Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021. Wiemy jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wiemy jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w tegoroczne Święta Wielkanocne.
Wiemy jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w tegoroczne Święta Wielkanocne. Fot. Archiwum
Wiemy jak będzie wyglądać niezwykle popularne w Polsce święcenie pokarmów w Wielkanoc 2021 w naszych diecezjach - kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, do której należą powiaty konecki, starachowicki i skarżyski.

Mimo panujących obostrzeń spowodowanych epidemia covid 19 w tegoroczne Święta Wielkanocne będzie możliwe święcenie pokarmów, ale będzie się ono odbywać na trochę innych zasadach niż dwa lata temu i w czasie wcześniejszych świąt.

W diecezji kieleckiej tradycyjne błogosławieństwo pokarmów należy tak zorganizować, aby umożliwić wiernym uczestnictwo w mniejszych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Należy zwiększyć ilość zgromadzeń oraz na ile to możliwe gromadzić wiernych na otwartej przestrzeni wokół kościoła. Należy pouczyć wiernych o indywidualnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym w Grobie Pańskim.

W diecezji sandomierskiej również zaleca się, aby tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych organizowane było w małych grupach i z większą częstotliwością na terenie przykościelnym, z zachowaniem przepisowych odstępów pomiędzy wiernymi. Mogą oni także sami odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym, jak w roku ubiegłym.

W diecezji radomskiej, do której należą parafie z powiatów koneckiego, starachowickiego i skarżyskiego, biskup Marek Solarczyk zaleca, aby błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbywało się na zewnątrz kościoła z zachowaniem norm sanitarnych. - Należy poinformować wiernych o godzinach sprawowania obrzędu, podczas którego wierni będą uczestniczyli, trzymając w rękach koszyczki z przygotowanymi produktami. Po udzieleniu błogosławieństwa, duchowni roztropnie pokropią wodą pobłogosławioną przyniesione koszyczki. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem podanych wyżej zasad - podkreślił biskup Solarczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie