Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka kolejowa inwestycja w Skarżysku oficjalnie rozpoczęta. Zobacz zdjęcia i film

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek 4 kwietnia w Skarżysku-Kamiennej uroczyście rozpoczęto wartą blisko 40 milionów złotych inwestycję. W mieście powstaje nowoczesna hala do remontów i utrzymania pociągów Polregio. Symboliczne wbicie łopaty zorganizowano w niecodzienny sposób.

W Skarżysku-Kamiennej, na terenie należącym do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” powstaje nowoczesna hala, w której znajdą się warsztaty, magazyn, zaplecze socjalno-biurowe oraz myjnia dla pociągów. Inwestycja jest warta prawie 40 milionów złotych. Jej rozpoczęcie było możliwe dzięki podpisanej w 2020 roku, wieloletniej umowie między Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego i największym polskim przewoźnikiem kolejowym, Polregio.

Powstający obiekt spełnia wszystkie współczesne wymogi stawiane tego typu obiektom, jeśli chodzi o ekologię i oszczędność energii. Na dachu hali zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, a wentylacja będzie wyposażona w instalację do
odzysku ciepła

– mówił Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio S.A.

Warto dodać, że myjnia taboru będzie wyposażona w instalację wtórnego wykorzystania wód przemysłowych, jak również wód opadowych. W pierwszym roku po oddaniu inwestycji do eksploatacji, oprócz standardowo wykonywanych prac, planowane jest wykonanie blisko 200 przeglądów pociągów z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego, jak również taboru innych operatorów. Dzięki temu spółka zwiększy przychody z innych źródeł niż sprzedaż biletów. Skarżysko-Kamienna ma być również bazą dla 27 elektrycznych autobusów Polregio, których rolą będzie dowożenie pasażerów do stacji kolejowych. Pieniądze na zakup pojazdów mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy dla województwa świętokrzyskiego. Łączny koszt zakupu autobusów wyniesie ponad 132 miliony złotych (wraz z instalacją infrastruktury technicznej do obsługi i eksploatacji autobusów elektrycznych).

Na uroczyste rozpoczęcie inwestycji przybyli politycy, samorządowcy i przedstawiciele Polregio. Między innymi wiceminister infrastruktury Andrzej Witel, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, posłowie Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec, starosta skarżyski Artur Berus, prezydent Skarżyska - Kamiennej Konrad Kronig, prezes Polregio Artur Martyniuk, oraz przedstawiciel Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

- W tym miejscu powstanie zaplecze techniczne, ważne dla województwa świętokrzyskiego i ościennych. Inwestycja nie potrwa długo, hala będzie gotowa najpóźniej na początku przyszłego roku. Będzie w niej pracować 60 osób, z czego jedna trzecia to będą nowo zatrudnieni - informował prezes Martyniuk.

Wielkie kolejowe inwestycje w Skarżysku

Andrzej Bętkowski przypomniał, że w ostatnim czasie w Skarżysku prowadzonych jest wiele kolejowych inwestycji - zmodernizowano zabytkowy dworzec kolejowy, trwa przebudowa niektórych peronów, budowa przejścia podziemnego pod torami i budowa wiaduktu drogowego. Przywrócono też ruch pasażerski na linii kolejowej numer 25 Skarżysko - Łódź, oraz wyremontowano stacje kolejowe i perony na tej trasie. - Sukcesywnie zwiększamy dostępność transportu publicznego w świętokrzyskim. Reaktywacja linii kolejowej przez Końskie do Łodzi to dopiero początek, bo już za niecałe dwa lata zakończy się modernizacja linii do Kielc. Jednocześnie przygotowujemy inwestycję w nowe pociągi o napędzie hybrydowym, oraz blisko 30 autobusów elektrycznych, które zapewnią dowóz mieszkańców do zmodernizowanych stacji i przystanków kolejowych – mówił Andrzej Bętkowski.

Wiceminister przekazał podziękowania z Ukrainy

Wiceminister Andrzej Witel podkreślał, że pracownicy Polregio wkrótce będą pracować w warunkach odpowiadających standardom XXI wieku, zapewniając o tym, że ceni historyczne budowle kolejowe o tak zwanym "wachlarzowym" układzie. Chodzi o budynki starej parowozowni, których zburzeniu przeciwstawiali się miłośnicy historii i kolei. W Skarżysku zostały one w części rozebrane. Niedawno zlikwidowano też obrotnicę (nie była zabytkowa, pochodziła z 2008 roku). Wiceminister infrastruktury przekazał prezesowi Polregio podziękowanie od ukraińskich kolejarzy za pomoc uchodźcom.

Wbicie łopat... na asfalcie

Po części oficjalnej przyszedł czas na symboliczne rozpoczęcie inwestycji. Zorganizowano je w dość nietypowy sposób. Co prawda prace ziemne już są w trakcie, ale na placu budowy jest dużo błota. Na asfaltowej drodze dojazdowej usypano więc niewielki wał z piasku przywiezionego na tę okazję. Na oficjeli czekał już rząd wbitych w piach łopat. Po założeniu kamizelek ochronnych i kasków uczestnicy uroczystości nabrali na łopaty piach i podrzucili go w górę, kilkukrotnie powtarzając tę czynność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie