Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne przysmaki według świętokrzyskich szefów kuchni [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
Faszerowanymi jajkami w skorupkach zaskoczymy najbliższych podczas świątecznego śniadnia.
Faszerowanymi jajkami w skorupkach zaskoczymy najbliższych podczas świątecznego śniadnia. archiwum
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. W Wielką Sobotę, po poświęceniu pokarmów, zasiądziemy w rodzinnym gronie do wspólnego, jeszcze postnego śniadania.

Dopiero w niedzielę stoły uginają się od pysznych szynek i mięsiwa. Z ciast, tradycyjnie na Wielkanoc piecze się baby wielkanocne i mazurki - ciasto przekładane masą, marmoladą i bogato dekorowane lukrem i bakaliami. Oczywiście najważniejsze jest jajko – symbol tych świąt. Jak nakazuje tradycja, jaja nie tylko w formie kolorowych pisanek, ale także najróżniejszych przysmaków z nimi w roli głównej.

Wielkanocne przysmaki według świętokrzyskich szefów kuchni [PRZEPISY]

Wielkanocne jajka w trzech odsłonach poleca Hubert Sanecki, szef kuchni Willi Hueta. Fot. Dawid Łukasik

Jajka faszerowane z pietruszką zieloną

Składniki: 5 jajek ugotowanych na twardo i ostudzonych, kilka gałązek zielonej pietruszki, 2-3 łyżki majonezu, sól, pieprz, tarta bułka do panierowania, masło do podsmażenia.

Przygotowanie: Ugotowane i ostudzone jajka ze skorupkami przekroić ostrym nożem na połowy, wyjąć nożem jajka ze skorupek (ja zostawiam zawsze trochę białka przy brzegach żeby się nie kruszyły skorupki). Jajka pokroić w drobną kosteczkę (robię to „jajownicą” tnąc połówki w trzy strony), wymieszać z majonezem, posiekaną natką, solą i pieprzem. Napełnić skorupki farszem, maczać wierzchy jajek w tartej bułce i podsmażać na maśle. Podawać podrumienione i gorące z pieczywem.

Jajka faszerowane szpinakiem
Składniki: 4 jajka, 5 g szpinaku, 1 ząbek czosnku, łyżeczka oliwy, sól, pieprz.

Przygotowanie: Ugotować jajka na twardo. Szpinak z czosnkiem usmażyć na oliwie i wystudzić. Z jajek wydrążyć żółtka. Następnie szpinak wymieszać dokładnie z żółtkami, aby powstała gładka masa. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowaną masę nałożyć do wydrążonych jajek. Przygotowane jajka ułożyć na talerzu.

Faszerowane jaja przepiórcze
Składniki: 16 jaj przepiórczych, 200 g szynki, szklanka wywaru mięsnego (rosół, mały kieliszek słodkiego wina), 50 ml śmietanki 36 %, 10 g żelatyny, sól, pieprz, ewentualnie natka pietruszki.

Przygotowanie: Obrać ugotowane jaja. Zalać żelatynę trzema łyżkami wody i odstawić na 5 min. Zagotować wywar z winem, dodać żelatynę, znów zagotować i ostudzić. Plasterkami szynki wyłożyć brzegi formy. Resztę szynki zemleć i dodać śmietankę, sól, 1/4 części galarety. Dno i ściany formy zalać galaretą. Włożyć mus z szynki i jajka. Posypać natką, zalać galaretą i ostudzić w lodówce.

Wielkanocne przysmaki według świętokrzyskich szefów kuchni [PRZEPISY]

Pyszne roladki – wołową i z indyka – poleca Marcin Bródka, szef kuchni restauracji Atrium hotelu Senator w Starachowicach

Roladka wołowa po świętokrzysku

Składniki: udziec wołowy lub antrykot; farsz: boczek, ogórek kiszony, cebula, musztarda, estragon, majeranek, olej, sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie: Składniki na farsz pokroić w bardzo cienkie paski. Na patelni podsmażyć boczek, pokrojoną cebulę, następnie dodać ogórek. Na koniec smażenia dodać musztardę. Wymieszać na jednolitą masę, doprawić solą i pieprzem. Wołowinę rozbić tłuczkiem pod folią spożywczą na cienki plaster, nałożyć farsz i zawinąć roladkę. Roladkę należy związać sznurkiem jak szynkę i zostawić na trzy godziny, aby mięso przeszło farszem. Roladkę otoczoną mąką pszenną obsmażyć na oleju z każdej strony, a następnie przełożyć do garnka, zalać bulionem i dusić do miękkości przez około 1,5 -2 godzin na delikatnym ogniu. Wywar zredukować do konsystencji sosu pieczeniowego, następnie doprawić do smaku solą i pieprzem. Roladkę podawać na przykład z kluskami śląskimi i buraczkami, polaną sosem.

Roladki z indyka z szynką parmeńską i suszonymi pomidorami
Składniki: filet z indyka, szynka parmeńska; nadzienie: cukinia, cebula, czosnek, tymianek, natka pietruszki, ser feta, ser mozarella, suszone pomidory w zalewie z oleju.

Przygotowanie: Mięso indyka oczyścić, opłukać, oczyścić i osuszyć. Porcję fileta rozbić tłuczkiem pod przykryciem z folii spożywczej jak najcieniej, po czym doprawić solą, pieprzem i tymiankiem. Składniki na nadzienie pokroić dość drobno. Na patelni rozgrzać masło z oliwą. Wrzucać na patelnie kolejno cebulę, cukinię i czosnek. Cukinię smażyć krótko, żeby się nie rozpadła. Następnie zdjąć z ognia, dodać mozarellę, fetę i pomidory i wymieszać farsz. Farsz nałożyć na roladkę. Roladkę zwinąć zaklepując brzegi, a następnie owinąć ją szynką parmeńską i zawinąć całość dość szczelnie w folię aluminiową. Roladkę piec około 20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu odwinąć z folii, podzielić na porcje. Świetnie smakuje na przykłąd z pieczonymi ziemniakami i surówką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie