Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka uroczystość 100-lecia straży pożarnej w Czarncy. To było wspólne święto strażaków i mieszkańców! Zobacz zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
W niedzielę, 12 czerwca, w Czarncy w gminie Włoszczowa odbyła się niecodzienna uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. To było święto nie tylko dla strażaków ochotników, ale wszystkich mieszkańców, którzy druhom podarowali sztandar na stulecie istnienia.

- Pod sztandarem ludzie się gromadzą, zawsze prowadzi, kiedy upada na polu walki oznacza to przegraną. Sztandar to symbol jednoczący ludzi we wspólnym działaniu, dla dobra wspólnego - mówił w homilii kapelan służb mundurowych ksiądz kanonik Leszek Dziwosz.

Kapłan wraz z proboszczem parafii Czarnca - księdzem Wiesławem Balcem, poświęcił ten szczególny znak identyfikacyjny i rozpoznawczy jednostki. Decyzja o wykonaniu nowego sztandaru zapadła przed dwoma laty. Jednym z inicjatorów był sołtys wsi Mirosław Koćwin. Koronawirus skutecznie zmusił do przełożenia święta z 2021 na ten rok.

Parafii w Czarncy patronuje święty Florian. - Nie tylko on czuwa nad wami, ale też wielki wódz hetman Stefan Czarniecki - podkreślił poseł Bartłomiej Dorywalski, były burmistrz Włoszczowy, który uczestniczył w uroczystościach w Czarncy.

- Według źródeł, pierwotny drewniany kościół świętego Floriana w Czarncy powstał w 1184 roku. W Polsce głównym miejscem czci świętego Floriana była najpierw katedra na Wawelu, gdzie w ołtarzu w 1184 roku umieszczono ciało męczennika, oraz od 1185 roku kolegiata na podkrakowskim Kleparzu. Kościół pod wezwaniem orędownika strażaków w Czarncy był więc jednym z pierwszych w Polsce - przypomina Iwona Borayn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Dziedzic dóbr w Czarncy Stefan Czarniecki – późniejszy hetman polny koronny, sławny rycerz i pogromca Szwedów, ufundował kościół murowany. Wnętrze świątyni wykonano w stylu wczesnobarokowym. Kościół konsekrował w 1668 roku prymas Mikołaj Prażmowski. Miał znaczący udział w rokowaniach pokojowych w Oliwie i sformułowaniu traktatu pokojowego ze Szwedami w roku 1660.

Ta podniosła uroczystość przekazania sztandaru i 100-lecia jest z pewnością bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej jednostki, bowiem jest to wyraz uznania dla podejmowanych przez nią zadań, a także jest dowodem pokładanego w niej zaufania. To jest też taki moment, kiedy każdy strażak może jeszcze bardziej poczuć się związany z jednostką, ponieważ jest świadomy jej tradycji i też jej etosu. A sztandar – jak zostało wielokrotnie podkreślone w przemówieniach gości – symbolizuje tożsamość, męstwo, tradycję, honor i patriotyzm. Poprzedni z napisem "W jedności siła" służył strażakom przez 90 lat, od 1931 roku. I również był fundacją mieszkańców. Dlatego ceremoniał strażacki nakazuje pożegnanie sztandaru. Prawie wiekowy znak trafił do izby pamięci z honorami, w godnej asyście.

Nowy sztandar strażakom w Czarncy na ręce ich prezesa Grzegorza Krakowiaka przekazał Mirosław Pawlak, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczył sztandar Złotym Znakiem Związku - najwyższym odznaczeniem stowarzyszenia. - Jesteście dziś bardzo dobrze przygotowani do swojej służby - chwalił jednostkę i gminny samorząd prezes Mirosław Pawlak. - Przeszłość zostawiamy Bożemu miłosierdziu, a przyszłość Bożej opatrzności - mówił.

Gratulacje popłynęły też od burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka, Rady Miejskiej na czele z jej wiceprzewodniczącym Krzysztofem Suligą, od radnego wojewódzkiego Artura Konarskiego (na uroczystości reprezentował marszałka województwa), przedstawiciela Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Rafała Pacanowskiego, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie starszego kapitana Andrzeja Pacanowskiego i prezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Bartłomieja Robaka, dyrektora Szkoły Podstawowej w Czarncy Magdaleny Michałek, komendanta powiatowego policji we Włoszczowie inspektora Mariusza Przyborowskiego, wójta Secemina Tadeusza Piekarskiego z tamtejszymi strażakami, prezesa Włoszczowskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji Pawła Strączyńskiego.

O wiekowej tradycji strażackiej będzie przypominała tablica pamiątkowa przy wejściu do remizy. Odsłonił ją najmłodszy strażak Kacper Krakowiak. - Historia ochotniczej straży pożarnej w Czarncy sięga roku 1921, kiedy około 20 maja w zabudowaniach dworskich wybuchł wielki pożar. Na alarm "Pali się!" zebrało się sporo osób, dzięki czemu pożar został szybko ugaszony. Po tym wydarzeniu wśród mieszkańców wsi powstała myśl o założeniu straży pożarnej - opowiadała Dorota Hupa-Rutkowska, sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej Czarnca, włoszczowska radna miejska.

Strażacy podziękowali nestorom, sponsorom i kołu gospodyń wiejskich, które zadbało o posiłek dla gości.

Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarncy zgromadziło strażaków z całej gminy Włoszczowa na wspólne świętowanie. - Jestem z Was dumny. Macie wielki potencjał, który będziemy rozwijać - zapowiedział burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na gminnym święcie strażaków były więc medale za zasługi dla pożarnictwa, dla zasłużonych druhów. Otrzymali je:

Złoty medal

  • Józef Bielawski,
  • Sylwester Słomiński,
  • Jarosław Sobczyk,
  • Krzysztof Rak,
  • Piotr Kościołek

.

Brązowy medal

  • Wojciech Ławicki,
  • Kamil Krakowiak,
  • Damian Koszyka,
  • Albert Krakowiak.

Wzorowy Strażak

  • Wiktor Cholerzyński,
  • Adrian Józefowski,
  • Julia Kozieł,
  • Mateusz Lewański,
  • Mateusz Sztuka.

Oficjalne uroczystości zakończyła defilada pododdziałów pieszych i zmechanizowanych ulicą Szkolną.

Jubileusz stulecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarncy i gminne obchody Dnia Strażaka uświetniły strażackie orkiestry dęte z Konieczna i Zakrzowa. A później przyszedł czas na zabawę z Powiatową Kapelą Włoszczowską oraz zespołem Kris.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie