Wielka debata o przyszłości Świętokrzyskiego. Liderzy...

  Wielka debata o przyszłości Świętokrzyskiego. Liderzy ugrupowań w Galerii Korona [TRANSMISJA]

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W sobotę 6 października o godzinie 17 w Galeria Korona w Kielcach miała miejsce druga z cyklu wielkich debat o przyszłości Kielc i regionu. Tym razem do walki na słowa stanęli liderzy list poszczególnych ugrupowań do Sejmiku Województwa. Zobaczcie odpowiedzi na pytania, także te z widowni. Padały deklaracje.
  Wielka debata o przyszłości Świętokrzyskiego. Liderzy ugrupowań w Galerii Korona [TRANSMISJA]
  1/64
  przejdź do galerii

  ©Dawid Łukasik
  W sobotę w prawdziwym ringu bokserskim stanęli do walki na słowa kandydaci do Sejmiku Województwa - naszego regionalnego parlamentu, który wybiera marszałka województwa, decyduje o podziale gigantycznych unijnych pieniędzy. Słowem jest dla naszego codziennego życia w regionie najważniejszą instytucją.

  Pierwsza runda pytań do kandydatów na radnych przebiegła w sobotni wieczór w spokojnej atmosferze. Wśród najciekawszych pytań i odpowiedzi, były takie oto.

  Renata Segiecińska, pytana o połączenie kolejowe z centralną magistralą kolejową, odpowiedziała, że dla regionu liczy się każda droga i każde połączenie z innymi regionami jest dla nas ważne.

  Piotr Żołądek na pytanie dotyczące planu wsparcia dla turystyki zdrowotnej na Ponidzia, odpowiedział, że kończy się projekt Live plus i zaczyna kolejny – polegający na renaturyzacji Ponidzia i to jest kierunek zmian które on popiera.

  Elżbieta Śreniawska zapytana o stałe połączenie Kielc z Buskiem, mówiła że należy zacząć od sprawdzenia potrzeb transportowych na tym kierunku i rozwiązać problem komunikacji z dworca kolejowego w Busku do centrum kurortu.

  Andrzej Pruś, pytany o Sejmik Młodzieżowy, był jak najbardziej za nim, bo jak mówił młodzież wkrótce przejmuje stery i dla ich zapału potrzeba wsparcia.

  Mateusz Żukowski pytany o wpływ unijnych pieniędzy na rozwój województwa, powiedział, że widzi go na każdym kroku, a dzięki nim region wypiękniał.

  Jan Maćkowiak otrzymał pytanie dotyczące lotniska w Masłowie. Przyznał, ze jest ono bardzo ważnym punktem na naszej mapie, ale obserwując przykład radomskiego aeroportu, widać, że o nasze lotnisko trzeba dbać, ale czekać na rozbudowę aż będzie odpowiednia okazja.

  Danuta Papaj odpowiadała na pytanie o zakres władzy samorządu. Przyznała, że opowiada się za powiększeniem jego kompetencji, gdyż samorząd to my, mieszkańcy i to my powinniśmy decydować o tym co dla nas ważne.

  Mariola Piasecka-Leydo pytana o Wojewódzki Szpital Zespolony i jego włączenie do struktury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przyznała, że popiera ten krok, ponieważ podniesie on rangę tej palcówki medycznej.

  Henryk Milcarz zapytany o skuteczność dotychczasowej promocji regionu, przyznał, że w zakresie związku ludzi i firm jest ona dobra, ale sposób wydatkowania pieniędzy na ten cel przez instytucje mógłby być lepszy.

  Andrzeja Szejnę pytano o wsparcie dla klubów sportowych. Przyznał, że sport trzeba promować, zwłaszcza inwestować w aktywność ludzi młodych.

  Druga tura przyniosła więcej emocji. Kandydacie zadawali sobie w niej pytania nawzajem. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.

  Renata Segiecińska pytała Andrzeja Szejnę o politykę senioralną. - To fundament Lewicy Razem – odpowiedział polityk.

  Jak skrócić kolejki do lekarzy specjalistów – pytał Edward Zbroszczyk Renatę Ekielską-Rudeńską. Odpowiedziała, że według niej to dość prosta sprawa. Główną zasadą jest urealnienie ich zarobków.

  Jak ocenia pani politykę dotyczącą osób niepełnosprawnych – pytała Danuta Papaj Magdalenę Fogiel-Litwinek. - Dobrze znam ich problemy, ale podstawą jest pytanie ich samych o ich potrzeby i udział niepełnosprawnych w decyzjach.

  Z kolei Danuta Papaj pytana o priorytety w polityce senioralnej przez Renatę Ekielską-Rudeńską, mówiła, że Kielce już są miastem seniorów i politykę senioralną należy ułożyć od początku do końca, zorientować się w ich potrzebach i stworzyć im warunki do aktywnego życia.

  O to, jak zatrzymać młodych w regionie i Kielcach pytała Julia Polakowska Mariolę Piasecką-Leydo. - Stworzyć im miejsca pracy, dać atrakcyjne wynagrodzenia, rozwijać przedsiębiorstw i rolnictwo, a także stworzyć niedrogie miejsca na prowadzenie działalności.

  Zobacz także: Wielka debata o przyszłości Kielc. Prezentujemy kandydatów do Rady Miasta

  Trzecia tura przyniosła najwięcej emocji. Publiczność zadawała kandydatom na radnych wojewódzkich także niewygodne pytania, które mocno podniosły temperaturę debaty.

  - Ile kosztowała kampania zdrowej kieleckiej wody i dlaczego w wykorzystuje ją pan do własnych celów politycznych, będąc jej twarzą – pytano z widowni Henryka Milcarza.

  - Spodziewałem się takiego pytania. To są pomówienia, bo kampania „dobra woda” realizowana jest już od 6 lat – mówił Henryk Milcarz.

  Z widowni padały też pod adresem kandydatów określenia „budżetowe nieroby” lub „nie interesuje mnie co ma pani do powiedzenia”. Sporo mówiono o imigrantach zarobkowych, zmianie wizerunku regionu i odejściu od logotypu „baby z miotłą”.

  Publiczność zgromadzona w Galerii Korona w czwartej części debaty wysłuchała też krótkich prezentacji kandydatów – ich wykształcenia i sytuacji rodzinnej oraz pomysłów na region.


  W debacie udział wzięli:
  • Prawo i Sprawiedliwość: Elżbieta Śreniawska - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Andrzej Pruś - numer 2 w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki)
  • Polskie Stronnictwo Ludowe: Piotr Żołądek - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki), Renata Segecińska - ostatnie, 12 miejsce w okręgu numer 3.
  • Platforma, Nowoczesna - Koalicja Obywatelska: Mateusz Żukowski - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Jan Maćkowiak - numer 1 w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki);
  • SLD - Lewica Razem: Henryk Milcarz - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Andrzej Szejna - numer 1 w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki);
  • Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty: Danuta Papaj - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Piotr Rogula - numer 11 na liście w okręgu numer 3.
  • Kukiz'15: Magdalena Fogiel-Litwinek - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Marek Ciuraszkiewicz - numer 1 na liście w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki) .
  • Partia Razem: Artur Stefański - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Anna Adamczyk - numer 2 w okręgu numer 3.
  • Wolność w Samorządzie: Mateusz Iwan - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Julia Polakowska - numer 1 na liście w okręgu numer 2 (powiaty konecki, skarżyski, starachowicki)
  • Wolni i Solidarni: Edward Zbroszczyk - numer 5 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki)
  • Ruch Narodowy: Mariola Piasecka-Leydo - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Sławomir Szarek - numer 1 na liście w okręgu numer 4 (powiaty włoszczowski, jędrzejowski,pińczowski, buski i kazimierski)
  • Partia Zieloni: Renata Ekielska-Rudeńska - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki); Łukasz Misiona - numer 2 w okręgu numer 3.
  • Bezpartyjni Samorządowcy: Stanisław Skuza - numer 1 na liście w okręgu 3 (Kielce i powiat kielecki);  Zobacz galerię
  Debata rozpoczęła się o godzinie 17 i składała się z czterech rund


  1. runda – pytania od organizatorów. Uczestnicy losują pytanie z puli. Zakres tematyczny pytań: najważniejsze problemy regionu. Czas odpowiedzi na pytanie w każdej turze – 60 sekund.


  2. runda – pytania od kandydatów do kandydatów. Kandydat losuje karteczkę z imieniem i nazwiskiem innego kandydata i zadaje mu pytanie. I tak do momentu, w którym każdy kandydat zada pytanie innemu kandydatowi. Czas na postawienie pytania – 30 sekund. Czas na odpowiedź – 60 sekund.


  3. runda – pytania od publiczności. Jedna tura. Kandydaci po kolei odpowiadają na pytania zadane przez osoby z publiczności. Czas odpowiedzi na pytanie – 60 sekund.

  4. runda – autoprezentacja kandydatów. Kandydaci po kolei wypowiadają się. Czas na wypowiedź – 30 sekund.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:
  [tabela]
  [tr]
  [td sz=300]

  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania  [/td]
  [td sz=300]

  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy  [/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td sz=300]

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu
  [/td]
  [td sz=300]

  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie  [/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni  [/td]
  [td sz=300]

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.echodnia.eu

  Zobacz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ