Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wielki comeback" Krzysztofa KASY Kasowskeigo. Nowa książka to gotowy scenariusz na film! [WIDEO]

Anna Bilska
Anna Bilska
Krzysztof KASA Kasowski z nową książką "Wielki comeback".
Krzysztof KASA Kasowski z nową książką "Wielki comeback". Anna Bilska
Krzysztof KASA Kasowski wydał kolejną powieść. Muzyk z Kielc ponownie odsłania kulisy show-biznesu, tym razem opowiadając historię słynnego polskiego boysbandu z lat 90-tych. "Wielki comeback" ma w sobie równie dużo humoru, co poprzednie wydawnictwa. - A może i więcej! - mówi Kasowski.

Poprzednie książki KASY "Kontrakt" i "Upadek króla rapu" były mocno autobiograficzne. Tym razem muzyk i kompozytor opowiada historię wielkiego powrotu legendarnego zespołu, za którym w drugiej połowie lat 90-tych szalały polskie nastolatki. Sam odsunął się na dalszy plan. - Ten pomysł chodził mi już po głowie od kilku lat - opowiada KASA. - W którymś momencie wyobraziłem sobie, że najciekawszym zabiegiem będzie opowiedzenie historii fikcyjnego boysbandu z cukierkowych lat 90-tych. Nie chciałem wychodzić ze świata muzyki, ale zdecydowałem się usunąć z postaci pierwszoplanowej. Tu oczywiście jest bardzo wiele sytuacji, które wydarzyły się naprawdę. Nie ukrywam, że inspiracją jest grupa Just 5, z którą przed laty koncertowałem chyba najczęściej. Głównym bohaterem jest najmłodszy członek formacji, wokalista.

Przypomnijmy, że zespół Just 5 powstał w 1997 roku. Utworzony został po castingu, z którego wyłonieni zostali: Bartosz Wrona, Grzegorz Kopala, Shadi Atoun, Daniel Moszczyński oraz Robert Kryla. Autor kontaktował się z grupą podczas pisania książki, dopytując o szczegóły. - Tak! W książce jest nie tylko fikcja literacka, opieram się na prawdziwych wydarzeniach, choć przeplatają się one z fikcją. Na razie czekam z niecierpliwością na recenzje od chłopaków. Mam nadzieję, że się spodoba - przyznaje Krzysztof Kasowski.

W nowej książce będzie mniej KASY, ale równie dużo jego humoru, co w poprzednich książkach. - Kto wie czy nie więcej?! Wydaje mi się, że dosyć zabawna jest sama historia powrotu zespołu. Co ciekawe, w książce opowiadam o pierwszym spotkaniu boysbandu po latach. Mowa tu o imprezie urodzinowej, podczas której ktoś nagrywa filmik, a ten... wycieka do internetu. Nie trudno tu doszukać się analogii do niedawnej sytuacji z naszym kielecko-pionkowskim artystą Andrzejem Piasecznym. Zamieszanie, jakie wywołało nagranie, przyspieszyło bieg wydarzeń.

Jak mówi autor, książka ma dwie płaszczyzny. - Jedna z nich to początki zespołu - casting, pierwsze występy, reakcje innych zespołów pop-rockowych na boysband. Większość ludzi kręciła nosem, nie szanowała go. Druga strona opowiada o tym, jak zespół zdecydował się na powrót. A nie był on łatwy, bo część zespołu przez lata nie miała kontaktu z show-biznesem. To wywołuje wiele zabawnych historii. Zresztą, myślę, że ta opowieść jest świetną inspiracją na scenariusz do filmu. Myślę, że na podstawie pomysłu z książki mogłaby powstać fajna komedia muzyczna. Chyba dlatego też starałem się zostać w cieniu w tej fabuły, bo jestem raczej mało filmowy [śmiech]. Wydaje mi się, że dobry scenarzysta mógłby coś z tego wykroić, tym bardziej, że "Wielki comeback" zawiera wątek romantyczny... Zdradzę, że bohater książki spotyka polską Britney Spears, z którą wcześniej się spotykał.

Czy KASA przewiduje wielki powrót Just 5? - Na ile ich znam, to nie sądzę. Myślę, że najbardziej skłonny do powrotu mógłby być Bartek, bo on wciąż działa na muzycznym rynku, natomiast reszta jest zupełnie gdzie indziej. Odnosząc się do naszego lokalnego rynku, ciekawy byłby powrót zespołu Mafia, w starym składzie.

Nową książkę można dostać między innymi w Empiku. Na tę chwilę KASA nie przewiduje spotkań autorskich promujących wydawnictwo, ale nie wyklucza, że postara się takie zorganizować. - Bardzo chciałbym zrobić takie spotkanie na przykład z akustycznym koncertem.

O książce

Krzysztof Kasowski powraca z barwną opowieścią o życiu muzyków, mechanizmach rządzących show-biznesem i zmianach, które wydarzyły się na przestrzeni blisko 30 lat. Jego powieść to satyra na współczesny show-biznes przeplatana wspomnieniami barwnych i tak modnych dziś lat 90. Był to czas, w którym nie rządziły portale społecznościowe, Internet nie był tak powszechny, a przyjaźń i lojalność liczyły się bardziej niż pieniądze. Główny bohater książki – Patryk, lider najpopularniejszego polskiego boysbandu końca lat dziewięćdziesiątych (Best5 – polskiego odpowiednika Backstreet Boys) czas swoich największych sukcesów ma dawno za sobą. Sporadycznie koncertuje, nagrywa, ale funkcjonuje na marginesie branży muzycznej i tęskni za dawną sławą. Kasowski zawsze szukał swego miejsca na muzycznej scenie, świadczą o tym fakty z jego życiorysu, które zaprezentował w książce. Nie jest to jednak autobiografia artysty, ale dla publiczności z drugiej strony sceny, tej hałasującej na koncertach, odgrodzonej od „artystów” linami i kordonem ochroniarzy – jest to lekkie wtajemniczenie w wielki świat estrady. Dla wielbicieli muzyki dance ta książka jest niewątpliwie atrakcją, ponieważ odsłania kulisy około estradowego życia niegdysiejszych bożyszczy, którzy nadal marzą o tym, by wciąż być idolami.

O autorze

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski urodził się 25 grudnia 1970 roku w Kielcach. Jest wokalistą, kompozytorem, aranżerem oraz producentem większości swoich nagrań oraz wideoklipów. Sprzedał łącznie ponad pół miliona płyt i zagrał blisko tysiąc koncertów w Polsce oraz w USA, Kanadzie, Niemczech, Irlandii oraz Australii. Znany z takich przebojów jak Piękniejsza, Maczo, Dżu-Dżu (Ja wierzę, że) Każdy Lubi Boogie, Seks i Kasa, Smak 80tych lat czy Powiedz Gdzie Jesteś. Jako pierwszy w Polsce samplował polskie nagrania z lat 80 tych (Kasa i Sex Maryli Rodowicz) oraz przeszczepił na nasz grunt takie gatunki jak raggamuffin (Reklama, Kasanova) czy merengue (Maczo) Jako jedyny inspiruje się takimi stylami muzycznymi jak soukous, soca, reggaeton, zouk, kizomba, bachata czy mazouk. Współpracował z Marylą Rodowicz, Andrzejem Piasecznym, Kasią Klich i Funky Filonem. W nagraniach i koncertach towarzyszyli mu muzycy z Kuby, Meksyku i Senegalu: Mariachi los Amigos, Rei Ceballo, Tony Junior, Mamadou Diouf, Pako Sarr - a także wybitni polscy muzycy jak Filip Sojka (Kayah, Edyta Górniak, Rafał Brzozowski), Robert Cichy (Ania Dąbrowska), Włodzimierz Kiniorski (Izrael) czy Wojciech Wójcicki (De Mono). Do swoich wideoklipów (łącznie ponad 10 mln odtworzeń na You Tube) zapraszał znanych aktorów i muzyków takich jak: Borys Szyc, Piotr Szwedes, Lidia Kopania, Dorota Naruszewicz, Wojciech Medyński, Andrzej Krzywy, Artur Gadowski, Paweł Stasiak, Kapitan Nemo czy Kabaret Skeczów Męczących. Kilkukrotnie nominowany do Fryderyka - w 1999 roku zdobył tę statuetkę w kategorii Najlepszy Album Roku (za płytę Kasa nr 3) Pisał felietony dla Machiny, Aktivista, Sukcesu i Gentlemana. Prowadził i współprowadził wiele programów telewizyjnych oraz festiwali muzycznych, między innymi Opolskie SuperJedynki, Bulwar Gwiazd, Big Star Party czy polskie eliminacje do Eurowizji. Był też kilkukrotnie polskim jurorem tego ostatniego festiwalu. Do tej pory wydał trzy książki: "Kontrakt" (2012), "Upadek króla rapu" (2020) i "Wielki comeback" (2021).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie