Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie pieniądze unijne dla szkół w Bilczy, Bolminie, Nowej Słupi, Makoszynie,Samsonowie i Zagnańsku. Zobaczcie co za to zrobią [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
W podpisaniu umowy na unijne dofinansowanie projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego dla Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Samsonowie uczestniczyli (od lewej): Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Dorota Chmielewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Samsonowie, Anna Nadolnik – skarbnik Gminy Zagnańsk oraz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
W podpisaniu umowy na unijne dofinansowanie projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego dla Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Samsonowie uczestniczyli (od lewej): Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Dorota Chmielewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Samsonowie, Anna Nadolnik – skarbnik Gminy Zagnańsk oraz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
Zarząd Województwa zawarł we wtorek umowy na dofinansowanie dla 14 nowych projektów unijnych, z których w całym województwie skorzysta prawie 1900 uczniów podstawówek i liceów. Dzieci i młodzież będą zdobywać wiedzę tak, jak lubią – wykorzystując technologie cyfrowe: komputery, tablety, Internet i multimedialne programy edukacyjne. Sześć projektów będzie realizowanych w powiecie kieleckim - w szkołach w Samsonowie, Zagnańsku, Makoszynie, Bilczy, Bolminie i Nowej Słupi

Fundusze unijne na nowe projekty pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020, który realizuje Urząd Marszałkowski. Umowy na dofinansowanie projektów uroczyście podpisali Marszałek Woj. Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wicemarszałek Woj. Świętokrzyskiego Renata Janik.

- Jeden z projektów, obejmowany unijnym dofinansowaniem na kwotę ponad 180 tysięcy złotych, będzie realizowany w Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Samsonowie – poinformowała Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. – W projekcie weźmie udział weźmie udział 229 uczniów i 24 nauczycieli. Dla uczniów zaplanowano zajęcia z języka polskiego, matematyki i przedmiotów przyrodniczych, prowadzone z wykorzystaniem komputerów. Z kolei nauczyciele wezmą udział w kursach, dotyczących dziennika elektronicznego oraz prowadzenia lekcji w oparciu o komputery, Internet i multimedia. Dzięki funduszom unijnym szkoła w Samsonowie zmodernizuje sieć komputerową, aby uczniowie mieli dostęp do stałego łącza internetowego o zasięgu i prędkości wystarczającej do obsługi współczesnych stron www. W placówce pojawią się także nowe komputery i pracownia multimedialna, ponadto tablice interaktywne i edukacyjne programy komputerowe.

Kolejny projekt, z którego skorzystają uczniowie w powiecie kieleckim, przeprowadzi Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii. - Skorzysta niego 173 uczniów i 25 nauczycieli Szkoły Podstawowej numer 2 w Zagnańsku – powiedziała Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. - Dla uczniów zdolnych zaplanowano zajęcia rozwijające w ramach koła naukowego. Planowane tematy zajęć to robotyka, mikroprocesory, informatyka oraz języka angielskiego. Dla uczniów ze słabszymi wynikami w nauce przewidziano zajęcia wyrównujące z języka polskiego i z matematyki. Nauczyciele ze szkoły w Zagnańsku wezmą udział w kursach z obsługi programu Librus, a także z wykorzystania nowoczesnych technologii komputerowych w edukacji. Dzięki unijnym funduszom szkoła wzbogaci się między innymi o 26 komputerów stacjonarnych z oprogramowaniem, 17 laptopów oraz podłogę i tablicę interaktywną.

„Szkoła przyszłości - szkoła cyfrowa” to tytuł projektu, który zrealizuje Szkoła Podstawowa imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. Placówka kupi 15 komputerów, drukarkę 3D, zestaw interaktywny, zestaw programów edukacyjnych oraz - edukacyjne roboty Photon. Dla 126 uczniów zaplanowano szereg zajęć, prowadzonych z wykorzystaniem komputerów: matematyczno-przyrodniczych, geograficznych, biologicznych, fizycznych, informatycznych, a także z j. angielskiego, j. niemieckiego i j. polskiego. W planach są także zajęcia korekcyjno - kompensacyjne i logopedyczne. 18 nauczycieli z Nowej Słupi przeszkoli się w zakresie prowadzenia „cyfrowych” lekcji.

W projekcie Szkoły Podstawowej imienia Księdza Piotra Ściegiennego w Bilczy będzie uczestniczyło 120 uczniów i 16 nauczycieli. Dla uczniów zaplanowano liczne zajęcia i warsztaty z wykorzystaniem Internetu i komputerów, a dla nauczycieli kursy w zakresie prowadzania e - lekcji. W placówce powstanie międzyszkolna pracownia komputerowa. Szkoła w Bilczy kupi między innymi notebooki, projektory, zestawy komputerowe, monitor interaktywny, zestaw do nauki robotyki i cyfrowe laboratorium. Łączna wartość zakupów wyniesie blisko 190 tys. złotych.

Przykładem niesztampowego podejścia do edukacji jest projekt „Lego – przygoda z nauką w Bolminie”, który przeprowadzi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Świętego Jana Pawła II w Bolminie, w gminie Chęciny. Z projektu skorzysta 98 uczniów oraz 20 nauczycieli. Szkoła planuje m. in. kupić kompletne wyposażenie do międzyszkolnej „Lego – pracowni” (będą mogły z niej korzystać również dzieci z innych szkół w gminie Chęciny). Zestawy klocków Lego, które będą wykorzystywane w projekcie, zawierają procesory, silniczki elektryczne i różnego rodzaju czujniki – ruchu, dźwięku, światła. Takie „klocki” można łączyć w różnorodnych konfiguracjach, budować z nich maszyny i roboty, reagujące na określone bodźce i wykonujące zaplanowane operacje. Zestawy są projektowane i programowane z użyciem laptopów i tabletów. W ramach projektu nauczyciele zgłębią m. in. tajniki prowadzenia zajęć w nowy sposób podczas szkoleń w Lego Education Studio. Oprócz zajęć z wykorzystaniem zestawów Lego, w projekcie przewidziano także zajęcia z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki, podczas których będą wykorzystywane komputery. Podczas zajęć z języka obcego planowane jest m. in. organizowanie wideokonferencji z dziećmi z innych krajów.

W projekcie „Magia cyfrowej nauki”, prowadzonym w Szkole Podstawowej w Makoszynie, weźmie udział 32 uczniów klas V-VIII i 11 nauczycieli. Dla uczniów zaplanowano komputerowe zajęcia: z języka polskiego pn. "Polski interaktywnie", z matematyki pn. "Myśl logicznie" oraz z informatyki "Magia informatyki". Zajęcia będą kształtowały postawy twórcze u dzieci oraz uczyły wykorzystania wiedzy matematycznej w życiu codziennym. Z funduszy unijnych sfinansowane będzie również szkolenie dla nauczycieli, dotyczące obsługi sprzętu multimedialnego i wykorzystywania zasobów internetowych do prowadzenia lekcji. Szkoła kupi 11 komputerów stacjonarnych, podłogę i tablicę interaktywną, zestawy LEGO do nauki programowania, drukarkę laserową oraz pięć tabletów. Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu nauczyciele będą mogli w interesujący i kreatywny sposób prowadzić zajęcia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie