Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Dzień Pszczół w Świętokrzyskiem. Dlaczego warto je hodować?

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
W Kielcach są już pszczoły zakonne, hotelowe, przemysłowe, teraz przyszła pora na pszczoły… policyjne, a może i katedralne. Wszystkie uwijają się przy pracy, zapylając rośliny i zbierając nektar i pyłek z zielonych terenów. Zdradzamy tajemnice tych owadów.

Wielki Dzień Pszczół obchodzimy w czwartek, 8 sierpnia. Ma on podkreślić ich kluczową rolę dla ekosystemu, w tym życia człowieka. To święto ustanowiono po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką pszczoły pełnią w środowisku, a także, by inspirować ludzi do poszerzania wiedzy o tych pożytecznych owadach, a także zachęcać do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom w ogrodach czy na balkonach.

W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywać się będzie już po raz siódmy. W jego obchody włączają się parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Co wiemy o pszczołach?

Pszczoła - nasz przyjaciel
- Cały czas niewiele, ale z satysfakcją muszę powiedzieć, że coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że pszczoły są nieodzowne, by było życie na ziemi. Dlatego warto się o nie zatroszczyć i temu służy mój autorski program „Pszczoły w mieście”, który w tym roku realizuję w Kielcach – mówi Krzysztof Antoszewski, mistrz pszczelarski i wielki orędownik pszczół, z którego inicjatywy w ostatnim czasie w Kielcach zamieszkało w ważnych punktach miasta kilkanaście pszczelich rodzin.

- Cztery ule stoją na dachu Best Western Grand Hotel, 10 na terenie firmy Dafi, jeden na Kieleckim Centrum Kultury. To na razie niewiele, bo na przykład w Berlinie jest już 15 tysięcy uli. Ale prowadzę rozmowy z kielecką policją, by zatrudniła pszczoły jako policyjne jednostki latające. To pewnie zdziwi wszystkich, ale w skrócie powiem jak to działa. Pszczoły mogą latać na odległość 7 kilometrów od ula i z tej odległości znoszą do ula produkty na miód. Wystarczy zbadać materiał, który zbierają, by sprawdzić, czy na danym obszarze nie ma przypadkiem zakazanych plantacji narkotykowych. Proste i bardzo przebiegłe. Ale chcemy zatrudnić te owady nie tylko w tym charakterze. Być może przyjmie ul także biskup kielecki, by zainstalować go na katedrze. Pasieka ma także powstać na nowym osiedlu przy ulicy Dobrzyńskiej w Kielcach - opowiada o swoich planach Krzysztof Antoszewski, dla którego pszczoły są miłością jego życia.

Program „Pszczoły w mieście” pozwala na zakładanie uli w Kielcach i pozyskiwanie drogocennego miodu, którego jedna rodzina produkuje w sezonie do 30 litrów. - Liga Ochrony Przyrody ma dla chętnych darmowe ule, które na początku doglądam sobiście. Taki ul to dla nauki kopalnia wiedzy, można powiedzieć serwer biologiczny. Warto przyłączyć się do programu - zachęca pszczelarz.

Miasto dla pszczół
Przypomnijmy, że zanim w Kielcach ruszył program „Pszczoły w mieście”, pasieki zlokalizowane były już w kilku miejscach. Ul w kształcie kościoła czy domków z pni prowadzi ojciec Józef, kapucyn z parafii świętego Franciszka z Asyżu w Kielcach. Pasieka jest także przy klasztorze palotynów na Karczówce .

- Kielce mają wiele terenów zielonych dla pszczół, a pszczoły dbają o równowagę w ekosystemie. warto docenić ich rolę - mówi Krzysztof Antoszewski.

Wielki Dzień Pszczół
Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w Świętokrzyskim Parku Narodowym 8 sierpnia (czwartek). Organizatorzy zapraszają do obchodów wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Zapraszają rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne do Świętej Katarzyny w godzinach 10-14. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej, konkursach i zabawach. Wydarzenie łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjadą 8 sierpnia do Świętej Katarzyny (przy wejściu na szlak na Łysicę) w godzinach 10-14, będą mogli wziąć udział w spotkaniu z pszczelarzem, obejrzeć wystawę pt. „Poznaj dzikie pszczoły” i zajrzeć do kącika Obrostki Letniej pod hasłem „Zostań przyjacielem pszczół”. Na uczestników czekać będą zajęcia plastyczne, konkursy i zabawy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - braknie wody

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie