Wielkie inwestycje przeciwpowodziowe w gminach Sandomierz, Łoniów i Zawichost. Będą nowe wały! SZCZEGÓŁY

Paweł Więcek
Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Pakiet wielkich inwestycji przeciwpowodziowych na terenie powiatu sandomierskiego przedstawiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Prezentujemy zakres rzeczowy oraz harmonogram pracc związanych z realizacją tych projektów.

Dla powiatu sandomierskiego przewidziano sześć przedsięwzięć.

Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza

Według harmonogramu realizacja trwającej od 2015 roku inwestycji zakończy się później niż zakładano, czyli w 2021 roku. Całkowity szacunkowy koszt wykonania to 180,6 milionów złotych, z czego na 2020 rok - prawie 70 milionów złotych.

- Inwestycja jest realizowana z pożyczki Banku Światowego. Z uwagi na ogłoszenie w zeszłym roku upadłości wykonawcy, nastąpił rok przesunięcia terminu zakończenia. Po wdrożeniu programu naprawczego przez Komitet Sterujący, nowy wykonawca w tym roku ma zakończyć inwestycję - mówi wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Zakres rzeczowy zadania obemuje następujące rzeki i cieki wodne: Atramentówka, Koprzywianka, Struga A oraz Wisłę. W ramach inwestycji zbudowane zostaną dwie pompownie, a dwie kolejne będą przebudowane i rozbudowane. Nastąpi także rozbudowa wałów przeciwpowodziowych na odcinku około 30 kilometrów.

Tej inwestycji towarzyszą wyceniane na blisko 20 milionów złotych takie elementy jak nadzór projektowo-konstrukcyjny, zarządzanie projektem, pomoc techniczna oraz wsparcie jednostek wdrażania.

- Zakres usług konsultingowych obejmuje m.in. projektowanie, weryfikację dokumentacji projektowej, uzyskiwanie decyzji administracyjnych oraz nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi - informuje wicewojewoda Rafał Nowak.

Poprawa warunków przepływu

Kolejny projekt to wykonanie dokumentacji przedprojektowej w ramach „kompleksowej poprawy warunków przepływu w korytach rzek: Starej Gorzyczanki, Cieku od Bogorii i Atramentówki”. Realizacja inwestycji zakończy się w 2021 roku. Jej wartość to 66,7 milionów złotych.

- Wykonanie wstępnych prace przedprojektowych: inwentaryzacja obiektów ograniczających spływ wód w korycie cieku, to jest przepustów, drzew, powierzchni zadrzewień i zakrzaczeń dokonana w odniesieniu do aktualnego profilu podłużnego cieku i form własności gruntowych. Brak odpływu w ciekach objętych zadaniem wywołuje coroczne problemy takie jak zalewanie posesji, domów przy powtarzających się opadach nawalnych i burzowych - mówi Rafał Nowak.

Dwie inwestycje dla gminy Zawichost

Podwyższenie i rozbudowa lewego wału rzeki Wisły w miejscowości Piotrowice w gminie Zawichost zakończy się w 2024 roku. Całkowity szacunkowy koszt - 2,6 miliony złotych.

Druga inwestycja to podwyższenie i rozbudowa lewego wału rzeki Wisły w Zawichoście. Finisz prac także w 2024 roku. Całkowity szacunkowy koszt - 3 miliony złotych.

W gminie Łoniów też wyższy wał

Podwyższenie i rozbudowa lewego wału rzeki Wisły miejscowości Gągolin w gminie Łoniów - to kolejna inwestycja, Zamknięcie frontu robót - 2024 rok. Koszt - 10,6 milionów złotych.

Komentują samorządowcy

Marcin Piwnik, starosta sandomierski: - Projekt ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza jest w trakcie realizacji. Budowa i modernizacja kolejnych wałów to bardzo ważne inwestycje. Cieszy mnie fakt, że będzie wykonana dokumentacja projektowa na ciek wodny Atramentówka. Rozumiemy, że po wielu latach zaniedbań to zadanie zostanie zrealizowane. Ujęte w planach inwestycyjnych Wód Polskich fragmenty wałów uzupełniają to, co do tej pory było zrealizowane. Nowe wały będą służyć bezpieczeństwu mieszkańców powiatu sandomierskiego.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu: - Te wielomilionowe inwestycje, o które zabiegałam, znacząco poprawią bezpieczeństwo powodziowe w naszej gminie. To wynik dobrej współpracy pomiędzy Wodami Polskimi, rządem i samorządem.

Materiał oryginalny: Wielkie inwestycje przeciwpowodziowe w gminach Sandomierz, Łoniów i Zawichost. Będą nowe wały! SZCZEGÓŁY - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie