Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka uroczystość patriotyczna w Olesznie. Odtworzyli pomnik niepodległościowy sprzed 90 lat

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Wartę honorową przy pomniku wystawiła grupa rekonstrukcyjna z Ostoi Dworskiej w Leśnicy koło Małogoszcza.
Wartę honorową przy pomniku wystawiła grupa rekonstrukcyjna z Ostoi Dworskiej w Leśnicy koło Małogoszcza. Rafał Banaszek
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w przeddzień narodowego święta na rynku głównym w Olesznie odsłonięto pomnik, który powstał na miejscu zniszczonego obelisku z 1928 roku.

Uroczystość patriotyczną rozpoczęła akademia okolicznościowa w miejscowej Szkole Podstawowej imienia Armii Krajowej. Następnie odprawiona została msza święta w kościele parafialnym. Po nabożeństwie, przy dźwiękach miejscowej orkiestry dętej i przy udziale pocztów sztandarowych, licznie zgromadzeni mieszkańcy udali się w pochodzie do oleszyńskiego parku.

Tutaj, przy nowo wybudowanym pomniku niepodległościowym orkiestra odegrała hymn państwowy. Następnie obelisk odsłonili: wójt Krasocina Ireneusz Gliściński, potomek rodziny Niemojewskich, najmłodszy obecny mieszkaniec tej miejscowości oraz inicjator budowy pomnika – Stanisław Ptak. Obiekt poświęcił proboszcz parafii, ksiądz Jacek Szymański. Pomnik wybudował Andrzej Grzeszny z Bukowy.

Porywające przemówienie wygłosił tutaj prowadzący uroczystość Ryszard Kowalczyk, nauczyciel historii z miejscowej szkoły, który otrzymał na koniec nagrodę od wójta za kształtowanie postaw patriotycznych oraz organizację uroczystości upamiętniających poległych w walkach o wolność ojczyzny na terenie gminy Krasocin. Głos zabrał również Tadeusz Jedliczka, prezes Fundacji Folwark Podzamcze we Włoszczowie, potomek rodu Niemojewskich, ostatnich właścicieli Oleszna i Włoszczowy z XVIII i XIX wieku.

Wartę honorową przy pomniku pełniła grupa rekonstrukcyjna z Ostoi Dworskiej w Leśnicy koło Małogoszcza, pielęgnująca tradycje powstańców styczniowych, która oddała na koniec salwę honorową. Uwieńczeniem uroczystości było odznaczenie medalami i odznakami zasłużonych strażaków-ochotników.

Nowy, marmurowy pomnik w kształcie graniastosłupa ma na każdej z czterech ścian wyryte daty: powstań kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego oraz datę odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanął on w miejscu dawnego, nieistniejącego od wielu lat kamiennego pomnika, który wybudowano w 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, dzięki staraniom ówczesnej właścicielki dóbr Oleszna Celiny Niemojewskiej i który został zniszczony w czasie II wojny światowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie