Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Odpust Wiślicki 2020. Trwają trzydniowe uroczystości. We wtorek, 8 września do Wiślicy zawitają pielgrzymi PROGRAM

Agata Chrobot
Agata Chrobot
W Wiślicy trwa Wielki Odpust Wiślicki 2020.
W Wiślicy trwa Wielki Odpust Wiślicki 2020. Kolegiata w Wiślicy
W Wiślicy trwają uroczystości w ramach Wielkiego Odpustu Wiślickiego 2020. We wtorek, 8 września w tamtejszej Bazylice kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny zakończy się III Diecezjalna Pielgrzymka.

Od wieków wszystkie święta Maryjne są w Wiślicy szczególnie uroczyście obchodzone, ale najbardziej 8 września patronalne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli tak zwany Wielki Odpust Wiślicki. Na te uroczystości przybywali książęta i królowie Polski.

Tegoroczny Wielki Odpust Wiślicki rozpoczął się w niedzielę, 6 września. Ten dzień poświęcony był papieżowi Janowi Pawłowi II. Przez cały dzień było udzielane błogosławieństwo relikwią krwi Ojca Świętego. Co ciekawe, Karol Wojtyła związany był z parafią wiślicką. Jeszcze jako arcybiskup uczestniczył w koronacji Matki Bożej Łokietkowej. To wczesnogotycka płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na rękach, która znajduje się na ołtarzu bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy i już od drugiej połowy XIII wieku jest na terenie Wiślicy otaczana szczególnym kultem. Jan Paweł II gościł w Wiślicy na cztery lata przed tym jak został papieżem. Obecnie w świątyni wiślickiej znajduje się relikwia krwi papieża i nieduży ołtarz.

Dziś, w poniedziałek, 7 września - to drugi dzień Wielkiego Odpustu Wiślickiego. O godzinie 18 wierni mogą uczestniczyć w I Nieszporach o Narodzeniu NMP. Zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z okazji 96. rocznicy konsekracji Kolegiaty po zniszczeniach I wojny światowej, pod przewodnictwem księdza Prałata Dariusza Gącika, wikariusza sądowego.

Pielgrzymi z całej diecezji zakończą wędrówkę w Wiślicy

Uroczystości odpustowe zakończą się we wtorek, 8 września. Tego dnia zakończą wędrówkę pielgrzymi uczestniczący w III Diecezjalnej Pielgrzymce do Wiślicy. - W tym roku ze względu na koronawirusa, pielgrzymka wygląda inaczej niż w latach poprzednich. Trudno mi przewidzieć ilu przybędzie pielgrzymów. W tym roku wierni, których zapraszamy z całej diecezji, raczej przyjadą autami lub rowerami. Nie organizowaliśmy pieszych pielgrzymek dużych grup - tak jak na przykład w ubiegłym roku z Czarnocina - mówił nam w poniedziałek, 7 września, ksiądz proboszcz Wiesław Stępień.

I dodaje: - Pielgrzymów powitamy około godziny 10. Na godzinę 10.15 przewidzieliśmy konferencję: „Maryja, Matka naszej wiary w tajemnicy Narodzenia Syna". Następnie o godzinie 11 zapraszamy wiernych na Modlitwę Różańcową (część bolesna) i o godzinie 11.30 na modlitwę południową z Kapitułą Wiślicką i wprowadzenie nowych kanoników. Punktualnie o godzinie 12 rozpocznie się suma odpustowa z poświęceniem ziarna siewnego pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. W tym roku nie będzie procesji, ponieważ nasza świątynia jest remontowana. Na godzinę 13.15 zaplanowaliśmy poczęstunek dla pielgrzymów i zakończenie pielgrzymki.

Co roku na Odpust Wiślicki przybywają tłumnie pielgrzymi i wierni. W tym roku w nabożeństwach również mogą uczestniczyć wierni z całej diecezji. Przypominamy, że w kościele trzeba zakrywać usta i nos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie