie ich zarobków.

  Jak ocenia pani politykę dotyczącą osób niepełnosprawnych – pytała Danuta Papaj Magdalenę Fogiel-Litwinek. - Dobrze znam ich problemy, ale podstawą jest pytanie ich samych o ich potrzeby i udział niepełnosprawnych w decyzjach.

  Z kolei Danuta Papaj pytana o priorytety w polityce senioralnej przez Renatę Ekielską-Rudeńską, mówiła, że Kielce już są miastem seniorów i politykę senioralną należy ułożyć od początku do końca, zorientować się w ich potrzebach i stworzyć im warunki do aktywnego życia.

  O to, jak zatrzymać młodych w regionie i Kielcach pytała Julia Polakowska Mariolę Piasecką-Leydo. - Stworzyć im miejsca pracy, dać atrakcyjne wynagrodzenia, rozwijać przedsiębiorstw i rolnictwo, a także stworzyć niedrogie miejsca na prowadzenie działalności.

  Zobacz także: Wielka debata o przyszłości Kielc. Prezentujemy kandydatów do Rady Miasta

  Trzecia tura przyniosła najwięcej emocji. Publiczność zadawała kandydatom na radnych wojewódzkich także niewygodne pytania, które mocno podniosły temperaturę debaty.

  - Ile kosztowała kampania zdrowej kieleckiej wody i dlaczego w wykorzystuje ją pan do własnych celów politycznych, będąc jej twarzą – pytano z widowni Henryka Milcarza.

  - Spodziewałem się takiego pytania. To są pomówienia, bo kampania „dobra woda” realizowana jest już od 6 lat – mówił Henryk Milcarz.

  Z widowni padały też pod adresem kandydatów określenia „budżetowe nieroby” lub „nie interesuje mnie co ma pani do powiedzenia”. Sporo mówiono o imigrantach zarobkowych, zmianie wizerunku regionu i odejściu od logotypu „baby z miotłą”.

  Publiczność zgromadzona w Galerii Korona w czwartej części debaty wysłuchała też krótkich prezentacji kandydatów – ich wykształcenia i sytuacji rodzinnej oraz pomysłów na region.


  W debacie udział wzięli:
  • Prawo i Sprawiedliwość: Elżbieta Śreniawska - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Andrzej Pruś - numer 2 w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki)
  • Polskie Stronnictwo Ludowe: Piotr Żołądek - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki), Renata Segecińska - ostatnie, 12 miejsce w okręgu numer 3.
  • Platforma, Nowoczesna - Koalicja Obywatelska: Mateusz Żukowski - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Jan Maćkowiak - numer 1 w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki);
  • SLD - Lewica Razem: Henryk Milcarz - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Andrzej Szejna - numer 1 w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki);
  • Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty: Danuta Papaj - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Piotr Rogula - numer 11 na liście w okręgu numer 3.
  • Kukiz'15: Magdalena Fogiel-Litwinek - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Marek Ciuraszkiewicz - numer 1 na liście w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki) .
  • Partia Razem: Artur Stefański - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Anna Adamczyk - numer 2 w okręgu numer 3.
  • Wolność w Samorządzie: Mateusz Iwan - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Julia Polakowska - numer 1 na liście w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki)
  • Wolni i Solidarni: Edward Zbroszczyk - numer 5 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki)
  • Ruch Narodowy: Mariola Piasecka-Leydo - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Sławomir Szarek - numer 1 na liście w okręgu numer 4 (powiaty włoszczowski, jędrzejowski,pińczowski, buski i kazimierski)
  • Partia Zieloni: Renata Ekielska-Rudeńska - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Łukasz Misiona - numer 2 w okręgu numer 3.
  • Bezpartyjni Samorządowcy: Stanisław Skuza - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki);  Zobacz galerię
  Debata rozpoczęła się o godzinie 17 i składała się z czterech rund


  1. runda – pytania od organizatorów. Uczestnicy losują pytanie z puli. Zakres tematyczny pytań: najważniejsze problemy regionu. Czas odpowiedzi na pytanie w każdej turze – 60 sekund.


  2. runda – pytania od kandydatów do kandydatów. Kandydat losuje karteczkę z imieniem i nazwiskiem innego kandydata i zadaje mu pytanie. I tak do momentu, w którym każdy kandydat zada pytanie innemu kandydatowi. Czas na postawienie pytania – 30 sekund. Czas na odpowiedź – 60 sekund.


  3. runda – pytania od publiczności. Jedna tura. Kandydaci po kolei odpowiadają na pytania zadane przez osoby z publiczności. Czas odpowiedzi na pytanie – 60 sekund.

  4. runda – autoprezentacja kandydatów. Kandydaci po kolei wypowiadają się. Czas na wypowiedź – 30 sekund.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:
  [tabela]
  [tr]
  [td sz=300]

  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania  [/td]
  [td sz=300]

  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy  [/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td sz=300]

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu
  [/td]
  [td sz=300]

  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie  [/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni  [/td]
  [td sz=300]

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.echodnia.eu

  Zobacz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.