Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie dzieło miłosierdzia - nowa wystawa w Sandomierzu

Małgorzata Płaza
O wystawie opowiadała jej autorka Urszula Stępień.
O wystawie opowiadała jej autorka Urszula Stępień. Małgorzata Płaza
„… z nich zaś największa jest miłość” - te słowa patronują wystawie, przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu z okazji Roku Miłosierdzia.

Wystawa została otwarta w Domu Długosza w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

- Przywołuje ona ludzi i miejsca diecezji sandomierskiej, gdzie zajaśniało i nadal objawia się oblicze miłosiernego Boga. Wpatrujmy się w nie z ufnością i szukajmy inspiracji do codziennego życia. Święty Jan Paweł II naucza, że miłosierdzie stawia granicę złu, której zło nie może przekroczyć. Ono jest potężną mocą, która czyni lepszym ten świat i otwiera podwoje nieba – mówił podczas wernisażu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W drugiej sali zgromadzane zostały zdjęcia, dokumenty i przedmioty dotyczące dobroczynności.
W drugiej sali zgromadzane zostały zdjęcia, dokumenty i przedmioty dotyczące dobroczynności. Małgorzata Płaza

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza zatytułowana „Dzieło Odkupienia” przedstawia, poprzez malarstwo, grafikę, tkaninę i rzeźbę, najważniejsze momenty zbawcze - od stworzenia świata po zmartwychwstanie Chrystusa.

- Dawną sztukę zestawiłam z dziełami trzech współcześnie działających sandomierskich artystów: Zbigniewa Warpechowskiego, Andrzeja Karwata i Janusza Stypy – opowiadała Urszula Stępień, autorka wystawy.

Druga sala poświęcona jest dziejom dobroczynności w Sandomierzu, począwszy od zakładanych w XVII i XVIII wieku bractw ubogich. Pokazane zostały domy schronienia i szpitale, wśród nich szpital dla ubogich istniejący przy kościele jezuitów. Przypomniana została działalność zakonu duchaków, utworzonego w latach 20. minionego stulecia Sandomierskiego Towarzystwa Dobroczynności oraz powołanego w 1912 roku Patronatu Więziennego.

- Plansze dotyczące historii splatają kolorowe zdjęcia przedstawiające Caritas Diecezji Sandomierskiej. Kontynuuje ona działalność charytatywną zaczętą w XVII wieku – zaznaczyła Urszula Stępień.

Na słupie ogłoszeniowym można przeczytać informacje z przedwojennego „Sandomierzanina” o wydarzeniach dobroczynnych organizowanych w mieście.

Ponadto na wystawie pokazane zostały eksponaty odnoszące się do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jest wśród nich drzazga z drewna modrzewiowego, mająca pochodzić ze świątyni zbudowanej w 965 roku przez Mieczysława i Dąbrówkę. Do chrztu nawiązuje rzeźba Macieja Polejowskiego z lat 70. XVIII wieku, przedstawiająca świętego Jan Chrzciciela trzymającego misę ze swoją głową.

Wystawa będzie czynna do października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie