Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces ucznia Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Jakub Masternak laureatem 68. Olimpiady Chemicznej!

Paulina Baran
Paulina Baran
Jakub Masternak razem z nauczycielką chemii, panią Barbarą Szczechurą.
Jakub Masternak razem z nauczycielką chemii, panią Barbarą Szczechurą.
Jakub Masternak - uczeń Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie zdobył tytuł Laureata 68 Olimpiady Chemicznej. Zawody finałowe, w których wzięło udział 85 najlepszych uczniów z całej Polski odbyły się na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, Jakub uplasował się na 18 miejscu w kraju. Tytuł laureata zwalnia z egzaminu maturalnego z chemii i zapewnia 100 procentowy wynik oraz wstęp na najlepsze uczelnie w kraju.

Wielki sukces ucznia Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Jakub Masternak laureatem 68 Olimpiady Chemicznej

Przeszedł niespotykanie trudną drogę, bo w zawodach stopnia pierwszego wzięło udział kilkuset uczniów. Jakub Masternak udowodnił, że chemia nie ma przed nim tajemnic i potrafi rozwiązać nawet najtrudniejsze zadanie i wykonać najbardziej skomplikowane eksperymenty.

- Przyznam szczerze, że od zawsze lubiłem chemię, chociaż dopiero w pierwszej klasie liceum zainteresowałem się nią "na poważnie"

- uśmiecha się Jakub i dodaje, że po raz pierwszy wziął udział w olimpiadzie w ubiegłym roku, udało mu się dojść do drugiego etapu i już wtedy podjął decyzję, że będzie solidnie przygotowywał się do startu w kolejnym roku i teraz wszyscy możemy obserwować wspaniałe efekty.

Pomogła szkoła, rodzina, znajomi

-Nie będę ukrywał, że sporo się uczyłem, ale bardzo dobrze przygotowała mnie do olimpiady moja nauczycielka, pani Barbara Szczechura, czułem też wielkie wsparcie od rodziny i znajomych, bardzo wyrozumiali byli także moi inni nauczyciele, którzy rozumieli, że czasem nie było mnie na lekcjach, bo musiałem przygotowywać się zawodów

- mówi uczeń Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie.

Jakub na razie nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, czeka go jeszcze rok nauki w liceum, a potem stanie przed wyborem studiów, najprawdopodobniej wybierze kierunek związany z chemią, fizyką i matematyką. Nasz laureat oprócz nauki ma wiele ciekawych zainteresowań, wystarczy tylko wspomnieć, że od 8 lat hobbystycznie gra w piłkę nożną w Klubie OKS Opatów.

Przeszedł niezwykle długą i trudna drogę

Aby zrozumieć, jak ciężkie zadanie miał Jakub, należy wiedzieć, że zawody olimpiady składają się z trzech etapów. Po ustaleniu listy laureatów danej edycji Olimpiady odbywa się dodatkowa kwalifikacja zawodników do reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej. Oto szczegóły:

Etap wstępny polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań zamieszczonych w Informatorze Olimpiady, który jest dostępny na stronie internetowej Olimpiady począwszy od dnia uroczystego zakończenia poprzedniej Olimpiady. Zadania podzielone są na części: A (obowiązkowa) i B (fakultatywna). Aby zakwalifikować się do I etapu należy rozwiązać zadania obowiązkowe części A folderu i przekazać je nauczycielowi, który je sprawdza.

Etap pierwszy odbywa się pod koniec listopada i jest organizowany przez odpowiedni zamieszkania Komitet Okręgowy. Składa się tylko z części teoretycznej, która obejmuje 5 zadań (każde za 20 punktów, łącznie do zdobycia 100 punktów), które należy rozwiązać w określonym czasie (najczęściej jest to 300 minut – 5 godzin). Tematyka tego etapu zawodów obejmuje zagadnienia chemiczne zawarte w podręcznikach szkolnych, przy czym stopień trudności zbliżony jest do stopnia trudności zadań wstępnych z części A Informatora Olimpiady. Prace sprawdzane są przez odpowiedni Komitet Okręgowy, który kwalifikuje zawodników do drugiego etapu Olimpiady. Wyniki ogłaszane są na początku grudnia.

Etap drugi odbywa się w okolicach przełomu stycznia i lutego i jest organizowany również przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Składa się z dwóch części (obejmujących dwa dni): teoretycznej i laboratoryjnej. Na pierwszą przypada 5 zadań (każde za 20 punktów, czyli łącznie 100 punktów), na których rozwiązanie jest wyznaczony ściśle określony czas – zwykle 300 minut (5 godzin). Tematyka zadań może pokrywać się z zagadnieniami z części B Informatora Olimpiady. Część laboratoryjna obejmuje natomiast analizę jakościową, którą należy wykonać w ciągu określonego czasu, na ogół 5 godzin. Prace sprawdzane są przez odpowiedni Komitety Okręgowe. Prace zawodników, którzy uzyskali wyniki bliskie granicy kwalifikacji punktowej, wyznaczonej przez Komitet Główny, są wysyłane do superrecenzji do Komitetu Głównego w Warszawie w celu ich ponownej weryfikacji i ustalenia ostatecznych list zawodników zakwalifikowanych do trzeciego etapu. Listy te ogłaszane są na przełomie lutego i marca.

Etap trzeci odbywa się na ogół na początku kwietnia. Są to zawody dwudniowe, organizowane przez Komitet Główny w Warszawie. Składają się z części teoretycznej ( 5 zadań po 20 punktów) i laboratoryjnej (dwa zadania obejmujące analizę jakościową i ilościową). Tematyka tego etapu może pokrywać się z materiałem z części B Informatora Olimpiady lub w niewielkim stopniu ją przekraczać. Prace są sprawdzane przez Komitet Główny i na podstawie wyników ustalane są listy laureatów i wyróżnionych.

Ośmiu zawodników, którzy uzyskają największą liczbę punktów obliczonych według wzoru zamieszczonego w regulaminie Olimpiady bierze udział w kursie przygotowawczym organizowanym przez Komitet Główny w Warszawie. Przy obliczaniu punktów brane są nie tylko wyniki z bieżącej olimpiady, ale również wyniki uzyskane przez zawodników w poprzednich olimpiadach, jeśli brali w nich udział.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie